banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

"Boğaziçi Balıkları"na Özel Ödül

Şehir, deniz, balık ve insana dair bir öykü anlatan “Boğaziçi Balıkları”, 5. TRT Belgesel Günleri kapsamında Ziraat Bankası Özel Ödülü’ne layık görüldü.

DENİZ KÜLTÜRÜ 21.05.2013, 12:54

 Şehir, deniz, balık ve insana dair bir öykü anlatan “Boğaziçi Balıkları”, 5. TRT Belgesel Günleri kapsamında Ziraat Bankası Özel Ödülü’ne layık görüldü.
 
Yapım ve yönetmenliğini Bahriye Kabadayı ve Burak Dal’ın üstlendiği belgesel, İstanbul’un yüzyıllık değişimine denizden bakmayı amaçlıyor. Dillere destan balık bolluğundan ve bereketli denizlerden, balık boylarının santim santim hesaplanıp türlerin koruma altına alınmaya çalışıldığı günümüze nasıl geldik? Belgeselin serüveni bu sorunun yanıtlarını merak etmekle başlamıştı. Ve kaybolan sadece balıklar değildi. Denizle içiçe bir şehrin kültürü de yok olmuştu.

“Boğaziçi Balıkları” belgeseli, mazide kalanlara duyulan özlemi hatırlatırken nostaljinin romantizminde kaybolmamayı ve bugünün mücadelesine bağlanmayı hedefledi. Pek çok balıkçıyla görüşmeler yapıldı, anılar- fotoğraflar toplandı. Sadece balıkçılardan değil konuyla ilgili yazarlardan, amatörlerden, akademisyenlerden ve sivil toplum örgütlerinden de görüş alındı. Çekimleri ve post prodüksiyonu HD kalitesinde gerçekleştirilen filmde çok değerli arşiv ve aktüel görüntüleri bulunuyor. Aşırı avcılıktan kirliliğe, Boğaz’ın eşsiz özelliklerinden küresel nedenlere birçok konu, anlatımı kolaylaştıran grafik animasyonlarla yansıtıldı.

Festival gösterimleri Mayıs 2013 itibariyle başlayan filmin DVD’si çok yakında Tarçın Film tarafından piyasaya sürülecek. Filmin anlatımı ve içeriğini zenginleştirerek oluşturulacak daha kapsamlı bir kitap çalışması için ise sponsor aranıyor.

Websitesi: www.bogazicibaliklari.com
Facebook: bogazicibaliklari

Yorumlar (0)
-1
hafif kar yağışlı
banner102