banner191

banner148

banner179

banner176

Giresun Firkateyni Haftaya Korsan Avında

Şüphe duyulan tekneleri telsizle sorgulayacak, bayrak devletinin rızası halinde bu gemilere çıkacak, gemi bayraksız ise uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde müdahale edecek.

BAHRİYE 12.02.2009, 00:00
Giresun Firkateyni Haftaya Korsan Avında

Giresun Fırkateyni korsan avına haftaya çıkacak 

TCG Giresun firkateyni, korsan saldırılarından ticari gemileri koruma görevi için Aden Körfezi'ne gitmek üzere gelecek hafta Marmaris Aksaz'daki deniz üssünden hareket edecek.

Giresun firkateyninin gidişi dolayısıyla 17 Şubat Salı günü uğurlama töreni düzenlenecek.

TCG Giresun'un da aralarında bulunduğu Türk Deniz Kuvvetleri envanterindeki “Gabya” sınıfı firkateynlerde 20 subay 113 astsubay, 18 uzman erbaş, 68 erbaş ve er görev yapıyor. Firkateynde bir de Sikorsky Sea Hawk helikopteri bulunuyor.

Türk askerinin, Aden Körfezi, Somali karasuları ve Arap Denizi'nde görevlendirilmesini öngören Başbakanlık tezkeresine göre, bölgede konuşlandırılacak TSK deniz unsurları, Somali toprakları üzerinde, korsan/deniz haydutları ve silahlı soygun yapan kişilere yönelik herhangi bir kara operasyonunda görevlendirilmeyecek. Korsanlık ve silahlı soygun yaptığından şüphe duyulan tekneleri telsizle sorgulayacak, bayrak devletinin rızası halinde bu gemilere çıkacak, geminin bayraksız olması durumundaysa uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde müdahalede bulunabilecek.

Bölgeye gidecek Türk askeri, ticaret gemilerine refakat ve koruma sağlayacak, korsan/deniz haydutları ve silahlı soygun yapanların saldırısına uğrayan ticaret gemilerine yardım edecek, gerektiğinde bu kişileri yakalayacak, gözaltına alacak, sorgulayacak, delil toplama dahil her türlü adli kolluk işlemlerini yapacak, bu kişilerin kullandığı deniz araçlarına müdahale edecek, durduracak, etkisiz hale getirecek ve el koyacak.(aa)

 

Yorumlar (4)
serdar DURAT 11 yıl önce
AYLAR EVVEL BU SITEDE YORUM YAPMISTIM, TURK DENIZ KUVVETLERININ MEVCUT IMKAN VE KABILIYETLERI ILE TICARET BAHRIYESINE AIT UNSURLARI BU NETAMELI SULARDA KORUYABILECEK GUCE SAHIP OLDUGUNU BELIRTMISTIM. NE MUTLU GURUR DUYDUM, TURK DENIZCILIGININ GUCU TUM DUNYAYA ILAN EDILMIS OLUYOR.SAYGILARIMLASERDAR DURAT

UZAKYOL KAPTANI
taner gül 11 yıl önce
3 ay önce böyle bir fırsatı değerlendirelim diye başbakanlığa e posta atmıştım bu konunun başka teferruatlarıda var ama bunu yaptığı için sayın başbakanımıza gerkli yetkililere teşekkür etmek isterim ve milletimizize bir şeyin mücdesini vereyim bu adım basit bir adım değil artık türkiyemizde çok şeyler değişecek
taner gül 11 yıl önce
serdar durat bende deniz aşığı bir insanım seninle bizzat tanışmak isterim
ebru sayılır 11 yıl önce
tc giresun gemisinde benim babam 17 seneden beri o gemide çalışıyo babamla gurur duyuyorum habewrlerde hiç onu kaçırmıyorum çok özledik onu 4 aydan beri

17 haziranda geliyor şükür
24°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?