banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

1937 yılından beri hizmet veren gemi Türkiye'nin ilk sivil 'müze gemisi' olacak!

1937 yılından beri hizmet veren gemi Türkiye'nin ilk sivil 'müze gemisi' olacak!

Geminin sahibi emekli deniz albayı Aydoğan Acarel 10 yaşında iken içerisinde oynadığı geminin hayallerini süslediğini ve gemiyi otuz yıl önce satın aldığını belirterek “Yıllarca uğraştım geminin tüm parçalarını topladım ve ilk günkü orijinal haline getirdim. Deniz Büyücüsü yaklaşık otuz yıldır denizlerimizde yangın söndürme ve çekme kurtarma faaliyetlerinde kullanıldı, şimdi ise Türkiye’nin ilk sivil Müze Gemi olacak” dedi. Acarel 30 yıldır kendisinde olan gemi ile ilgili projeyi anterhaber.com'a anlattı. Türkiye Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 1937 yılında Almanya tersanelerinde yaptırılan ve Türkiye’ye getirildikten 1947 yılına kadar dalgıç gemisi ardından yardımcı gemi olarak donanmaya hizmet veren TCG Güven 1987 yılında emekliye ayrıldı. Ordu tarafından satışa çıkarılan 16 metre uzunluğunda 4 metre genişliğindeki gemiyi 1991 yılında satın alan emekli deniz albayı 4 çocuk 4 torun sahibi 76 yaşındaki Aydoğan Acarel 20 yıl önce gemi ile birlikte Bodrum’a gelerek yerleşti.

Bodrum Limanı’nda demirli bulunan gemide SÖZCÜ’nün sorularını yanıtlayan Acarel yaptığı açıklamada 10 yaşında iken İstanbul Kasımpaşa sahilinde demirli bulunan gemiye babası aracılığı ile defalarca bindiğini ve hayran kaldığını belirterek “O zaman gemideki subayları gördükçe subay olma isteğim arttı. Çocukken bu geminin benim olup olamayacağını düşünüyordum, orduya denizci olarak girip yıllarca hizmet verdikten sonra hayallerimin peşinden gittim. TCG Güven emekliye ayrıldıktan sonra hep takip ettim ve satışa çıkarılır çıkarılmaz gemiyi aldım ve adını Deniz Büyücüsü olarak değiştirdim” diye konuştu.

1937 yılındaki donanımları hala çalışır halde!

Acarel halen Bodrum Limanı’nda demirli olan gemiyi satın aldıktan sora üzerinden çıkarılarak satılan tüm orijinal parçaları yeniden topladığını ve 240 beygirlik güce sahip motorlarını da çalışır hale getirdiğini belirterek “Gemi şu anda aynı 1937 yılında olduğu gibi içerisindeki telefonları, pusulaları ve motorları da dahil olmak üzere çalışır halde. Ben satın aldıktan sonra yaklaşık 20 yıl boyunca Bodrum ve bölgesinde çekme, kurtarma ve deniz yangınlarında faaliyet gösterdi. Şimdi amacımız artık geminin Türkiye’de ilk kez bir sivil girişim tarafından projelendirilerek Müze Gemi haline dönüştürme aşamasına geldi. Yaklaşık 84 yıl denizlerimizde hem askerimize hem denizcilerimize destek olan gemimiz bundan sonra yüzen bir müze ve geleceğin denizcilerine eğitim amaçlı hizmet verecek, nefesim yettiğimce TCG Güven’i yaşatağım” dedi.

200’e yakın eser ve obje ile orjinalliğini koruyor!

Bodrum Deniz Müzesi öncülüğünde, Bodrum Belediyesi, Muğla Büyükşehir Belediyesi, İMEK Bodrum Deniz Ticaret Odası ve Bodrum Ticaret Odası’nın destekleriyle Türkiye’de ilk kez bir sivil örgüt tarafından Müze Gemi Projesi’nin hayata geçirileceğini belirten Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu “Tüm aksamı ve içinde yer alan 200’e yakın eser ve obje ile orjinalliğini  koruyan  gemi yaşayan bir müze olarak hizmet vereceği gibi denizcilik alanında eğitin gören yada mezun olan geleceğin denizci ve kaptanlarına içerisinde turizm ve müzeciliğin olduğu  bir gemide çalışma olanağı yaratacağız” diye konuştu.

Cambazoğlu açıklamasında Türkiye’de 7 adet Müze Gemi olduğunu ancak bunların tamamının Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Vakıfların kontrolünde olduğunu belirtti.

Kaynak: anterhaber.com

Yorumlar (0)
30
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü