banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

1700 Yıldır Suların Altında!

Dalgıçlar Tarafından İtalya’da Keşfedilen Sezar’ın Batık Şehri: Baiae

DENİZ KÜLTÜRÜ 12.11.2020, 10:28 Nermin İstikbal
240
1700 Yıldır Suların Altında!

Las Vegas’ın Antik Roma’daki versiyonu olan ve Sezar’ın çok ziyaret etmesi ile Sezar’ın Şehri olarak da bilinen Baiae, 1. yüzyıl Roma Dönemine ait…

Sınırsız parti, lüks yaşam ve bol miktarda şarap anlamına gelen Baiae, binlerce yıldır “kayıp şehir” olarak anılsa da İtalya’nın batı kıyılarında tamamen şans eseri bir şekilde bulunuyor.

Jül Sezar, Nero, Hadrian gibi dönemlerinin en ünlü Roma Sezarlarını ağırlayan ve aynı zamanda Jül Sezar’ın yaşamını kaybettiği şehir, çok popüler olmasına rağmen volkanik patlamalara elverişli bir alanda yer aldığı için terk edilmeye mahkumdu…

Baiae’de oluşan kaçınılmaz volkanik patlama sonrasında sahil şeridi 400 metre içeriye çekiliyor ve bugünkü Napoli Sahili oluşuyor.

Tabii bu durum Napoli Körfezinde dalış yapmaya karar veren birkaç dalgıç olmasaydı ortaya çıkmayacaktı.

Napoli’nin yerli halkından olan fotoğrafçı Antonio Busiello, suyun altına baktıklarında pek çok önemli hazinenin bugün bile mükemmel bir halde olduğunu fotoğraflıyor.

Güzel mozaikler, lüks villalar, dönemin zenginliğini gösteren tapınaklar, bu Roma şehrinin son derece önemli olduğunu gösteriyor.

İlk olarak 1940 yılında havadan bir görüntü esnasında keşfedildiği öne sürülen Baiae’nin tam olarak gün yüzüne çıkması 2017 yılında Roma’nın Batık Sırları adlı bir belgesel çekimi için dalış yapan su altı arkeoloğu Dr. Barbara Davidde’ye dayanıyor.

Keşfin ardından popüler bir su altı antik kenti haline gelerek sürekli dalış merkezi olan Baiae, aynı zamanda pek çok önemli eski metni de barındırıyor.

Yüzyıllar önce gerçekleşen ölümler, suikast planları, Napoli Körfezinin çok da derin olmayan bölgelerinde bekliyor…

Buna en önemli örnekse kesinlikle meşhur L Pisonis Yazıtı…

Roma’nın en kötü şöhretli skandalının yazılı kanıtı olan bu yazıtta, Piso’nun en yakın arkadaşı İmparator Nero’nu Baiae’deki tatil villasında öldürmeyi planladığı yazıyor.

Piso, bu şekilde imparator olabileceğini düşünmüş olsa da Nero, tatil planlarını son anda değiştirerek durumu öğreniyor.

Bu ve bu gibi değerli kalıntılar, arkeoloji dünyası için bulunmaz nimet niteliğinde…

Napoli Körfezindeki batık şehir Baiae’yi görebilmek için başınızı biraz suya sokmanız bile yeterli olacak!

Kaynak: Onedio

Yorumlar (0)
33
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü