banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Türkiye, Kendi Uçak Gemisini Yapabilir

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Tamer Yılmaz, "Kendi uçak gemimimizi yapmamak için engelimiz yok" dedi.

BAHRİYE 27.12.2012, 00:05
2700
Türkiye, Kendi Uçak Gemisini Yapabilir
Türkiye'den yerli uçak gemisi, ilk adım atıldı

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Tamer Yılmaz, "Kendi uçak gemimimizi yapmamak için engelimiz yok" dedi. Denizcilik İhtisas Teknoparkı sayesinde Türkiye'nin özellikle savunma sanayiinde dünya liderleriyle yarışır hale gelmesi hedefleniyor.
Tweet   

Önümüzdeki aylarda Tuzla'da hayata geçirilecek Denizcilik İhtisas Teknoparkı sayesinde Türkiye'nin özellikle savunma sanayiinde dünya liderleriyle yarışır hale gelmesi hedefleniyor. 

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Tamer Yılmaz, "Kendi uçak gemimimizi yapmamak için engelimiz yok" dedi.

Türkiye'de son dönemde revaçta olan üniversite sanayi işbirliği kurulan teknoparklarla taçlanıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi'nin Gemi İnşa Sanayicileri Birliği işbirliğiyle çalışmasını başlattığı Denizcilik İhtisas Teknoparkı ise alanında bir ilk. Tuzla'da yaklaşık 10 bin metrekare kapalı alan üzerine inşa edilecek teknoparkın 2013 yılında hayata geçirilmesi hedefleniyor. Beş yıl içinde de 20 bin metrekareye taşınacak olan teknoparkta 2 bin ar-ge mühendisine 100 öğretim üyesi eşlik edecek. Kurulacak teknoparkın Türkiye'de önemli açıkları kapatacağını söyleyen YTÜ Öğretim Üyesi ve Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tamer Yılmaz, TeknoPark'ın Türkiye'ye kendi uçak gemisini yapma imkanı vereceğini söyledi. Yılmaz projenin ayrıntılarını Yeni Şafak'a anlattı.

G. KORE VE ÇİN'DEN EKSİĞİMİZ YOK

Kurulacak Denizcilik İhtisas Teknoparkı'yla Türkiye'nin gemi inşaatı konusunda önemli noktalara ulaşacağını ifade eden Yılmaz, denizcilik alanında dünya liderleri olarak gösterilen Güney Kore ve Çin'e Türkiye'nin rakip olacağını kaydetti. Özellikle savunma sanayi projelerinin yoğunlaştırılacağı Gemicilik İhtisas Teknoparkı, dünyada gemi inşaatı sanayisinin markası konumundaki Tuzla tersaneler bölgesinde hayata geçirilecek. Prof. Yılmaz, Türkiye'nin gemi inşa sanayi ve denizcilik sektöründeki bilgi birikimini sanayicisiyle birleştirmesinin çok olumlu sonuçlar doğuracağını ifade etti.

KAMPUS DIŞINDA İHTİSAS İMKANI

Modelin en önemli özelliğini üniversite kampusu dışındaki ilk ihtisas teknoparkı olması olarak açıklayan Prof.Yılmaz, TÜBİTAK tarafından AR-GE projeleri desteklenen firmalarla inovasyona yönelik gemi ve denizcilik yan sanayi firmalarının etkin rol oynayacağını kaydetti. Yılmaz, GİSBİR'in Tuzla'daki bir araziyi teknopark bölgesi ilan edilmek üzere yapılandırdığını dile getirdi.
Yorumlar (4)
ahmet cavit gur 8 yıl önce
`turkiye ucak gemisi yapabilir`mi yapmali mi? etrafimizda okyanus mu var da ucak gemisine ihtiyacimiz olsun.tuzla tersaneler bolgesinde kurulacak denizcilik ihtisas teknoparki projesi ise ayakta alkislanacak bir proje.buna cok ihtiyac var.kendimiz icin olmasa da baska ulkeler icin ucak gemisi insa etmemiz hic de hayal degildir.zaten askeri gemiler konusunda tersanelerimiz rustunu coktan isbat etmistir.firkateyn,d enizalti,cikarma gemisi,sahil guvenlik gemisi derken simdi de icinde yuzer havuz bile bulunan,hastaneli,ta nkli,cikarma gemileri tasiyabilen gemi yapacagiz.bu gemi ucak gemisinden bir onceki tip bir gemi olacak.bunu da tuzkadaki tersanelerimiz insa edecek. hayaldi gercek olacak.
Kemal Erkemiz 8 yıl önce
Sanırım bu beyefendi Türkiye'deki tersane kızak ve havuz boyutları hakkında , uçak gemilerinin makine ve yakıt sistemleri hakkında bilgi sahibi olguna inanmıyorum . Türkiye klasiği işte bu yani önüne gelen gemi sanayisi hakkında bir şeyler söylüyor. Bu arkadaş gemi sanayinin çok büyük boyutlarda kiriz yaşadığını ama bunu kimsenin telaffuz etmediğini birilerinin anlatması lazım . Bırakın uçak gemisini tersaneler koster projesi bile almak için birbirleri ile nasıl rekabet ediyor bunun yanında bir iki tersane işleri gayet yerinde ( bu camiyadaki her kimse bunun tersane sahipleri kaynaklandığını) biliyor........
murat cataloglu 8 yıl önce
tuzla tersanesi yaninda islevini kaybetmis tuzla golunu yerli yabanci tersane firmasina verin dev bir havuz haline getirecektir kira karsiliginda yerli yabanci firmalarla isbirligi yaparak donanmaya ihtiyac dahilinde gemiler kira karsiligi yaptirilabilir golcuk pendik taskizak tersanelerinide iskenderun korfezine toki vasitasiyla tasiyin ve tasiyacaginiz bu tersaneleri cok daha buyuk yapin yabanci askeri ve sivil tersanelere kiralama veya direkt insaat olarak is yapin bosalttiginiz tersane arazilerinide tokinin yaptigi gibi gelir ortakligi yoluyla emlak piyasaina kiralayin gelirini gene donanmaya harcayin
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 8 yıl önce
Yarısından fazlası ithal edilerek üç milyar abd doları sarfederek uçak gemimizi yaptığımız farzedelim. Çalıştıracak personelimizin de olduğunu kabul edelim?! Nerede bağlayacak?: Büyük bir ihtimalle Gölcük'de bağlayacak.Senelik gideri milyarlarca lira. Seferleri: Türkiye'nin âli menfaatlarini korumak için okyanuslara seferler yapacak. Ya da ülkeyi korumak için ençok Akdeniz'de Karadeniz'de seyirler yapacak. Bize saldıranlara üstünde bulunan on iki uçak ve dokuz helikoptele cevap verecek?! Anında düşman uçakları bu gemiye saldırarak, onu denizin dibine göndermek için saldıracaklarını düşünmeden olmuyor. Kim koruyacak: Karadaki uçaklarımız UÇAK GEMİSİNİ korumak için düşman uçaklarına saldıracaklar. Gene iş karadaki uçaklara düşecek. Bu nedenle ben diyorum ki okyanuslarda âli menfaatlerimiz olmadığından ve başka ülkelere saldırmak aklımızın kenarından bile geçmediğinden, ülkeyi korumak için karadaki hava alanlarını ve uçak sayısını artırtalım; üç miluar dolar da cebimize kalsın. Kimin aklından böyle bir proje çıktığını bir vergi mükellefi olarak soruyorum.(kimse cevap vermez ya, soruyoruz işte, bizim verdiğimiz vergilerin çar çur edilmemesi için) Ya Rabbim sen bize akıl fikir ver, sen bizi koru Ya Rabbim! www.refikakdogan.com
www.refikakdogan.c om
14
açık
Günün Karikatürü Tümü