banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Geleceğin çevreci mimarisi: Yüzen müze

Belçika’da bulunan Vincent Callebaut Mimarlık firmasının yürüttüğü proje ile Avrupa nehirlerinde kirliliğe son vermek amaçlanıyor.

DENİZ KÜLTÜRÜ 25.06.2010, 11:06
2381
Geleceğin çevreci mimarisi: Yüzen müze

Resimde görünen bu mimari yapı su kirliliği problemine bir cevaptır. Mimariyi yeşille buluşturan bu geminin adı Physalia. Belçika’da bulunan Vincent Callebaut Mimarlık firmasının yürüttüğü proje ile Avrupa nehirlerinde kirliliğe son vermek amaçlanıyor.

Yarı tekne yarı bina olan Physalia tümüyle çevreci bir mimari. Belçikalı mimar Vincent Callebaut tarafından tasarlanan devasa alüminyum konsept, Avrupa’nın nehirlerini dolaşacak ve kirli suları içilebilir hale getirecek. Aynı zamanda, gemi kullandığından daha fazla elektrik üretiyor.

Titanyum dioksit boya ile kaplı olan gemi, ultraviyole ışınlarını emerek kirliliği etkisizleştiriyor. Suyollarını temizlerken güneş enerjisi ve nehir suyundan ürettiği elektrikle yüzebiliyor. Avrupa’nın Thames, Ren ve Fırat nehirlerinde dolaşacak olan gemi, sadece iş amaçlı tasarlanmadı. Gemi aynı zamanda yüzen bir tabiat müzesi olacak. Suda yaşayan ekosistemler üzerinde çalışan bilim adamları, dünya bahçesine tahsis edilmiş laboratuarda çalışırken, turistler su bahçesindeki sergileri gezebilecek.

Yorumlar (0)
21
hafif yağmur
Günün Karikatürü Tümü