banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Denizcilikte ilginç batıl inançlar...

Bu inançlar insanlara veya kültürlere göre değişse de bir çok denizci ülkede anonim olarak bilinir ve bu inançlara göre davranılır.

MAGAZİN 24.12.2012, 00:02
5295
Denizcilikte ilginç batıl inançlar...

Bu inançlar insanlara veya kültürlere göre değişse de bir çok denizci ülkede anonim olarak bilinir ve bu inançlara göre davranılır.

Bilinmezin çok olduğu eski devirlerde bu inanışlar ciddi kabul görmekteydi. Ancak, teknolojinin geliştiği bu dönemlerde bile denizciler hala bir kısmına inanırlar ve ona göre davranmaya çalışırlar.

Kuşaktan kuşağa yıllarca aktarılan bu inançlar, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin aynı kalabilmektedir.

Örneğin, en bilinen inançlardan biri olan fiziksel ve ruhsal olarak erkeklere göre daha zayıf olduğu düşünülen kadının denizlerde yerinin olmamasıdır. Çünkü gemide bulunan kadının her zaman erkeklerin ilgisini çekeceği, bu nedenle dikkati dağılan gemicilerin işlerini hatalı yapacağı, kazaların meydana geleceği düşünülürdü.

Günümüzde kadınların başarılarını ispatlaması ile geçerliliği olmayan bu inanış eski dönemlerde pek kabul görürdü.

Bunlardan en bilinen bir kaç tanesini paylaşacak olursak;

  • Özellikle 1700’lerde muz meyvesinin kötü şans getireceği düşünülürdü. Sefer sırasında fermantasyon ile zehirli gaz çıkaran muzun, gemicileri öldüreceği ve hevenklerde saklanan zehirli
    örümceklerin de personeli zehirleyeceğinden korkulurdu.
  • Gemi ile beraber koşturan yunuslar her zaman iyi olaylara işaret eder, ama her görülen köpek balığı da kötü olaylara işaret kabul edilir, hatta kaçınılmaz bir ölüm yaşanacağı beklenirdi.
  • İncil ya da başka bir kutsal kitap, çelik bir kutuya konulup, geminin en yüksek direğine asılır, gemi çürüğe çıkana kadar yıllarca tutulurdu. Kutsal Kitabın gemiyi sürekli koruyacağına inanılırdı.
  • Osmanlı Donanmasında da çelik bir kutuya konulan Kur’an, her geminin grandi direğine saklanırdı.
  • En komik olanı ise hala bazı insanlar tarafından inanılan köprü üstünde ıslık çalmanın uğursuzluğudur. Çalınan her ıslığın, fırtınaya davet çıkaracağı ve rüzgarı çağıracağı zannedilirdi.
  • Geminin ömrü boyunca bereket ve şans içinde seferler yapması için inşa edilirken, ilk kaynak atıldığında omurgasına madeni bir para kaynakla yapıştırılırdı. Günümüzde de bu inanış hala kabul görmektedir. İnşa ettiğimiz bütün gemilerimizde törenle bu para yapıştırılmıştır.
  • Gemiye ilk adımınızı sol ayakla ile attıysanız seferde sizi felaket beklediğine inanılır. Sağ ayakla adım atılmasının uğuruna inanılır.

Bu inanışların bir kısmı İncil’e de dayanmaktadır. Bunların belki de en yaygın olanı, Cuma günleri sefere başlanacak en kötü gün olduğudur. Çünkü İsa’nın Cuma günü çarmıha gerildiğine inanılırdı.

Aynı şekilde pazar günü de İsa’nın yeniden dirileceğine inanıldığı için sefere başlanacak en uygun gün kabul edilirdi. Öyle ki “Sunday sail, never fail” lafı çok meşhur bir söylemdir.

Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, insanoğlunun doğa karşısında her zaman aciz olduğu düşünülebilir. Denizciler yeteneklerinin de ötesinde doğa ile savaşlarında acizliklerini, bir şekilde koruyucu inançlar üreterek yenmeye çalışmışlardır.

Hala da bu inançların bir kısmı kabul görmektedir. Yüzlerce yıldır atalarımızın inandıklarına biz de hala inanıyorsak, kim bilir belki de bu inançlarda gerçek payı vardır diye düşünülebilir.

Yorumlar (1)
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 10 yıl önce
Sayın Kaptan İbrahim Kontaytekin'in yazdığı batıl inançlara
mezun yılım olan 1948 de gemilerde çalışmaya başlayınca ben de tanık oldum. Eskiden yelkenliler okyanuslarda çalışırken denizde Mobby Dick, dev ahtapotlar ve Davy Jones şeytanı ve bizde de gemi Arabı inançları vardı. Şimdi deniz bilimi ilerleyince, gemiler modernleşince Kur'an dışında bunların hemen hemen hepsi unutulmuştur. İlim hurafeleri yok etiği gibi bu inançları da yok etmiştir. Şimdi gemide kaptan kadınlar çalıyor. Gemilerde bol bol muz yeniliyor. Direkleri bilmem ama gemilerde Kur'an'a da pek rastladığım olmadı. Belki persenel yanında taşıyordu ama ben görmedim. Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
20
az bulutlu
banner102
banner85
Namaz Vakti 12 Ağustos 2022
İmsak 04:25
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:15
Yatsı 21:47
Günün Karikatürü Tümü