Parlak sicilli Tümamiral istifa etti

Hava Kuvvetleri’nde iki tümgeneralin şok istifalarının ardından bu kez de Deniz Kuvvetleri, parlak bir tümamiralinin istifası ile sarsıldı.

Parlak sicilli Tümamiral istifa etti

Parlak sicilli Tümamiral istifa etti      
 
 
Hava Kuvvetleri’nde iki tümgeneralin şok istifalarının ardından bu kez de Deniz Kuvvetleri, bir ay sonra yapılacak Yüksek Askeri Şûra’da Koramirallik terfisine üst sıradan girecek parlak bir tümamiralinin istifası ile sarsıldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda birliklerin tüm soruşturma, denetim ve incelemelerinden sorumlu birim olan Değerlendirme Denetleme Başkanlığı’nın komutanı Tümamiral Mustafa Baha Eren, TSK’den ayrıldı. Kısa bir süre önce komutanlığa emeklilik ve ayrılma dilekçesi veren Eren’in başvurusu kabul edildi. Tümamiral Baha Eren, geleceğin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için en güçlü adaylardan biri olarak gösteriliyordu. Bu beklentide bir subayın ayrılığı TSK içinde büyük sürpriz olarak kabul ediliyor. Çünkü, bir asker için en kritik dönem terfiler açısından Askeri Şûra. Bu nedenle, özellikle böylesine tüm rütbelere birinci sıradan terfi eden bir amiralin de genelde Şûra’yı beklemesi gerekiyordu. Sene kaybetmeden 2001’de kurmay albaylıktan tuğ, 2005’de de tümamiralliğe en üst sıradan terfi eden Eren’in, bir ay sonra Koramiralliğe terfi edeceği dönemde istifası hakkında çeşitli iddialar ortaya atıldı. Beklenmedik istifanın, daha önce Hava Kuvvetleri’ndeki istifalara benzer bir şekilde özel hayatına ilişkin sebeplerden kaynaklandığı ve Eren’in ordudan ayrılmak zorunda kaldığı ileri sürüldü.

Bununla birlikte, internette dolaşan ve Eren’in Tuğamiralliği’nde görev yaptığı Güney Görev Grup Komutanlığı’nda bir devir teslim töreninde siyasi içerikli sert çıkışlarda bulunan konuşmasından alıntılar da dikkat çekti. İstifanın Dursun Çiçek’in de aralarında bulunduğu biri emekli sekiz deniz kurmay albayın Ergenekon soruşturması kapsamında ifade vermesiyle ilgisi olduğu yönündeki iddialar da ileri sürüldü; ancak bu iddialar doğrulanamadı.

Deniz Kuvvetleri’nde Genel Sekreterlik ve Personel Başkanlığı gibi hassas noktalarda üst düzey komuta kademesi ile çok yakın çalışan Baha Eren, Deniz Kuvvetleri’nde Foça ve Aksaz Deniz Üsleri’nde Ege’de kritik rol oynayan muharip birimlerin komutanlığını yapmıştı. Tümamiral Eren, yabancılara satışından önce Oyakbank’ın yönetim kurulu üyeliğinde de bulunmuştu. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
emekli işçi
emekli işçi - 10 yıl Önce

Kendi tercihleri saygıyla karşılamalı eski kafa ile yeni dönemi yönetemezlerdi inşallah siyasete girer seçilirlerde o deha akılları ile ekonomi tavan yapar.

selim SÖNMEZ
selim SÖNMEZ - 9 yıl Önce

Komutanım sizin yanınızda askerlik yapmış bir er olarak hayatım boyunca her zaman sizin yanınızda askerlik yaptığım için gurur duyacağım.Bu ülke sizin gibi değerli bir paşasını kaybetti.Ben bu ülkede yaşayan bir vatandaş olarak kendimi çok şanssız sayıyorum.Saygılarımla....

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176