banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

D-Marin ve TURMEPA İş Birliğinde Çocuklar, STEAM ile Denizleri Koruyor!

D-Marin ve DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, altı yıldır sürdürdüğü iş birliği kapsamında bir kez daha STEAM ile denizleri birleştiriyor.

DENİZ KÜLTÜRÜ 03.09.2020, 10:54 03.09.2020, 10:56 Halit Emre İbrahimoğlu
171
D-Marin ve TURMEPA İş Birliğinde Çocuklar, STEAM ile Denizleri Koruyor!

Muğla’nın 13 ilçesinden 14 öğretmene verilecek STEAM eğitimleri ile çocuklar denizlerdeki sorunlara çözümler üretecek ve yenilikçi bilim ile denizleri koruyacaklar. “STEAM ile Denizleri Koruyorum projesi 31 Ağustos’ta başladı.

Çocukların küçük yaşlardan itibaren denizle olan bağlarını güçlendirmeyi hedefleyen D-Marin ve gelecek nesillere temiz denizlerin kucakladığı yaşanabilir bir Türkiye bırakmak amacıyla çalışan TURMEPA, ikinci kez denizel eğitimlerin yanı sıra öğretmenlere STEAM eğitimleri sağlayarak çocukların çevre projelerini teknolojiyle birleştirmesini hedefliyor. Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün iş birliğinde gerçekleştirilecek projede öğretmenlerin desteği ile çocukların doğaya yaklaşımlarına ışık tutarak bir bilim insanı gibi düşünmelerine, yeni fikir ve projeler üretmelerine katkı sağlamak amaçlanıyor.

“Denizler Bizim Geleceğimiz!”

Projenin amacı; çocukların sadece doğaya değil, tüm canlılara kucak açarak, sevmeyi öğrenmelerini ve bir bilim insanı gibi düşünerek yeni fikirler ve projeler üretmelerini sağlamak. Proje ile 2019 yılında STEAM ile çok başarılı sonuçlar elde edildi. Bu yıl da okul öğretmenleri alacakları STEAM Hizmet İçi Eğitimi ile denizler, Sıfır Atık ve plastik temalı eğitimleri birleştirerek bu bilgileri kendi okullarındaki öğrencilere aktaracak, böylece çocuklar denizleri korumaya yönelik projelerini geliştirirken teknolojiden faydalanacak.

D-Marin Turgutreis ve Göcek marinalarının bulunduğu Muğla’da seçilen öğretmenler ile yürütülen projenin altıncı yılında toplam 14 okuldan 14 öğretmen, deniz ve STEAM eğitimleriyle buluşacak. 31 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek eğitmen eğitimlerinde BenMaker 5 gün boyunca Yenilikçilik, 3 Boyutlu Tasarım, Üretim Becerileri Atölyesi, Robotik-Kodlama ve Tasarım Maratonu başlıkları alında STEAM ile ilgili eğitimler düzenleyecek. TURMEPA ve D-Marin, projeyle bu yıl Muğla’nın Şehit Türkmen A.İ.H.L, Datça Yılmazlar Ortaokulu, Atakent Ortaokulu, Üzümlü Ortaokulu, Menteşe Ortaokulu, Yunus Emre Ortaokulu, Marmaris Enver Paşa Ortaokulu, Şehit Karaoğlan Ortaokulu, BİLSEM, Ortaca Çaylı 100. yıl Ortaokulu, Karadere Ortaokulu, Şehit Öğretmen Sezgin Keçeci Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ayser Kazım Eren Ortaokulu ve Yılmazlar Ortaokulu‘na ulaşacak.

Belirlenen öğretmenler aracılığı ile ilgili okulların öğrencileri yaratıcı ve akılcı düşünme, sorgulama, çözüm odaklı olma, keşfetme ve paylaşma becerilerini geliştirmeyi öğrenecek. Hazırlayacakları proje ile denizlerin temiz kalması için fikirlerini sunacak çocuklar, öncelikle denizlerde yaşanan sorunları araştırarak bu sorunların başta deniz yaşamına olmak üzere tüm ekosisteme olumsuz etkilerini sorgulayacak.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
banner102
banner85
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak 04:19
Güneş 06:00
Öğle 13:15
İkindi 17:07
Akşam 20:20
Yatsı 21:54
Günün Karikatürü Tümü