banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Deniz Kuvvetleri savaş gemisi üretimine talip

Zaman’ın edindiği bilgiye göre Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Savunma Bakanlığı’na mektup yazarak 6 geminin üretimine talip olduğunu belirtti.

BAHRİYE 14.08.2013, 12:16
3131
Deniz Kuvvetleri savaş gemisi üretimine talip

Zaman’ın edindiği bilgiye göre Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Savunma Bakanlığı’na mektup yazarak 6 geminin üretimine talip olduğunu belirtti.

Savunma kaynakları ise projenin özel sektör eliyle devam ettirilmesinin Türk savunma sanayii açısından daha faydalı olacağını kaydediyor.

Koç Grubu şirketi RMK Marine’in kazandığı 1 milyar 150 milyon Euro’luk MİLGEM savaş gemisi ihalesinin iptal edileceği iddiaları daha önce kamuoyuna yansımıştı. İhaleye çağrılmayan bir firmanın şikayeti üzerine Başbakanlık Teftiş Kurulu müfettişleri yaklaşık 2 ay boyunca ihaleyi yapan Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda incelemelerde bulunmuştu. Müfettişler hazırladıkları raporda, ihaleye daha fazla tersanenin davet edilmemesinin, rekabete zarar verdiği, böylece fiyatın daha da düşme ihtimalinin ortadan kalktığını savunmuştu.. Kamu zararı oluştuğu yönünde hüküm veren müfettişler, ihalenin iptalini istemişti.

Milli Savaş Gemisi (MİLGEM) projesi, Türkiye açısından büyük önem taşıyor. Yerli tersanelerde inşa edilen gemilerde Türk mühendisler görev yapıyor.

Projenin ilk gemisi olan ‘Heybeliada’, 27 Eylül 2008’de denize indirildi. İkinci gemi olan ‘Büyükada’ ise henüz TSK envanterine girmedi. MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilen korvet sınıfı gemiler, etkin ve kesintisiz keşif-gözetleme ve karakol görevlerini gerçekleştirmek, denizde terörist faaliyetleri takip ederek önlemek, denizaltı savunma harbi, su üstü harbi ve hava savunma harbi icra edecek.

TSK’ya teslim edilen Heybeliada’nın geminin tam boyu 99,+5 metre ve azami genişliği 14,4 metre. 10 tonluk helikopter için gerekli platform, hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip olacak şekilde tasarlanan gemi, 4 deniz şiddetine kadar helikopter uçuş harekatı icra edebiliyor.

İlk iki geminin askeri tersanelerde inşasının ardından, 6 korvet daha üretilecek. Koç’un aradan çıkmasının ardından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı devreye girdi ve gemilerin üretimine talip oldu.

Projeyle ilgili son kararı hükümet verecek.

Yorumlar (3)
Sos 9 yıl önce
İstanbul tersanesi komutanlığı bu projeyi en iyi şekilde üstesinden geleceğine hiç şüphem yoktur gittim gördüm gezdim test ettik ;) hatta ve hatta kapatılan gemi makineleri bölümünüde açarsanız dahada iyi olur
Sevilay CAN 9 yıl önce
Sahip oldukları Pendik tersanesi imkanları ile (ki balkanların en büyük tersanesidir) ve mevcut mühendisleri ile çok rahat yapabilir. Yapmalıdır da!
Lakin MILGEM projesinin ilk zamanlarını düşünüyorum da.. Milli ofisin kurulması, bilgisayarların alınması, yazılımların alınması eğitimler... Ve bir bakmışsın komutan değişmiş! Proje iptal! O yüzdendir ki proje bu kadar gecikmiştir.

Ya aynı şeyler tekrar yaşanırsa?

Sağlıc akla..
Sevilay CAN

Barış Aycan 9 yıl önce
Yaklaşık iki yıl boyunca pendik askeri tersanesininde taşeron olarak çalışıp oradaki durumu gördükten sonra ihaleye hangi teknik yeterlilikle
askeri tersanenin talip olduğunu anlayamadım. Zaten sorun mekan sorunu değil. Tesis olarak güzel olmasına rağmen kalifiye eleman ve bürokrasi sorunu eee çalışanlarda devlet memuru olursa gel keyfim gel.
Bürokratik engeller 5 dakikalık işlem için birkaç saatlik hiyerarşik makamda onay bekler.
30
parçalı az bulutlu
banner102
banner85
Namaz Vakti 07 Temmuz 2022
İmsak 03:34
Güneş 05:32
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:35
Günün Karikatürü Tümü