banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Datça'da denizin dibi çöpten görünmüyor

Datça'nın Mesudiye köyündeki Ovabükü ve Hayıtbükü koyları ile Karaköy Körmen limanı, 12 kişilik ekip tarafından ilk kez temizlendi.

MAGAZİN 05.10.2009, 21:28
1941
Datça'da denizin dibi çöpten görünmüyor

Datça'da denizin dibi çöpten görünmüyor

Datça'nın Mesudiye köyündeki Ovabükü ve Hayıtbükü koyları ile Karaköy Körmen limanı, 12 kişilik ekip tarafından ilk kez temizlendi. Deniz dibinden çuvallar dolusu çöp çıkarıldı. Çöpten içki şişeleri olmak üzere otomobil lastikleri, ayakkabı, mangal bile çıktı...

Muğla'nın Datça ilçesinde, Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı (ÖÇKK) ile Başkent Dalış ve İlk Yardım Merkezi (BADİM) tarafından kaymakamlıkların da desteği ile Özel Çevre Koruma Bölgesi'ndeki koylarda su altı temizlik çalışması başlatıldı.

Ovabükü, Hayıtbükü ve Körmen limanında 2 gün süren çalışmalar sırasında deniz dibinden tonlarca çöp çıkarıldı.

3 koy arasında Ovabükü en temiz koy olarak dikkat çekti. Hayıtbükü ile Körmen Limanı'nda ise deniz dibi kirliliğinin büyük boyutlara ulaştığı saptandı.

Ovabükü'nde batık bir sandalın yanı sıra sağlam bir mangal ve plastik şezlonglar çıkarıldı.

Hayıtbükü'nde ise, denizden çıkan çöpler arasında yüzlerce içki şişesinin yanı sıra numaralı gözlük, battaniye, pil, demir çubuklar, tabak, çakmak hatta ayakkabıya bile rastlandı.

Bölgedeki 3 koyun 'en kirlisi' konumunda olan Körmen Limanı ise su altı ekibini oldukça zorladı. Traktör lastiğinden cep telefonuna kadar çok sayıda katı atık dalgıçlar tarafından denizden çıkarılarak tek tek tasnif edildi. Çöpler, envanter çıkarıldıktan sonra Datça Katı Atık depolama tesisine gönderildi.

İlk kez temizlendi

Datça Kaymakamı Mustafa Kaya, Körmen'deki sualtı temizlik çalışmalarını yerinde inceleyerek görevlilerden bilgi aldı. Datça'da daha önce bazı koylarda deniz dibi temizliği yapıldığını belirten Kaya, "Körmen limanında ilk kez böyle bir çalışma yapılıyor. Burası feribot iskelesi ve diğer teknelerin yanaştığı bir yer. Bu nedenle çok fazla çöp çıkmasını bekliyorduk. Bu liman bu temizlikten sonra sanırım bu kadar kirletilmeyecektir" dedi.

Denizden çıkarılan tüm atıklar karadaki ekip tarafından tek tek incelenerek kontrolden geçirildi ve içindeki canlılar yeniden denize bırakıldı.

Yorumlar (0)
21
açık
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 03:43
Güneş 05:34
Öğle 13:06
İkindi 17:03
Akşam 20:28
Yatsı 22:10
Günün Karikatürü Tümü