banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Okyanus derinliklerinde dev zehirli bir yaratık bulundu

Schmidt Okyanus Enstitüsü Hint Okyanusu’nda 50 metre uzunluğunda bir deniz canlısı bulundu. Söz konusu canlı binlerce yırtıcı sualtı kolonilerinden oluşuyor.

DENİZ KÜLTÜRÜ 10.04.2020, 15:46 10.04.2020, 15:52 YAĞMUR GERZ
Okyanus derinliklerinde dev zehirli bir yaratık bulundu

Okyanus derinliklerinde dev zehirli bir yaratık bulundu

Schmidt Okyanus Enstitüsü Hint Okyanusu’nda 50 metre uzunluğunda bir deniz canlısı bulundu.

Söz konusu canlı binlerce yırtıcı sualtı kolonilerinden oluşuyor. Schmidt Okyanus Enstitüsü araştırmacıları, derin deniz aracı sayesinde Apolemiidae ailesinden deniz hayvanı olan dev bir sifonofor buldu. Uzun bir ip biçiminde olan zehirli hayvan, Batı Avustralya açıklarında Hint Okyanusu’ndaki Ningaloo kanyonunda tespit edildi.

Bilim insanları bu organizmanın dış halka çapının yaklaşık 15 metre, uzunluğunun da 50 metre olduğunu iddia ediyor. ​ Açıklamada, “Bu muhtemelen bilinen en büyük örnek” ifadesi kullanıldı.

ABD’li biyolog Rebecca Helm, Schmidt Enstitüsü uzmanları tarafından keşfedilen sifonoforun onlarca, belki de yüzlerce yıl geliştiğini dile getirdi.

Newsweek’in haberine göre Helm, “Sayısız keşif gezisine çıktım ama daha önce hiç böyle bir şey görmedim” diyerek daha önce gördüğü en büyük sifonoforun en fazla 1 metre uzunluğunda olduğunu kaydetti.

Binlerce küçük klondan oluşan yırtıcı sualtı kolonileri olan sifonofor, çeşitli deniz hayvanları ve balıkları avlıyor. Klonların bir kısmı kurbanı zehirlerken diğerleri onu yutuyor ve besini tüm koloniye yayıyor.

Bazı sifonofor türleri insanlar için ölümcül tehdit oluşturuyor.

Yorumlar (0)
8
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü