banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

'Yüzer Havuz Emniyete Alındı'

Açıklamaya göre Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde bulunan askeri tersanedeki yüzer havuzlardan birinde rutin bakım faaliyetleri kapsamındaki çalışma esnasında bükülme meydana geldi.

BAHRİYE 03.02.2011, 16:14
2901
'Yüzer Havuz Emniyete Alındı'

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde bulunan askeri tersanedeki yüzer havuzlardan birinde rutin bakım faaliyetleri kapsamındaki çalışma esnasında bükülme meydana geldiğini ve havuzun aşırı miktarda su almaya başlamasının ardından kontrollü bir seviyede emniyete alındığını bildirdi.

Komutanlığın internet sitesinde yer alan bilgi notunda, bazı basın yayın organlarında yer alan “askeri tersanede yüzer havuz battı” haberleri ile ilgili açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde bulunan Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı askeri tersanede mevcut yüzer havuzlardan birinde rutin bakım faaliyetleri kapsamında yapılan ponton (taşıyıcı yüzer blok) değişimi çalışması için dalış esnasında bükülme meydana gelmiş ve havuz, aşırı miktarda su almaya başlamasını müteakip yapılan müdahale ile su alması önlenerek kontrollü bir seviyede emniyete alınmıştır.

Herhangi bir yaralanma veya can kaybı ile çalışma esnasında havuzda gemi bulunmadığından dolaylı bir gemi hasarı olmamıştır. Kısa süre içinde havuzun faal hale getirilmesi için gerekli çalışmalar başlatılmıştır.”

Yorumlar (1)
Doç.Dr. Can Balkaya 11 yıl önce
Benzer durumda Gölcük Donanma Tersane Komutanlığı'na bağlı 11 Tekne Fabrikası mevcut yapısal sistemide düşey yükler ve yatay deprem yükleri altında can güvenliği açısından tehlike arz etmektedir. Mevcut 11 Tekne Fabrikası çelik yapı olup 1999 depreminde girişe göre sağ iç kısımda yer alan 2 adet çelik kolon en üst tarafında 20 cm deformasyona ugramıştır. Yapı hasarlıdır. Bu bölgede ağır kreyn yükleri çalışmalara devam etmektedir. Nasıl 'Askeri Tersane Yüzer Havuz Battı' haberi için Komutanlık açıklama haberi yapıyor, 11 Tekne Fabrikası da can güvenliği açısından düşey yükler altında bile kritik olmasına rağmen kimse önlem almıyor. 1999 depreminden beri hasarlı olan yapıda önlem alınmadığı gibi bakım ve onarımda tam olarak yapılmamış. Şimdi yıkıcı deprem olursa Komutanlık açıklamasında depremin yıkıcı olması sebebebiyle...diye bir açıklaması yada deprem akşam olursa Komutanlık olayın akşam saatlerinde olması sebebiyle herhangi bir can kaybı olmamış sadece ..........açıklamaları yerine Gölcük Tersanesinde yüzer havuz, 11 Tekne Fabrikası gibi bir çok eski üretimde olan kontroldan geçmemiş yapılarının ACİLEN hem de can güvenliği açısından elden geçirilmesi lazımdır. Olay gerçekleşince açıklama yerine önceden ÖNLEM alınması doğru olandır. Konya'da Zümrüt Apartmanı düşey yükler altında çöktü. Gölcük Tersane Komutanlığı 11 Tekne Fabrikası da düşey yükler altında kritik. Temeli dolgu zemine basıyor, iç kısımlarda tekil temel sistemi var. Kritik kolonların dibinde yeni makina temelleriyle ağır tonajlı makinalar konmuş, üst kısma çatı üstüne depo yapılmış, girişe göre sol tarafa ofislerle her türlü ilave tadilat yapılmış ve yapılmakta. Yapı fay hattı dibinde, 1999 depreminde hemen yanında yapılan betonarme yapı yerle bir olmuştur. Tersanede batan yüzer havuzdan ders alalım. Gölcük Tersanesi 11 Tekne Fabrikası düşey yükler altında bile CAN GÜVENLİĞİ açısından tehlikelidir. Gemi modernizasyonu kadar Can Güvenliği açısından Gölcük Tersane Komutanlığın daki benzer yapılarda ACİLEN önlem alınması lazımdır. Ders alalım, olunca herkes haber yapar, açıklama yapar.
20
az bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 12 Ağustos 2022
İmsak 04:25
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:15
Yatsı 21:47
Günün Karikatürü Tümü