banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Londra Konvansiyonu Çerçevesinde Kurtarma

Denizcilik Müsteşarlığı I. Hukuk Müşaviri Dr. İsmail DEMİR tarafından doktora tezi olarak hazırlanan “1989 Londra Konvansiyonu Çerçevesinde Kurtarma” isimli çalışma yayınlandı...

DENİZ KÜLTÜRÜ 07.06.2010, 14:20
2413
Londra Konvansiyonu Çerçevesinde Kurtarma
“1989 LONDRA KONVANSİYONU ÇERÇEVESİNDE KURTARMA” isimli kitap yayınlandı.

Denizcilik Müsteşarlığı I. Hukuk Müşaviri Dr. İsmail DEMİR tarafından doktora tezi olarak hazırlanan “1989 Londra Konvansiyonu Çerçevesinde Kurtarma” isimli çalışma, deniz hukukçularının istifadesine sunulmak üzere kitap olarak yayımlanmıştır.

Eserde, deniz hukukunun en güncel konularından kurtarma kurumu, Torrey Canyon, Amoca Cadiz ve Exxon Valdez gibi önemli deniz kazaları sonucunda klasik kurtarma kurallarının yetersizliğinin anlaşılması üzerine oluşturulan “Kurtarmaya Dair Uluslararası Konvansiyon, 1989” çerçevesinde ele alınmış, özellikle Konvansiyonun kurtarma hukukunun gelişimi ve çevrenin korunmasına sağladığı katkıyla birlikte ulusal hukuk ve uluslararası hukuktaki yeri ve önemi üzerinde durulmuştur.  

Eserde klasik kurtarma kurallarının ötesinde çevrenin korunması, orijinal bir düzenleme olarak özel tazminat, tazminatın hesabı ve scopic (special compensation protection and indemnity clause) klozuna dair incelemeler dikkati çekmektedir. Ayrıca, Türk Ticaret Kanunu Tasarısında yer alan kurtarmaya ilişkin düzenlemelerin Konvansiyon hükümleriyle birlikte irdelenmiş olmasının, Tasarının yasalaşması sürecine katkı yapacağı değerlendirilmektedir.    

Eser, kurtarma hukuku alanda çalışan araştırmacı ve uygulayıcılar ile denizcilik sektörünün bilgi arşivine sunulmuştur.      

Yorumlar (3)
hüsamettin canbilen 12 yıl önce
Son yıllarda ülkede liyakatlı ve litaratürü takip eden bürokratlar yıldız gibi parlamaktadır.

Elinize,aklınıza sağlık,başarılarınızın devamını dileriz.

Teşekkürler.
Salih KESKİN 12 yıl önce
bir denizcilik sevdalısı ve çalışanı olarak başarılarınızın deevamını dilerim
İbrahim KARA 12 yıl önce
Kurtarma konusunda maalesef ülkemizde akademik bir eser yoktu. Eser, Nairobi'deki Konferanstan sonra yeni bir dönemin en güncel bilgilerini veriyor.Özellikle geminin batması ve enkaz haline gelmesi hak ve menfaat ilgilileri bakımından büyük sorun teşkil etmekteydi. Bu açılardan ele alındığında Dr.İsmail Bey'in çalışmasının faydalı olacağını düşünüyorum.
banner255
2
parçalı bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü