banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

Atatürk'ün Yatını İzmir İstiyor

Egeli genç işadamları yatın İzmir Alsancak Limanı'nda demirleyip Atatürk müzesi olarak kullanılmasını önerdi

DENİZ KÜLTÜRÜ 14.01.2014, 10:32
Atatürk'ün Yatını İzmir İstiyor

Atatürk'ün Yatını İzmir İstiyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Savarona'yı devralmaya hazırlanırken, Egeli genç işadamları yatın İzmir Alsancak Limanı'nda demirleyip Atatürk müzesi olarak kullanılmasını önerdi

 25 yıldır armatör Kahraman Sadıkoğlu tarafından işletilen Atatürk'ün yatı Savarona'nın Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilmesi için süreç tamamlanma aşamasına gelirken, Egeli genç işadamları yatın İzmir Alsancak Limanı'nda demirleyip Atatürk müzesi olarak kullanılmasını önerdi. İzmir Kalkınma Ajansı Kalkınma Kurulu Başkanı Kemal Çolaoğlu da "Savarona Cumhuriyet Meydanı önüne demirlesin" dedi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Atatürk'ün yatı Savarona'yı devralma kararı heyecan yarattı.

Geçtiğimiz aylarda başlayan görüşmelerin sonuca ulaştığı öğrenildi. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, geçtiğimiz günlerde Kuruçeşme'de demirli olan yata gelerek işletmeci Kahraman Sadıkoğlu ile görüşmüştü. Bakanlığın Savarona'yı müze olarak kullanmayı planladığı öğrenilirken, Atatürk'ün yatına İzmir'den talip çıktı.

Çelik ile görüşecekler

TÜGİAD Ege Şube Başkanı Musa Turan, Savarona'nın Bakanlığa devredileceği haberini sevinçle okuduklarını belirterek, "Savarona İzmir'e getirilmeli. Bu önerimizi 2010 yılında yazılı şekilde Kültür ve Turizm Bakanlığı'na iletmiştik. Devir işlemi son noktaya geldi. Yeniden Bakanlık ile görüşeceğiz. Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nı bitirip zafer kazandığı yer İzmir olduğu için O'nun yatı da burada olmalı. Savarona Atatürk Müzesi olarak İzmir'de ziyaretçilere açılmalı" dedi.

İZKA Kalkınma Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu da twitter adresinden Savarona ile ilgili önerilerini paylaştı. Çolakoğlu, "Savarona İzmir'in olsun. Cumhuriyet Meydanı önünde demirlesin ve müze olsun" diye konuştu. Savarona'nın İzmir için önemine değinen Turan, şöyle konuştu: "Özellikle, Kurtuluş Savaşının İzmir'de son bulması, Atatürk'ün Modern Türk Kadınını temsil eden eşi Latife Hanım'ın İzmirli olması, Atatürk'ün çok kıymetli Anneleri Zübeyde Hanım'ın mezarının Karşıyaka'da bulunması nedeniyle Savarona İzmir'de olmalı. TÜGİAD Ege Şubesi olarak Sayın Valimizi ve Büyükşehir Belediye Başkanımızı bu konuda girişimlerde bulunmaya davet ediyoruz. 2010 yılında da Başbakanlığa başvuruda bulunmuştuk. Ancak bir sonuç alamamıştık.İzmir'i bu konuda işbirliğine davet ediyoruz".

Atatürk 6 hafta kullanabildi

1989 yılında gemi hurdaya çıkarıldı. Bu haberi duyan armatör Kahraman Sadıkoğlu, gemiyi 49 yıllığına aldı. 3 yıl boyuncaç gemiyi onardı. Yenilenen gemi, ünlü ve önemli konukları ağırlamak için kullanılmaya başlandı.

Yorumlar (3)
HAKKI TOROS 7 yıl önce
Sn. KEMAL ÇOLAKOĞLU ve TÜGİAD Ege Şube Başkanı Musa Turan,ı kutlarım.

SAVARO NA'nın İzmir'e gelmesi için tüm İzmir'li çalışmalı.

SAVAN ORA'ya sahip olmak İZMİR'in hakkıdır.

Bir an önce İzmir'lininde katıldığı bir kanpanya başlamalıdır.

Ha ydi Atatürk'ü ve İzmir'i sevenler.
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 7 yıl önce
Olmadı beyler! Savaronan yatı İstanbul varken İzmir'e neden ve nasıl yakıştığını anlayamadım. Bilidiği üzere Gazi Mustafa Kemal Atatürk Dolmabahçe Sarayında hasta yatarken Savarona Dolmabahçe'de demirli ona bakıyordu. Hatta hastalığı ağırlaşınca Atatürk Savorona'ya dinlenmek için geçtiğini de anımsıyorum. Bu nedenle Savarona'nın en güzel yeri Dolmabahçe sarayı önüdür. Baştan kıçtan şamandıralarla bağlanarak müze olmalı ve sahilden motor servisi ile gezilmelidir.

Ta bii yalnız bu değil daha birçok nedenler vardır Savaron'nın İstanbul'da kalması için. Allah selamet versin.www.refikakdo gan.comT.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 7 yıl önce
Tabii Savarona yatının yeri Dolmabahçe sarayının önüdür dedim ama orada devamlı bağlı kalan kısıtlı işlevli bir gemiyi kasdetmedim. Savarona eğitimde çok başarılı olan öğrencilerle ödül olarak, birliklte bütün Türkiye sahillerini dolaşırken, bir yandan şanlı Türk bayrağını ziyaret etttiği limanlarda dalgalandırıken, diğer yandan da gemide kurulmuş olan ATATÜRK MÜZESİNİ limanlarda gelen öğrencilere, gemideki öğrenciler onun savaşlarını,devrimle rini, düşüncelerini, felsefesini, icraatlarının gemiye gelen öğrencilere,ziyaretç ilere anlatırken Savaronma çok büyük işler başarmış olacaktır. Savarona'nın giderleri TÜRK TANITMA FONUNDAN KARŞILANABİLİR. Sanırım bu düşüncelerime İzmirliler ve yetkililer de katılacaktır. Allah selmet versin. www.refikakdogan.com
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102