banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

‘Denizkurdu’yla gövde gösterisi

Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’nin yönettiği Denizkurdu 2017 tatbikatının seçkin gözlemci gününe 19 ülkeden 22 askeri temsilci katıldı.

BAHRİYE 24.05.2017, 11:09 Nermin İstikbal
603
‘Denizkurdu’yla gövde gösterisi

‘Denizkurdu’yla gövde gösterisi

Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’nin yönettiği Denizkurdu 2017 tatbikatının seçkin gözlemci gününe 19 ülkeden 22 askeri temsilci katıldı.

TSK’nın planlı tatbikatlarından olan ve donanmadaki muharip gemilerin yüzde 90’ının katıldığı Denizkurdu 2017’nin en önemli aşaması tamamlandı. Toplam 79 gemi, 4 deniz karakol uçağı, 20 civarında helikopter, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan 30’a yakın uçağın yanı sıra 7 SAT ve 2 SAS timinin görev yaptığı tatbikatta TCG Kemalreis amiral gemi oldu.

Gerçek mermilerle Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Donanma Komutanı Veysel Kösele’nin yanı sıra Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ve Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral HASAN Uşaklıgil de geceyi TCG Kemalreis’te geçirdi.

Donanma Komutanı Oramiral Veysel Kösele’nin yönettiği tatbikatın seçkin gözlemci gününe 19 ülkeden 22 askeri temsilci katılırken, fırkateyn, hücumbot ve korvetlerden gerçek mermilerle yapılan atışlar dikkat çekti. Mısır, Çin, Meksika, Suudi arabistan, Bangaldeş, Japonya, Afganistan, KKTC, Pakistan, Portekiz, Belarus, Hırvatistan, Norveç, Arnavutluk, İran, Nijerya, ABD, Azerbaycan, Somali’nin askeri ataşelerinin de katıldığı tatbikatın en önemli gününde Ege Denizi’nin uluslararası sularında gerçek mermilerle atışlar yapıldı. Yunanistan ise tatbikatın kendi karasularını ihlal ettiğini iddia ederek davetli ülkelerin temsilcilerine “Katılmayın” çağrısı yapmıştı.

İlk milli füze

Tatbikatın seçkin gözlemci gününün ilk etkinliğinde SAS timleri sualtındaki mayını kontrollü patlama ile imha etti. Daha sonra SAT timleri Yılancık Adası’na senaryo gereği sualtından sızarak askeri hedefleri yok etti. SAT komutanı Kıdemli Albay Turan Ecevit’in yönettiği operasyonda, başka bir SAT timi de uçaktan paraşütle atlayarak adayı ele geçirdi. Daha sonra açık denizde TCG Kudret Güngör lojistik gemisinden fırkateyn, korvet ve hücumbotlara aynı anda yakıt ikmali yapıldı. Donanma Komutanlığı bandosunun konseri eşliğinde yapılan yakıt ikmali takdir topladı. Deniz helikopteri olan Sea Hawk’tan atılan ilk milli füzelerimizden Temren füzesi ilgi çekti. Yine Sea Hawk helikopterinden hareketli bir yüzer hedefe Hellfire füzesi atılarak batırılması sağlandı. Temren füzesinin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nca bir tatbikatta ilk kez kullanıldığı öğrenildi.

‘En temel ilkemiz dostluk ve barış’

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının planlı en büyük tatbikatına katılan yabancı askeri ataşelere hitap eden Orgeneral Hulusi Akar, “Faaliyetlerimiz sırasında komşularımızla iyi komşuluk ilişkileri içinde faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz ve bu  faaliyetlerimizin icrası sırasında dostluk ve barış bizim için en temel ilkedir” dedi.

‘Tatbikat çok iyi organize edilmiş’

Çin Savunma Ataşesi Tuğgeneral Zheng Qinli, “Tatbikat çok iyi planlanmış ve organize edilmiş. TSK’nın sahip olduğu bilgi ve becerileri kapsamlı bir gösterisini izledik. Bundan sonra TSK ile işbirliğimizi arttırmak istiyoruz. Bizde inşa ettiğimiz uçak gemisi ile bölgemizde devam ettirmek istiyoruz” dedi.

Gemide karartma uygulandı

Akar, tatbikat için Marmaris’teki Aksaz Deniz Üs Komutanlığına helikopterle geldi. TCG Kemalreis’e gelişinde ‘silistre’ adı verilen, üst rütbeli subayların savaş gemilerine çıkışında çalınan geleneksel denizci düdüğü çalındı. Akar’ın TCG Kemalreis Fırkateyni’ne çıkmasının ardından gemi ana direğine Genelkurmay Başkanlığı forsu çekildi. Geminin demir alıp limandan ayrılmasının ardından denizaltı saldırısına karşı harekat uygulaması hayata geçirildi, karartma uygulandı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait 2 helikopter ile deniz karakol uçağı deniz üzerinde arama yaparken harekata 2 gemi de katıldı. Römorkörün çektiği 10 kilometre uzaklıktaki hedefe sancak gemisinden top atışları gerçekleştirildi. Donanma Komutanı Oramiral Kösele, gemi komutanı Deniz Kurmay Yarbay Ayhan Akdoğan’a atış  emri verdi. Akdoğan’ın “Bismillah, atış serbest” ifadesinin ardından başlayan atışlarda hedef tam isabetle vuruldu.

Gökhan Karakaş / Milliyet

Yorumlar (0)
banner255
4
az bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü