banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Boğaz’dan "Moskova" geçti...

Rusya’nın Karadeniz Filosu’nun amiral gemisi ’Moskova’ kruvazörü, dün İstanbul Boğazı’ndan geçti. TÜRK Boğazları’ndan Montrö Anlaşması kapsamında geçen ’Moskova’ ....

BAHRİYE 14.01.2008, 02:02
Boğaz’dan

Boğaz’dan Moskova geçti
 
Rusya’nın Karadeniz Filosu’nun amiral gemisi ’Moskova’ kruvazörü, dün İstanbul Boğazı’ndan geçti.

Sabah 09.00’da İstanbul Boğazı’na giriş yapan ’Moskova’ kruvazörü, yarım saat sonra Marmara Denizi’ne açıldı. Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı bir botun eşlik ettiği ’Moskova’ kruvazörünün geçişi sırasında, Boğaz transit gemi geçişine kapatılmadı. Uzun yıllar sonra Türk karasularından geçen ilk Rus savaş gemisi olan, 510 mürettebatlı ’Moskova’ kruvazörü, Rusya Donanması’na ait yedi gemi ve nükleer silah taşıyabilen TU-160 stratejik bombardıman uçaklarıyla önce Akdeniz, ardından Atlas Okyanusu’nda caydırıcılık tatbikatı gerçekleştirecek. ’Moskova’nın da katılacağı tatbikatın, ABD’nin füze kalkanı projesine bu yıl başlayacak olması ve eski Yugoslavya’nın otonom bölgesi Kosova’nın Sırbistan’dan bağımsızlık ilan etmeye hazırlanmasına karşı bir gövde gösterisi olacağı belirtiliyor.

1000 km’den 16 gemiyi aynı anda vuruyor

TÜRK Boğazları’ndan Montrö Anlaşması kapsamında geçen ’Moskova’ kruvazörünün çok yönlü ve gelişmiş silah sistemleri bulunuyor. Tam 186.5 metre uzunlukta ve 20.8 metre genişlikteki savaş gemisi, 90 bin beygir gücündeki motoruyla saatte 32 deniz mili hıza ulaşıyor. ’Moskova’ kruvazörü, tam isabet sağlaması halinde ’P-1000n Vulkan’ füzeleriyle, 1000 kilometrelik menzil içindeki 16 büyük düşman gemisini aynı anda vurabiliyor. Kruvazör ayrıca 32 denizaltıyı batırmaya ve 120 savaş uçağını düşürmeye yetecek silah kapasitesine sahip bulunuyor. 

Hasan ÖRNEKOĞLU/Hürriyet 


 
 
 

Yorumlar (0)
22°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?