banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

KKTC ,TCG Ertuğrul’un müzeye dönüştürülmesini istiyor

Geçtiğimiz aylarda emekliye ayrılan ve sökülmek üzere Aliağa Gemi Söküm Tesislerine çekilen, 1974’teki Kıbrıs Barış Harekatı’nın deniz kısmının yönetildiği sancak gemisi TCG Ertuğrul’un KKTC’de müzeye dönüştürülmesi için girişimlerde bulunuldu.

DENİZ KÜLTÜRÜ 31.07.2017, 08:23 31.07.2017, 08:27 Nermin İstikbal
673
KKTC ,TCG Ertuğrul’un müzeye dönüştürülmesini istiyor

Geçtiğimiz aylarda emekliye ayrılan ve sökülmek üzere Aliağa Gemi Söküm Tesislerine çekilen, 1974’teki Kıbrıs Barış Harekatı’nın deniz kısmının yönetildiği sancak gemisi TCG Ertuğrul’un KKTC’de müzeye dönüştürülmesi için girişimlerde bulunuldu.

20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın deniz kısmının yönetildiği sancak gemisi TCG Ertuğrul’un KKTC’deki Alsancak Yavuz Çıkarma Plajı’na getirilerek müzeye dönüştürülmesini isteyen ve bu amaçla bir platform oluşturan örgütler, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber’den de destek talep etti. Meclis Başkanı Siber, Erenköy Mücahitler Cemiyeti Başkanı Mustafa Arıkan başkanlığında, TMT Mücahitler Derneği temsilcileri, Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, bazı eski kaptan ve askerlerin de yer aldığı heyeti kabul etti.

TÜRKİYE’DEKİ YETKİLİLERLE GÖRÜŞME YAPILDI

Erenköy Mücahitler Cemiyeti Başkanı Mustafa Arıkan ziyarette yaptığı konuşmada, bir süre önce konu hakkında Meclis Başkanı Siber’e bir yazı gönderdiklerini anımsatarak, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan sancak gemisinin müzeye dönüştürülmesi konusunda bir de platform oluşturduklarını anlattı. Bu konuda kendilerini destekleyen birçok grup olduğunu, söz konusu geminin müze haline getirilebilmesi için anavatan Türkiye yetkilileriyle de gerekli görüşmelerin yapıldığını vurgulayan Arıkan, bundan cesaret alarak, Türkiye’nin verdiği destekten daha fazlasını istemek amacıyla Siber’i ziyaret ettiklerini kaydetti. Ancak Yavuz Çıkarma Plajı’nın başka birine verilmesiyle ilgili bir sorun olduğunu dile getiren Arıkan, bu konuda Meclis Siber’in yaptığı girişimler hakkında bilgi istedi.

‘KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Meclis Başkanı Sibel Siber de, ülkeyi sevmenin; kişilerin ülke için neler yapıldığı, nelere katkı koyduğu, ülke ve halk yararına ne derece pozitif katkı yaptığı ile bağlantılı olduğuna işaret ederek, “Sizin de bir sivil toplum duyarlılığı gösteriyor olmanız ve buranın tarihi önemine has bir çalışmaya destek istemek için gelmeniz beni mutlu etti” dedi. Meclis’in Kültür Varlıklarını Koruma Komitesi tarafından, Yavuz Çıkarma Plajı ve bölgesinin tarihi sit alanı olması konusunda karar alındığını anlatan Siber, ilgili hükümet ve bakana alınan karar konusunda yazı yazılarak bilgi verildiğini ve atılan adımın (kiralanması kararının) geri çekilmesi gerektiğinin bildirdiğini anlattı. Çıkarma gemisinin müze olarak sergilenmesi konusunda, ilgili olan Turizm ve Çevre Bakanlığı ile görüştüğünü ifade eden Siber, yetkililerden bu yönde girişimler yapılacağı konusunda sözlü teyit aldığını belirtti. Konuda hakkında henüz hükümetten resmi bir cevap alamadıklarını söyleyen Siber, belleğini yitiren toplumların geleceğinin parlak olmayacağını, bu sebeple toplumların değerlerine sahip çıkmasının önemine işaret etti. Konu hakkında toplumsal bir konsensüs olduğunu ifade eden Siber, konunun takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

TCG ERTUĞRUL GEMİSİ

TCG Ertuğrul, 1974 Barış Harekatı’nın ana gemisiydi ve harekatın deniz kısmı bu gemiden yönetildi. Kıbrıs’a ilk adımı atan amfibi deniz piyade alayı, TCG Ertuğrul ile Kıbrıs açıklarına geldi ve halatlardan küçük botlara inerek 20 Temmuz şafağında sahile çıktı. 20 Temmuz sabahı Kıbrıs’a çıkan Ertuğrul gemisi daha sonra gazi unvanını aldı. Geçtiğimiz aylarda emekliye ayrılan gemi, sökülmek üzere İzmir Aliağa tesislerine çekildi.

Yorumlar (0)
banner255
0
hafif kar duşu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü