banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

TCG Gemlik, deniz haydutluğuyla mücadele için uğurlandı

Birleşik Görev Kuvveti-151 kapsamında Aden Körfezi ve Somali açıklarında yaklaşık 5 ay görev yapacak TCG Gemlik Fırkateyni, asker yakınlarının da katıldığı törenle Marmaris'ten yolcu edildi.

BAHRİYE 05.08.2015, 15:08
TCG Gemlik, deniz haydutluğuyla mücadele için uğurlandı

TCG Gemlik, deniz haydutluğuyla mücadele için uğurlandı

MUĞLA (AA) - Birleşik Görev Kuvveti-151 kapsamında Aden Körfezi ve Somali açıklarında deniz haydutluğu ile mücadele harekatına katılacak TCG Gemlik Fırkateyni, Marmaris'teki Aksaz Deniz Üssü'nde düzenlenen törenle uğurlandı.

Deniz üssündeki 3 no'lu iskelede düzenlenen törene, Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral Cihat Yaycı, Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Gökhan Polat, deniz üssünde görevli komutanlar, TCG Gemlik Fırkateyni personeli ve göreve giden askerlerin yakınları katıldı.

Tuğamiral Yaycı, törende yaptığı konuşmada, TCG Gemlik'in 5 ay süreyle Birleşik Görev Kuvveti-151 taktik komutasında deniz haydutluğu ile mücadele faaliyetlerine destek sağlayacağını söyledi. Geminin 27 Ağustos-21 Aralık tarihleri arasında bir Türk amiralinin komutan edeceği Görev Kuvveti Karargahına ev sahipliği yapacağına işaret eden Yaycı, TCG Gemlik'in ayrıca kontrol ve sancak gemisi görevlerini de üstleneceğini bildirdi. 

- "Her yıl 33 bin gemi geçiş yapıyor"

Gemlik Fırkateyni'nin görev yapacağı bölgeden her yıl yaklaşık 33 bin geminin geçiş yaptığına dikkati çeken Yaycı, şöyle konuştu:

"Bu bölge dünya ticaretinin yüzde 14'ünün ve dünya petrol taşımacılığının ise yüzde 26'sının gerçekleştirildiği kritik bir bölgedir. Türkiye açısından ise söz konusu bölgeden yılda ortalama bin 200 Türk gemisi geçiyor. Geçiş yapan gemiler Türk dış ticaretinin yaklaşık yüzde 20'sinin oluşturuyor. Bu da 78 milyar dolarlık mal akışına karşılık geliyor."

- Duygusal tören

Konuşmaların ardından TCG Gemlik Komutanı Deniz Kurmay Yarbay Mehmet Elyürek, Güney Görev Grup Komutanı Yaycı'ya "seyre hazır raporu" vererek yola çıkmak için müsaade aldı. Yaycı da gemi komutanı ve personeline başarı diledi. 

Daha sonra gemi personeli, Aksaz Askeri Bandosu'nun çaldığı marş eşliğinde koşar adımlarla tören alanından ayrılarak gemideki görev yerlerini aldı. Limandan ayrılan gemiyi, asker aileleri iskelenin ucuna kadar gelerek uğurladı. Askerlerin arkasından el sallayan ve gözyaşı döken yakınları, gurur ile hüznü bir arada yaşadı.

- Deniz haydutluğu bitme noktasına geldi

Türk Deniz Kuvvetlerinin bugüne kadar deniz haydutluğu ile mücadele kapsamında 2009 yılından bu yana bölgede 19 fırkateyn görevlendirdi. Türkiye'nin istikrarlı ve etkin desteği sayesinde son 5 yıldır bölgede herhangi bir Türk gemisi kaçırılmadı ve deniz haydutluğu faaliyetleri bitme noktasına geldi. 

 TCG Gemlik Fırkateyni'nde çoğu rütbeli 208 personel görev yapacak. Bölgede yaklaşık 5 ay kalması planlanan gemiye, görevi sırasında bir S-70B helikopteri, bir sualtı görev timi ve bir amfibi hücum timi eşlik edecek. TCG Gemlik, Birleşik Görev Kuvveti-151 faaliyetlerini Kore Cumhuriyeti, Japonya ve Pakistan'dan katılan birer gemiyle sürdürecek.

Yorumlar (1)
ahmet cavit gür 5 yıl önce
ne kadar olağan bir habermiş sanki.halbuki böyle bir modern harp gemisinin aden körfezine görev için gönderilebilmiş olması bizim kuşak denizciler için çok değil 90 lı senelerde hayal bile edilemezdi.donanmamı z uzun yıllar boyu abd nin bize verdiği hurda muhrip ve hurda denizaltılardan oluşmuştur.80 li yıllardan itibaren ancak abd dışındaki kaynaklardan savaş gemileri temin etmek ve daha da önemlisi milli ve yerli kaynaklarımıza yönelmek akıl edilebilmiştir.12 eylülün başbakanı muhterem komutanımız bülent ulusu bu çığırın açılmasında büyük rol oynamıştır.tuzla bölgesindeki tersaneler onun eseridir.yerli imkanlarla muhrip,fırkateyn ve denizaltı inşaatı onun zamanında başlatılabilmiştir.g emlik gemisi gibi modern gemileri bahriyemize kazandıranlardan ALLAH razı olsun.gemimize ve personeline selametler dilerim
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102