banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Florya Atatürk Deniz Köşkü Ziyarete Açıldı

Yeniden düzenlenen Florya Atatürk Deniz Köşkü ziyarete açıldı. Köşkteki eşyaların dönemine uygun şekilde yenilendiği belirtildi.

DENİZ KÜLTÜRÜ 11.11.2009, 09:12
2346
Florya Atatürk Deniz Köşkü Ziyarete Açıldı

Florya Atatürk Deniz Köşkü ziyarete açıldı

Yeniden düzenlenen Florya Atatürk Deniz Köşkü ziyarete açıldı. Köşkteki eşyaların dönemine uygun şekilde yenilendiği belirtildi.

İstanbul- Köşkün ziyarete açılışı, Atatürk'ün manevi kızı Ülkü Adatepe ve Milli Saraylar Daire Başkanı Yasın Yıldız tarafından kurdele kesilerek yapıldı.

Açılışın ardından Ülkü Adatepe ve beraberindekiler, köşkü ve köşk içindeki ''Atatürk Florya'da'' adlı fotoğraf sergisini gezdi. Gezi sırasında Milli Saraylar Daire Başkan Yardımcısı Esra Akça, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Açılışa, Ülkü Adatepe'nin eşi Öke Adatepe, oğlu Ahmet Kemal Doğançay, Anadolu Ajansı Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Bengi'nin de aralarında bulunduğu davetliler katıldı.

Ülkü Adatepe duygularını dile getirirken hayatının en mutlu günlerinin burada geçtiğini söyledi.

Adatepe, mutluluğu ve hüznü bir arada yaşadığını belirterek, şunları kaydetti:

''Buraya geldiğim zaman o günlere gidiyorum. Atatürk ile koşmaca oynadığımız, bahçede O'na çiçekler kesip yakasına taktığım o anlara gidiyorum. Çok mutlu anlardı. Bugün de buranın çok güzel tertip edilmesi, yatağımı görmek, oyuncaklarımı görmek beni hem mutlu etti hem de O'nu kaybetmenin acısını yaşattı. Ben de odama bazı şeyler hediye ettim.''

Atatürk'ün halkıyla bütünleşmek için Dolmabahçe Sarayı gibi bir saray yerine burayı tercih ettiğini dile getiren Adatepe, ''O halkıyla bütünleşmeyi, konuşmayı, sakalaşmayı çok severdi. Burada denize giriyordu. Denize girerken de halkı geliyordu. Onlara soru sorardı, onları dinlerdi. Sandalın etrafı insanlarla dolardı. Bu O'nu son derece mutlu ederdi. Beraber yüzerken halk geldiği zaman istemezlik etmez, bilakis hemen onları çağırır ve sohbet ederdi'' dedi.

Milli Saraylar Daire Başkanı Yasin Yıldız da köşkteki eşyaların dönemine uygun şekilde yenilendiğini söyledi.

Yıldız, yapılan çalışmanın binadan çok, objeye ve mekanın kullanım amacına yönelik olduğunu belirterek, ''Bir süredir dış binada yapılan çalışmalar vardı. Ardından diğer çalışmaları yapmak için kapatılmıştı. Böyle anlamlı bir günde açmış olmak önemli. Burası yılda 20 binin üzerinde ziyaretçi ağırlıyor. Ümit ediyorum bu düzenlemeden sonra daha fazla ziyaretçi alacağız'' diye konuştu.

Ülkü Adatepe'nin armağan ettiği bazı eserlerin de sergilendiğini belirten Yıldız, Kurtuluş Savaşı Müzesi'nden Atatürk'e ait eserlerin de buraya getirilerek ziyaretçi ile buluşturulacağını kaydetti.

Köşk'te yapılan düzenlemeler

Mimar Seyfi Arkan tarafından 1935 yılında yaptırılan Florya Atatürk Deniz Köşkü, 1988 yılına kadar Cumhurbaşkanlığı makamının yazlık konutu olarak hizmet verdi.

Bu tarihten sonra Milli Saraylara devredilerek Atatürk Müzesi haline getirilen köşkte, Atatürk'ün burada geçirdiği günlere tanıklık eden fotoğrafları araştırılarak hazırlanan sergi ile birlikte yeni düzenlemeler yapıldı.

Köşk'te kullanılan sofra takımları, Atatürk'e ait mayo, bornoz gibi eşyalar, Ülkü Adatepe'nin elbisesi ve terliği de yeni sergileme düzenine dahil edildi.

Bir kısmı belgelerden tespit edilen özgün mobilyaların yanında dönemsel üsluba uygun eşyalar ve yenilenen perdeler ile köşkün tefrişi zenginleştirildi.

Ayrıca iç mekanlarda yer alan eserlerin korunması amacıyla pencerelere UV filtre uygulaması yapıldı.

 

Yorumlar (0)
26
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü