banner191

banner148

banner179

banner176

Bodrum Deniz Filmleri Festivali Yapıldı

Muğla'nın Bodrum İlçesi’nde, Türkiye’nin deniz temalı ilk festivali olan 'Bodrum Deniz Filmleri Festivali' başladı.

DENİZ KÜLTÜRÜ 20.04.2014, 21:14
Bodrum Deniz Filmleri Festivali Yapıldı

Bodrum Deniz Filmleri Festivali Başladı

Muğla'nın Bodrum İlçesi’nde, Türkiye’nin deniz temalı ilk festivali olan 'Bodrum Deniz Filmleri Festivali' başladı.

Cinemarine Bodrum’da 11 filmin ücretsiz gösterimde olacağı festivalin açılışı Norveç yapımı 'Kon-Tiki' filmiyle yapıldı.

Bodrum’da, 18 - 20 Nisan 2014 tarihleri arasında Milta Bodrum Marina ana sponsorluğunda ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi desteği ile düzenlenen festivalin açılış töreninin ardından Norveç yapımı, Kon-Tiki filmi izleyici ile buluştu. Festivalde, dünyanın farklı festivallerinde gösterime giren, beğeni kazanan ya da ödüle layık görülen, deniz kültürü, keşif, deniz ve macera sporları konularının işlendiği filmler yer alıyor.

Festivaldeki filmler arasında, Bodrum’un deniz kültürünün önemli isimlerinden, yaşayan efsane sünger avcısı diye anılan 'Aksona' lakaplı 64 yaşındaki Mehmet Baş ile süngerciliği anlatan bir belgesel de bulunuyor. Yapım ve yönetmenliğini Savaş Karakaş ve Sibel Göloğlu'nun yaptığı 50 dakikalık 'Son Süngerci' adlı belgeselde Türk ve Yunanlı süngercilerin Ege Denizi’nin derinliklerinde yaptıkları dalışları ve süngercilik mesleğinin detayları anlatılıyor.

Festivalin açılışına katılan Mehmet Baş, "Bodrum’u Bodrum yapan denizcilerdir. Denizciliğin temelinde de sünger avcıları var. Bodrum’da denizcilik, tekne yapımı dahil dünya çapında gelişmişse, Bodrum Sualtı Müzesi bu alanda dünyanın sayılı müzeleri arasındaysa bunu sünger avcılarına borçluyuz. Bu festival Türkiye’de geç kalınmış ama denizciliği özendirmek ve geliştirmek açısından çok önemli bir etkinlik. Katkıda bulunanları kutluyorum. Gelmiş ve geçmiş tüm zamanların sünger avcıları adını saygıyla selamlıyorum" dedi.

DENİZ TUTKUNLARINI HEYECANLANDIRACAK FESTİVAL

Festival direktörü Murat Yılmaz, dijital sinemanın gelmesiyle birlikte film yapmanın ve tematik festivallerin yaygınlaştığını söyledi. İzleyicileri gündelik hayatın stresinden kurtarıp uzaklara, engin maviliklere götürecek bir festival programı oluşturmayı amaçladıklarını belirten Yılmaz, "Her gün yanında yaşadığımız denizin altı ve üstündeki eşsiz yaşamı daha da yakından görmek isteyen macera ve deniz tutkunlarını heyecanlandıracak bir festival programı hazırladık" diye konuştu. İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Başkanı Gündüz Nalbantoğlu, denizlerin temiz tutulması ve korunması gerektiğine dikkat çekti.

Milta Bodrum Marina Genel Müdürü Ömer Karacalar ise "Deniz, Bodrumlular, Bodrum’da yaşayanlar ve Bodrum’u sevenler için bir tutku. Denizden ekmek yiyoruz ve bu tutkuyu da en iyi anlatabilen sanat dalı olarak sinemayı görüyoruz" dedi. Karacalar, festivale katkıda bulunanlara denizcilere ve katkıda bulunanlara plaket verdi. Önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirten Cinemarine Bodrum’un yönetim Kurulu Başkanı Cenk Sezgin "Bodrum’un dünya çapında marka olmasında deniz turizmi çok önemli. Bunun temelinde de sünger avcıları var. Denizi anlatan bu festivalin ilerleyen yıllarda daha geniş kapsamlı yapılmasının temenni ediyoruz. Bizde her zaman desteklemeye hazırız" diye konuştu.

Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?