banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Müslümanları Kurtaran Kaptan

Kaddafi'nin büyük nankörlüğünü Erhan Afyoncu yazdı.

DENİZ KÜLTÜRÜ 08.03.2011, 09:50
2590
Müslümanları Kurtaran Kaptan

Muammer Kaddafi Batı'yı Barbaros'la tehdit etmiş, ancak nankörlük ediyor. Barbaros kardeşler olmasaydı bugün Kuzey Afrika'da bir tane Müslüman kalmazdı.

1492'de Gırnata'yı işgal edip, Endülüs'ün son izlerini sildikten sonra İspanyollar Kuzey Afrika'ya gözlerini diktiler. 16. yüzyılın başlarında Tunus, Cezayir ve Libya Hristiyanlar'ın eline geçti. Kuzey Afrika Endülüs olmak üzereydi. Osmanlı İmparatorluğu denizlerde kuvvetli olmadığı için Kuzey Afrika'ya yardım etmesi zordu. Ancak o sıralarda Batı Anadolu'dan kalkıp Akdeniz'de korsanlık yapmaya başlayan Türkler Kuzey Afrika'nın kaderini değiştirdi. Bunların başında da Barbaros kardeşler geliyordu.

ORUÇ REİS'İN ŞEHADETİ

Barbaros kardeşlerin en büyüğü Oruç Reis, 1510'da Anadolu kıyılarından ayrılarak, kardeşi Hızır ile birlikte Tunus kıyılarındaki Cerbe Adası'na gitmişti. Burada kazandıkları başarıları şöhretlerini ve servetlerine artırdı. Bu sırada Afrika yavaş yavaş İspanyol hakimiyetine giriyordu. Ancak İspanyollar, Afrika'daki topraklarının anavatanlarına uzaklığından dolayı bu bölgelerde hakimiyetlerini rahatça kuramıyorlardı. Bu sırada Cezayir'den gelen bir heyet Barbaroslar'dan İspanyollar'ın Becaye'den çıkarılmasını talep etti. Bunun üzerine 1512'de harekete geçen Barbaroslar, Becaye'nin 60 mil doğusundaki Çiçel'i ele geçirdiler. Daha sonra Cezayir halkının onları davetinden de istifade ederek, 1516'da Cezayir'e hakim oldular. Oruç Reis hükümdarlığını ilân etti.

Cezayir'in Barbarosların eline geçmesi İspanya açısından büyük bir tehlike olarak görüldü, ancak Şarlken'in gönderdiği donanma bir sonuç alamadı. Bunun üzerine İspanyollar, Tlemsen emirini devreye soktular. Durumu haber alan Oruç Reis, Tlemsen'i zapt etti. Fakat daha sonra 1518'de yerli halk ve İspanyollar'la yaptığı mücadelede şehid düştü. Oruç Reis son derece atak ve gözü kara idi. Ölümünden sonra yerine kardeşi Hızır Reis geçti. Hem İspanyollar'la, hem de yerli ahali ile uğraşan Hızır Reis bir ara Cezayir'i terketmek zorunda kaldı, ancak kısa bir süre sonra daha kuvvetli bir şekilde buraya hakim oldu.

BARBAROS OSMANLI HİZMETİNDE

İspanyollar karşısında tek başına mukavemet edemeyeceğini anlayan Hızır Reis, Mısır'ı fetheden Yavuz'a bir heyet göndererek, bağlılığını bildirdi. Durumu memnuniyetle karşılayan Yavuz Sultan Selim Barbaros'a asker ve gemi yardımında bulundu. Daha sonra Kanunî, Avrupa ile mücadele için son derece isabetli bir düşünceyle denizlerdeki açığı kapatmak gayesiyle Cezayir'i ele geçirmekle kendisini ispat eden Hızır Reis'i İstanbul'a çağırdı. Padişah gönderdiği fermanda, "İspanya'ya sefer etmek muradımdır, bir yarar adamını yerine koyup gelesin. Eğer muhafazaya kadir kimse yoksa yazıp, bildiresin" diyordu.

Cezayir'de durumu emniyete alan, Barbaros döneminin tecrübeli denizcilerinden 18 kaptanı da yanına alarak, 1532 Ağustos'unda İstanbul'a doğru yola çıktı. 1533 yılının Aralık ayında İstanbul'a gelen Hızır Reis büyük şenliklerle karşılandı. Kanunî'nin huzuruna çıkan Hızır Reis, etek öpmeyi bilmediğinden doğrudan ilerleyerek padişahın elini öptü ve karşısına oturdu.

Barbaros'un donanmanın başına geçmesi ile Osmanlılar karaların yanı sıra denizde de hakimiyet kurmaya başladılar.1538'deki Preveze zaferiyle bu savaştan sonra çeyrek asır boyunca, Türkler Akdeniz'de üstünlüğü elinde tuttular.

Barbaros'un ölümünden sonra da Türk korsanları Osmanlı hizmetinde Kuzey Afrika'da faaliyet göstermeye devam ettiler. Meşhur Türk korsanlarından Turgut Reis, 1551'de Trablusgarb'ı, Uluç Ali Reis de 1574'te Tunus'u Hristiyan işgalinden kurtardı. Daha sonra Fas Sultanlığı'na yardım edilerek Portekizliler'in bu ülkeyi işgali önlendi.

Osmanlı İmparatorluğu, Barbaros Hayreddin Paşa ile birlikte denizlerde etkin hâle gelmiş ve Kuzey Afrika'da, Avrupalılar'la girdiği hakimiyet mücadelesini kazanmıştı. Kuzey Afrika'nın Endülüs'ün akıbetine uğramaktan kurtarılması başta Barbaros kardeşler olmak üzere Akdeniz'deki Türk korsanlarıyla Osmanlı Devleti'nin işbirliği yapması sayesinde önlenmişti.

Yorumlar (4)
NACİ GUCLU 10 yıl önce
BENCE TARİHCİLER ONCE DOGRULARI ZAMANA UYDURMAKTAN ZİYADE DOGRU OLARAK YAZMALIDIR.BARBAROZ HAYRETTİN PASA TURK DEGİLDİR HATTA MUSLUMAN BİLE DEGILDIR.SİYASİ DONEMLERE UYGUN TARİH YAZILMAZ.

ESENLİKLER DİLERİM
Ramiz Hacısalihoğlu 10 yıl önce
Tarihci olmamakla beraber sadece tarihini seven birisi olarak;Gelibolu lu bir sipahinin oğlu olan Hızır reis ( Barbaros Hayrettin Paşa )nın ağabeyinin adı da Oruç reis dir. Yani müslüman isimlerine sahiptirler. Kanuni Sultan Süleyman tarafından da gösterdiği üstün hizmetlerden dolayı Hayreddin yani Allah2ın en hayırlısı ismi ile isimlendirilmiştir.Ama ne yazıkki bu güzel lakap yerine Düşmanlarının ona taktığı Barbarossa yani kızıl sakal olan Barbaros ismi onun üzerinde kalmış ve o kadar sahiplenilmişdirki caddelere, derneklere de mal edilmiştir.

Müslümanlığı Allah ile onun arasında karışılmaz ama bu şahsada Müslüman değil gibi yorumlar yazarak hakaret etmek bence doğru değil.
10 yıl önce
Evet doğrudur. Türk ve müslüman kardeşlerimizin eline geçtiğinden beri de denizciliğimiz bu durumdadır.
ali elbasgan ömer 10 yıl önce
sultan süleyman han hazretleri bir gün ferman buyurdularki.... sen ve karındaşın nasıl ortaya çıkıp gaza meydanına atıldınız, bunun sebebi ne idi.kimlerdensiniz,bu zamana gelinceye kadar ufak büyük karada ve denizde ne gazalar oldu ise yazıp buraya gönderesin ki eskiden yazılmış tarihlerin yanında devlet hazinesinde bulun sun. ben yüce ferman baş üstüne deyip seyyid muradiyi çağırttim seyyid muradi emrimdeki reislerden gaalara iştirak eden bir deniz yiğidi idi.gazalarımızı destan edip söylerdi.muradiye dedimki..........bak a muradi...................................................................değerli dostlar bu konuşmalar.16, yüzyıla aittir .paşa hazretlerinin ağzından çıkmıştır.yekünü 500 sayfa tutuyor .benim arşivimde şu anda mevcuttur.
18
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü