banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Türk Korsanları Ne Kadar Korsandı?

"Deniz üstünde yürürüyüz, düşmanı arar buluruz, öcümüz komaz alırız, bize Hayretli derler" derlerdi. Peki Onlar gerçekte kimdiler? hangi gemilerle savaşıyorlardı?

DENİZ KÜLTÜRÜ 21.01.2009, 12:31
2041
Türk Korsanları Ne Kadar Korsandı?

Türk Korsanları ne kadar korsandı?

"Deniz üstünde yürürüyüz, düşmanı arar buluruz, öcümüz komaz alırız, bize Hayretli derler" derlerdi. Peki onların gerçekten kim olduklarını, hangi gemilerle savaştklarını biliyor musunuz?
   

Korsan denilince Karayip Korsanlarından ve onların filmini tezgahta kayıt dışı satanları anlayan bir nesile bizim şanlı tarihimize imza atan korsanların farkını nasıl anlatacağımız bir tarafa, bir dönemler denizlerin hakiminin Türk Korsanları olduğunu, hatta onların ABD'yi haracaya bağlayan ilk güç olduğunu bilen sayısı bile parmakla sayılacak kadar az. Tarihin ve bilimin her alanında olduğu gibi denizcilik alanında da bilgilerimiz popüler olanlarla sınırlı... 

Karadeniz'i Osmanlı'nın iç denizi yapan dönemin o büyük askeri gücü bugün daha çok eşkiyalık anlamına gelen Korsan kelimesi ile adlandırılsa da onlar kendi aralarında kanun dışına çıkanları anında cezalandıracak bir hukuka bile sahiptiler.... 

XV. Yüzyıl Osmanlı Denizciliğine damgasını vuran en önemli özellik, denizlerde tarih kadar eski olan korsanlığın ön plana çıkmasıdır. Akdeniz'de Osmanlı Korsancılığının gelişmesi ise XV. yüzyılın sonlarında, çoğu isimsiz deniz korsanlarının yarı resmi faaliyetleri ile başlamıştır.

Prof. Dr. İdris Bostan, "Osmanlı Korsanları ile ilgili bir imajın mutlaka düzeltilmesi gerekmektedir" diyor ve açıklıyor: "Osmanlı Korsanlığı haydutluk olarak anlaşılmak istenen korsanlığın, İslam Hukuku Prensiplerine göre hareket eden, İslam Cihat ve gaza anlayışının bir gereği olarak, karada sınır boylarında öncü kuvvet boylarında mücadele eden akıncıların, denizdeki benzeri olduğunu hatırlatmak lazımdır. Bu sebeple Osmanlı Deniz korsanları devlet hizmetinde veya kendi adlarına savaştıkları zamanlarda dahi İslam Hukuku'na göre inanç savaşı yapmışlardır. Bunun sonucu olarak, bu dönemde kendilerinden levent ya da gönüllü levent şeklinde bahseden Osmanlı Korsanları, hukuk dışına çıktıkları zaman harami levent olarak adlandırılmışlar ve bu yüzden cezalandırılmışlardır...."

"Osmanlı Deniz Leventleri'nin XV. Yüzyıl sonlarına doğru Akdeniz'de ilerlemeye başladığını gördüğümüz korsanlık faaliyetlerinin, daha sonra gelişecek olan Osmanlı Donanmasına önemli bir destek teşkil ettiğini unutmamak gerekmektedir" diyen ünlü tarihçi İdris Bostan, Osmanlı Devleti'nin denizle tanışması, Venedikle rekabeti ile başlayan Açık Denizlere Yönelme hedefi, taşımacılıkta ve savaşta kullanılan yöntemler ve taşıtlar  Kürekli ve Yelkenli Osmanlı Gemileri adlı eserde birbirinden ilginç tarihi resim, harita, minyatür ve gravürler eşliğinde anlatılıyor.

"Mağripten Maşrık'a ünlü deniz gazisi, gemi mimar ve mühendisi, Cezayir Sultanı, Mîrmîrân-ı Derya, Barbaros Hayrettin Paşa'ya ve pirlerin izinde giden gemicilere hürmet ve minnetle..." ithafıyla başlıyor kitabına Prof. Dr. İdris Bostan ve dalgaların ortasında yapılan şanlı tarihin sayfalarında gezdiren birbirinden ilginç deniz taşıtlarıyla tanıştırıyor.

Büyük boy 462 sayfalık renkli kuşe kağıda basılmış cildli eseri, sadece konuyla ilgilenenlere değil kütüphanesini zengin göstermekten zevk alan ama kalıbının içine dolduran kitap arayan koleksiyonculara da mutlaka tavsiye ediyoruz. Sahhaflar için de iyi bir yatırım olduğunu hatırlatmakta yarar var mı bilemiyoruz...

 

Yorumlar (1)
ismail orucoglu 13 yıl önce
Türk denizciliği gercekci matematık ve muhendislikle yoğrulmuş teoriye dayanmayan ama tecrübe esasına dayanan bir mesleğimizdir.Oruc reisin torunları olarak dedemizi örnek aldık.Atatürkümüzün dediği gibi muhtac olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.türk yat imalatcıları olarak kaliteli imalat yapabiliyoruz.kendimizden bahsettırıyoruz artık.Dünyada yat konusu konusulurken artık italyan hollanda ve türk yatları olarak ücüncü kategoride anılıyoruz.DAHA COK CALIŞIP PAYLASMASINI ÖĞRENDİK.
32
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü