banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Kılavuz kaptanların dalgalarla mücadelesi!

İstanbul Boğazı'ndan geçen gemilere rehberlik etmek için canları pahasına dalgalar ile mücadele eden kılavuz kaptanlarının zorlu mesaisi çekilen görüntülerle gözler önüne...

DENİZ KÜLTÜRÜ 17.06.2020, 09:56 17.06.2020, 10:25 Halit Emre İbrahimoğlu
324
Kılavuz kaptanların dalgalarla mücadelesi!

İstanbul Boğazı'ndan geçen gemilere rehberlik etmek için canları pahasına dalgalar ile mücadele eden kılavuz kaptanlarının zorlu mesaisi çekilen görüntülerle gözler önüne serildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı kılavuz kaptanlar gece gündüz demeden bir yandan dev dalgalarla mücadele ederken bir yandan ise alan yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınına karşıda önlemlerini alarak çalışıyor. Coğrafi yapısı itibariyle dünyanın en zorlu boğazlarından olan İstanbul Boğazı'nın görünmeyen kahramanları kılavuz kaptanlarının yaşadığı zorluklar saniye saniye kameralara yansıdı.

Kaptanlar korona virüs (Covid-19) salgınına karşıda önlemleri kapsamında maske ve eldivensiz gemilere çıkmıyor. Bir çok gemiye bindiklerinde mürettebat tarafından ateşleri ölçülerek gemiye kabul ediliyorlar.

"Dünyanın en zor ve tehlikeli boğazlarından bir tanesidir"


Kılavuz kaptanlarının gece gündüz demeden zor şartlarda çalıştığını ifade eden Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Muhammer Arslantürk, "24 saat kesintisiz devam eden deniz trafiğinin sorunsuz olarak sürebilmesi için çalışan kılavuz kaptanların her biri çalıştığı gölgede uzman oluyor. Kılavuzluk mesleğinin en zor yönlerinden bir tanesi kılavuz kaptan transferi sırasında yaşanan zorluklardır. Çoğu gemide transfer donanımı belirlenen standartlarda değil. Bu, kılavuz kaptanın transferi sırasında kazaya neden oluyor. Transfer işlemleri sırasında 2 şehidimiz oldu. Biz dernek olarak kılavuz kaptan transfer eğitiminin kılavuz kaptan ile birlikte çalışacak personele verilmesini istiyoruz. İstanbul Boğazı dünyanın en zor ve tehlikeli boğazlarından bir tanesidir. İstanbul Boğazı'ndan geçen kılavuzlu gemilerin kazaları sadece geminin teknik arızaları nedeniyle olur. İstanbul Boğaz'ı çıkışında Osman abiyi görevi sırasında şehit verdik, sonra bu haftayı kılavuz kaptanları haftası olarak düzenleyip tüm şehitlerimizi anmak istedik." ifadelerini kullandı.
 

Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü