banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Antalya’da işgalci savaş gemisinin batırılışının 99. yılı kutlandı

(Deniz Haber .Com) Birinci Dünya Savaşı sırasında Antalya bölgesindeki İngiliz ve Fransız işgalcilerine ait 3 savaş gemisini Akdeniz’in derinliklerine gömen Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker ve silah arkadaşlarının Alexandra isimli Fransız savaş gemisini...

BAHRİYE 08.03.2017, 17:46
Antalya’da işgalci savaş gemisinin batırılışının 99. yılı kutlandı

Birinci Dünya Savaşı sırasında Antalya bölgesindeki İngiliz ve Fransız işgalcilerine ait 3 savaş gemisini Akdeniz’in derinliklerine gömen Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker ve silah arkadaşlarının Alexandra isimli Fransız savaş gemisini batırışlarının 99. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen toplantıda duygusal anlar yaşandı.

Akdeniz Gençlik Sanat Araştırma ve Eğitim Derneği (AKSAN) tarafından Kemer’de düzenlenen toplantının açılışında AKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Rıza Ünlü, Mustafa Ertuğrul Aker’i ve kahramanlıklarını geç tanıdıklarını belirterek "Bunun suçlusu, bunları bize anlatmayanlardır" diye konuştu.

Halen kahraman yüzbaşının tanıtılması için ellerinden gelen herşeyi yapmaya çalıştıklarını belirten Ünlü, “Şu anda Mustafa Ertuğrul Aker’in heykeli var ama görünmez bir yerde. Yabancıların heykeli de şehrin merkezine dikiliyor. Bizim kahramanımızı görülmez bir yere” dedi.

Kemer Kaymakamı Mustafa Cihad Feslihan da ilçede göreve başladıktan sonra Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker’i öğrendiğini belirterek “Çok gururlandım çok duygulandım. Kendileri 4 tane cebel topunu kullanarak o dönemin en ünlü 2 gemisini batırıyorsunuz. Bu çok büyük bir zafer. Belki savaşın bu bölge içinde seyrini değiştiren bir zafer.”

Anıt yapılacak

Feslihan, Kemer koyundaki Kocaburun’daki Mustafa Ertuğrul’un Paris 2 isimli Fransız gemisini batırırken kullandığı top mevzilerinin bulunduğu alanın düzenlenerek ziyarete açılacağını söyledi.

Toplantıda daha sonra Tübikam Akademi Başkan Yardımcısı Özer Özgüç moderatörlüğünde, ANSAN Bilim Kurulu Başkanı Emekli Albay Suat Akgül, "Mustafa Ertuğrul ve Alexandra’nın batırılışı olayı", Uşak Üniversitesi Araştırma Görevlisi Sevgi Korkmaz da "Bölgenin uluslararası ilişkiler açısından önemi ve Mustafa Ertuğrul zaferinin değerlendirmesi" konularında sunum yaptılar.

Yorumlar (0)
17°
kapalı
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?