banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Leylekler de Boğaz'a sevdalı

Uzmanlar, "Leyleklerin dünyada en sevdiği yerlerden biri İstanbul Boğazı" dedi ve ekledi: Az enerji harcamak için kara üzerinde uçmayı severler. Denizden geçmeleri gerekirse

DENİZ KÜLTÜRÜ 07.08.2010, 08:55
2168
Leylekler de Boğaz'a sevdalı

Leylekler de Boğaz'a sevdalı

Uzmanlar, "Leyleklerin dünyada en sevdiği yerlerden biri İstanbul Boğazı" dedi ve ekledi: Az enerji harcamak için kara üzerinde uçmayı severler. Denizden geçmeleri gerekirse en ideali Boğaz.

Leylekler, Afrika'ya göç öncesindeki büyük buluşmalarını, önceki gün İstanbul Boğazı'nın üzerinde gerçekleştirdi. Kuş Araştırmaları Derneği de, leyleklerin dünyada en çok sevdiği yerlerden birinin Boğaz olduğunu söyledi ve bunu şöyle açıkladı: "Leylekler, az enerji harcamak için kara parçaları üzerinde uçmayı tercih eder. Denizin üzerinden geçmeleri gerektiğinde en ideal nokta İstanbul Boğazı. Çünkü onları taşıyacak yeterli sıcak hava var."

Kuş Araştırmaları Derneği Tür Araştırma Sorumlusu Veteriner Hekim Süleyman Ekşioğlu, leyleklerin göç yolunda İstanbul Boğazı'nın çok önemli bir nokta olduğunu belirterek, "Leylekler, deniz üzerinden uçmak istemez. Bu onlara güç kaybettirir. Onlar yamaç paraşütündeki mantık gibi, ısınan havayı kullanarak uçarlar. Çünkü sıcak hava akımında kanat çırpmalarına gerek yoktur. Bu nedenle sabah 09.00 ile 17.00 arasında uçarlar. Gece toplu halde konaklarlar" dedi.

6 yıldır leylek göçü üzerine araştırmalar yapan Biyolog Ergün Bacak da, "Denizler üzerinde sıcak hava akımı oluşmadığı için karaları takip ederler. İstanbul Boğazı bu nedenle geçit için önemli bir nokta. Çünkü onları taşıyacak yeterli sıcak hava akımı var. Her yıl yaklaşık 400 bin leylek Boğaz'ı geçer" diye konuştu.

 

Yorumlar (0)
19
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü