Zıpkınla Balık Avına Tepki

BODRUM Belediye Başkanlığı Zıpkınla Balık Avlama Anı Yarışması’nın,turistik tesislerin bulunduğu Gökova’daki mavi bayraklı cennet koylarda düzenlenmesine tepki gösterildi.

Zıpkınla Balık Avına Tepki

Zıpkınla balık avına tepki 

BODRUM Belediye Başkanlığı Zıpkınla Balık Avlama Anı Yarışması’nın, 6-8 kasım tarihleri arasında, turistik tesislerin bulunduğu Gökova’daki mavi bayraklı cennet koylarda düzenlenmesine sert tepki gösterildi.

Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD) Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Kızılkaya bir dalış merkezi tarafından korunan ve yörenin balıklarının rezervi haline getirilen koyda, 80 avcının aynı anda avlanmasının yanlış olduğunu belirterek

Bir balığı vurduğunuzda ondan bir kere yararlanabilirsiniz. Aynı balığı bölgeye çeşitli yerlerinden gelen sualtısever meraklılarına defalarca izletebiliyorsunuz. Dalış turizminden ciddi ölçüde gelir sağlayan bir alanda bu tür yarışmaların düzenlenmesi doğru değil” dedi. Bodrum Sualtı Derneği Başkan Yardımcısı Erman Akarsu da “Balıkları zıpkınla avlayanlar yerine, onların en iyi fotoğraflarını çekenler ödüllendirilsin” diye konuştu.

İddialara cevap

Bodrum Belediyesi Spor Kulübü Temsilcisi Filiz Tan ise tepkilerin eksik bilgilendirmeden kaynaklandığını ileri sürdü. Tan, yarışmanın Orak Adası, Kızılburun ve Pabuçburnu arasındaki 12 millik alanda yapıldığını söyledi, “Ayrıca 400 gramdan küçük olan balıklarla, bazı türlerin avlanması kesinlikle yasaktı. İddia edildiği gibi 80 avcıyı tek bir koya bırakmadık” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Emir
Emir - 10 yıl Önce

ya bu ıslerı bıraksınlar adamlar kazanacakları paraları dusunuyorlar yoksa balıklarmıs felanmıs dusunduklerı yok.

biz cok gorduk o grupları resım cektıren daha sonra tuple ınıp o vurulmaması gereken balıkları vuran hocaları vs vs....

AMİR KIZGIN
AMİR KIZGIN - 10 yıl Önce

Bildiğim kadarıyla istanbullu zıpkınlı dalgıçlar yasalara hiç uymuyor ve ticaret yapıyorlar...şahsen ben kurallara uymayan dalgıçları şikayet ediyorum...edeceğim..Hele anadolu yakası sahillerine hiç gelmesinler.

umur taluna
umur taluna - 10 yıl Önce

Politik buluyorum bu sikayetleri.

Zeynep BULUR
Zeynep BULUR - 10 yıl Önce

Türler tek tek yok olurken. Nasıl böyle bir şey spor olarak adlandırılabilir? Öldürmenin sporu olur mu? 80 kişinin elinde zıpkınla, üstelikte yarışmaya katılacak kadar usta suya girdiği bölgeyi düşünebiliyormusunuz.

Bence ülkemizde bu spor yasaklansın Akdeniz'de bir ilki geçekleştirelim. Gençler zıpkınlarını atıp birer fotoğraf makinası alsın. Balıklar mücadele uğruna yok olmasın denizleri süslesin.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176