banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Uzman Görüşü: Saffet Bey nasıl karaya oturdu?

Güney Ege'de Cape maleas olarak bilinen bökgede karaya oturan 164 metre uzunluğundaki Ro-Ro gemisi Saffet Bey Yunanistan'da tartışmaya yol açtı. Peki kaza neden oldu?

KAZALAR 05.09.2016, 13:46 06.09.2016, 10:28 Fulya Tekin İstikbal
4283
Uzman Görüşü: Saffet Bey nasıl karaya oturdu?

Güney Ege'de Cape maleas olarak bilinen bökgede karaya oturan 164 metre uzunluğundaki Ro-Ro gemisi Saffet Bey Yunanistan'da tartışmaya yol açtı. Peki kaza neden oldu?

Yunanistan haber sitelerinde Yunan hükümeti bu bölgedeki deniz trafiğini kontrol altına almayarak kazalara davetiye çıkarmakla suçlanıyor. 

Sitelerde, Kithira Adası ile Mora yarımadası arasında yer alan Elafonisou Geçidi olarak bilinen bölgede deniz trafiğinin sahilleri tehdit ettiği ve hükümetin bu konuda artık tedbir alması gerektiği dile getiriliyor. 

Öte yandan, geminin tam yol karaya çıkması ilginç bir kaza olarak nitelenirken görüşlerini aldığımız bir denizcilik uzmanı bu konuda Kaptan Haber Ajansına şu bilgileri verdi:

"Geminin bu kadar büyük bir mesafede rota dışına çıkarak karaya çıkması ve hiç yol kesmemiş olması tamamen insan hatası olduğunu düşündürtüyor. Seyirle görevli o saatte 3. zabit olmalı, gemideki donatım durumuna göre. Artık kim varsa insan unsuru gibi görülüyor. Spathi Feneri ile Maleas Burnu arasındaki Steno Elafoniso olarak bilinen geçit genellikle trafiği olan bir bölge. Burada uyanık bulunulmalı. Öyle görülüyor ki gemi Ak Spathi fenerinin bordasında rotasını sancağa değiştirmesi gerekirken bilinmeyen bir nedenle değiştirmemiş tam karşıya Mora ana karasına yönelmiş. Neden değiştirmemiş soru işareti. Başka bir trafik yüzünden olabilir, ama 16 Knots hızla devam edip bu hızla karaya çıkmak söz konusu olunca hadi her şey arızalandı makineleri de mi kapatamadınız sorusunu akla getirir. Burada insan hatası kuvvetle muhtemel görülüyor"

Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (4)
alper türkşen 6 yıl önce
Kaza tamamen köprüüstü vardiyaşındaki Zabitin uyuması ve oto pilotun devreden çıkması sonucu meyan gelmiştir. Kaynak: suan gemide görev yapmakta olan gemici arkadaş tarafından sosyal medyada paylaşılması sonucu bu bilgi edinilmistir.
Ömer Mutlu 6 yıl önce
Ek bilgi olarak, otopilot gemiyi gideceği rotada tutan sistemdir, dönüş noktasında dönüşü yapmaz. Dönüşüde yapan sistem trackpilot dur ve modern gemilerde bulunur, Saffet bey gibi eski bir gemide yoktur. Diyelim var ve dönüşü yapmadı, kendinde olan zabit demezmi bu gemi nereye gidiyor diye...
Ömer Mutlu 6 yıl önce
Kuvvetle muhtemel, 3. zabit uykuya daldı veya kendinde olmamasına sebep olacak şekilde rahatsızlandı.
ahu 6 yıl önce
uyursan karaya çıkarsın.
27
parçalı az bulutlu
banner102
banner85
Namaz Vakti 29 Haziran 2022
İmsak 03:28
Güneş 05:28
Öğle 13:13
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü