banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

Karaburun'u hayalet ağlardan onlar temizliyor!

Türkiye'nin önde gelen dalış turizmi merkezlerinden İzmir Karaburun'da dalış eğitmenleri denize atılan hayalet ağları temizliyor.

DENİZ KÜLTÜRÜ 27.10.2020, 10:00 27.10.2020, 10:01 Halit Emre İbrahimoğlu
Karaburun'u hayalet ağlardan onlar temizliyor!

Ege'nin sakin ilçelerinden Karaburun son yıllarda dalış turizmiyle dikkat çekiyor. Yapay resiflerin yanı sıra zengin su altı habitatıyla bilinen ilçedeki 17 dalış merkezi, yerli ve yabancı turistlere hizmet veriyor.

Karaburun'da dalgıçlara bazen yunuslar, bazen akya sürüleri eşlik ediyor. Mürenden orfoza, deniz tavşanından ahtapota yüzlerce çeşide ev sahipliği yapan bölgede, "hayalet ağlar" ise doğal güzelliğe gölge düşürüyor.

Bölgede bulunan yapay resiflerdeki hayalet ağlar genellikle dalış okullarının eğitmenleri tarafından temizleniyor. Denizi temizlemek için dalan ekipler, kimi zaman bir yengeci kimi zaman bir balığı özgürlüğüne kavuşturuyor.

Fotoğraf: AA

"Çıkarttığımız ağlarda, onlarca balık ve yengeç ölüsü görüyoruz"

Dalış eğitmeni Hamdullah Aras, yaklaşık 10 yıldır Karaburun Dalış Merkezini işlettiğini belirtti.

İlçenin dalış turizmi açısından her geçen yıl daha da tanındığına işaret eden Aras, binlerce insanın Karaburun'u dalış turizmi için ziyaret ettiğini dile getirdi.

Bazen olumsuz durumlarla da karşılaştıklarını anlatan Aras, bunların başında da deniz dibindeki "hayalet ağ"ların geldiğini söyledi.

Sorumsuz kişilerin avlanmak için attıkları ya da çıkaramadıkları ağların denizin içinde yaşamı olumsuz etkilediğine dikkat çeken Aras, "Biz bunları temizlemezsek onlarca yıl orada canlı yaşamına zarar verecek. Ağdan kurtardığımız deniz canlıları var ama kurtaramadıklarımız da var. Çıkarttığımız ağlarda, onlarca balık ve yengeç ölüsü görüyoruz" dedi.

"Bu işi gönüllü yapıyoruz"

Dalış okulları olarak zaman buldukça hayalet ağ temizlemek için daldıklarını anlatan Aras, "Hem canlılar hem de dalan dalgıçlarımız riske girmesin diye bu işi gönüllü olarak yapıyoruz. Yılda yaklaşık 15 dalışımızı sadece hayalet ağları temizlemek için yapıyoruz. Biz temizledikçe birileri ağ atıyor. Sürekli yapay resiflerden, ağ temizliyoruz" dedi.

Aras, yapılan araştırmalarda 100 metre ağın yaklaşık 300 deniz canlısının yaşamını yitirmesine neden olduğunun belirlendiğini de söyledi.

Yorumlar (0)
10
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102