banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Yunuslar, İnsan Kadar Akıllıymış...

Daily Mail'in haberine göre, yapılan yeni bir araştırma, yunusların beyinlerinin yüksek zekayla bağlantılı birçok özelliğe sahip olduğunu gösterdi.

DENİZ KÜLTÜRÜ 04.01.2010, 18:58
Yunuslar, İnsan Kadar Akıllıymış...

YUNUSLAR İNSANLAR KADAR AKILLIYMIŞ

ANKARA - Yunusların insanlardan sonra en parlak beyne sahip olduğu belirlendi. Daily Mail'in haberine göre, yapılan yeni bir araştırma, yunusların beyinlerinin yüksek zekayla bağlantılı birçok özelliğe sahip olduğunu gösterdi.
Atlanta'daki Emory Üniversitesinden zoolog Lori Marino tarafından yapılan araştırmada, yunusların beyin haritasını çıkararak bunları primatlarınkiyle karşılaştırmak için MR tekniği kullanıldı.

Şişe burunlu yunusların beynindeki serebral korteks ile neokonteksin çok büyük olduğunu belirten Marino, "Yunusların birçoğunun beyni bizimkinden daha büyük ve kütle olarak insan beyninden sonra ikinci geliyor" dedi.
Yunuslar uzun zamandır zekalarıyla tanınıyor, ancak üç yaşındaki bir çocuğun zeka seviyesine sahip olabilen şempanzelerin, yunuslardan daha zeki olduğu zannediliyordu. Bu son araştırmayla şempanzeler üçüncü sıraya düştü.
Yunusların belirgin bir kişilikleri olduğu, kendilerinin farkında oldukları ve gelecek hakkında düşünebildikleri belirtildi.

Aynı zamanda "kültürel" hayvanlar olan yunusların başka yunuslardan yeni davranış biçimlerini alabildikleri kaydedildi. 

Yorumlar (0)
-1
parçalı az bulutlu
banner102