banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Türkiye'nin Emrine Uçak Gemisi Verilecek!

ABD'li gazeteci Hersh TAKVİM'e konuştu: Bölgesel güç olan Türkiye önemli askeri adımlar attı. Yakında bir uçak gemisi de ordunun emrine verilecek.

BAHRİYE 27.02.2012, 14:51
3118
Türkiye'nin Emrine Uçak Gemisi Verilecek!

Amiral Türkiye!

ABD'li gazeteci Hersh TAKVİM'e konuştu: Bölgesel güç olan Türkiye önemli askeri adımlar attı. Yakında bir uçak gemisi de ordunun emrine verilecek.

ABD'nin Vietnam ve Irak'taki kanlı yüzünü ortaya çıkartan Pulitzer ödüllü gazeteci Seymour Hersh (78), TAKVİM'e çok önemli açıklamalarda bulundu. Pulitzer ödüllü Hersh, dünyanın 2007'den beri yeni bir yörüngeye girdiğini ve Türkiye'nin bölgede söz sahibi olduğunu söyledi. İşte Hersh'ün o açıklamaları:

"ABD ve Avrupa ekonomik krizle boğuşurken Arap Bahar'ı Ortadoğu'da değişime yol açtı. Türkiye bölgede söz sahibi oldu. ABD, İngiltere, Almanya, Rusya, Fransa ve İtalya, bu konudan çok rahatsız. Önümüzdeki 1 yıl çok kritik. Bu süre, ülkelerin gelecek 30 yılının kaderini çizecek."

TEST TAMAM...

Bölgesel güç olan Türkiye, küresel güç olmak için askeri alanda çok önemli adımlar attı...

Türk ordusu rakamsal olarak dünyanın en büyük 9. ordusu olarak görünse de, aslında ilk 4 ordu içinde. Tek eksiği ise uçak gemisine sahip olmaması. Ancak Türkiye uçak gemisi almak için de harekete geçti. ABD ile F-35 savaş uçakları konusunda uzun süredir yapılan pazarlık da sonuçlandı.

F-35'ler, uçak gemilerine inip-kalkma testini başarıyla geçti. Türkiye de, alım siparişini verdi. Irak'taki çözüm Türkiye, İran ve Irak arasındaki görüşmelere bağlı. Barzani ve Talabani, haddini aşmak için birçok yol aradı ama bulamadı.

Suriye konusu çok kritik.

Esad, görevde kalamayacağını iyi biliyor.

Sadece önündeki seçenekleri değerlendiriyor. Ülkeden kaçmayı son seçenek olarak görüyor. Rusya ve İran'ın desteğinin de koşulsuz sürmeyeceğinin farkında.

Yorumlar (3)
Turgay KOKEN 10 yıl önce
Uçak gemisi olarak bahsedilen gemi,RMK ya da Sedef tersanelerinden birinde LPH-LHD olarak insa edilecek olan ve ihale süreci devam eden gemi.Yani Amerika'dan ikinci el bir gemi falan gelmiyor.Haber sanki böyle bir durum varmış gibi yansıtılıyor.Bu yanlış...Saygılar

Turgay KOKEN
10 yıl önce
Bizim emrimize verileçek olması geminin bizim olacagı anlamına gelmediği ve komutasının buyuk çogunlukla abd de olacağı kesindir.Bu TÜRKİYE ye yardım amaçından ziyade işletim masraflarını bize yükleyerek kendi ekonomisine soluk aldırarak akdenizdeki ve karadenizdeki varlığına yasal zemin hazırlamak.

AMA EN BÜYÜK TEHLİKE 1. DÜNYA SAVASINDA ALMAN GEMİLERİNİN RUS LİMANLARINI BOMBALAYARAK OSMANLIYI SAVASA ÇEKTİĞİ GİBİ İRAN ABD SAVASINDA TÜRKİYENİN AYNI DURUMA DÜSÜRÜLMESİ OLUR..
Arda KARAKAYA 10 yıl önce
Türkiye'nin satın alacağı F-35 uçakları kara konuşlu pistlere konvansiyonel iniş kalkış yapabilen versiyonu olacak,yani uçak gemisine iniş ,gemiden kalkış yapabilen versiyonu değil.Ayrıca bahse konu gemi LPD(Landing platform dock), uçak gemisi değil.LPD ler amfibik harekatlarda kullanılan , üzerinde helikopter barındıran gemilerdir.Sanırım haberi çeviren kişi USS Wasp'a iniş ve kalkış yapan F-35 ten çok etkilenerek ,Türkiyenin mevcut LPD programıyla eşleştirmiş.Kaldı ki USS Wasp'ta biruçak gemisi değil üzerinde dikey iniş kalkış yapabilen uçak barındıran bir LHD dir.Saygılarımla
23
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 30 Haziran 2022
İmsak 03:28
Güneş 05:28
Öğle 13:13
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü