banner191

banner148

banner145

banner179

banner176

"Uyarıyı dinlese 3 kişi ölmezdi"

Milliyet'in haberine göre gemiler uyarıyı dinleseler 3 kişi ölmeyecekti. Gövdesinde 45 metre yarık oluşan gemideki konteynerlerden 5'i denize düştü.

KAZALAR 04.04.2005, 09:37
1754

Çanakkale Boğazı'nda, kulenin uyarısına aldırmayan Yunan gemisi, Panama gemisine çarptı. 3 kişi öldü.

Gemlik'ten Yunanistan'ın Pire Limanı'na giden 244 metre uzunluğundaki Panama gemisi MSC Roberta, dün 05.40 sıralarında Gelibolu önlerinde kılavuz kaptan beklemeye başladı.

Ukrayna'ya gitmek için Marmara Denizi'ne açılmaya hazırlanan 185 metre uzunluğundaki Yunanistan bandıralı kuru yük gemisi Aegean Wind'den inen kılavuz kaptan, botla Panama
gemisine yöneldi.

Boğaz trafiğini takip eden kule görevlileri, bu sırada gemileri birbirlerine çok yaklaştıkları gerekçesiyle uyardı. Buna rağmen dümen kırmayan Yunan gemisi, Panama gemisine çarptı.

Boğaz kapandı

44 personelli Panama gemisinde, konteynerler arasında sıkışan Hintli 3 personel öldü. Kazanın
ardından boğaz 8 saat çift yönlü o-larak trafiğe kapalı kaldı.

(ERDEM SÜREK DHA)

Yorumlar (1)
turgay şen 16 yıl önce
okuduğum haberlerde olayın oluşumu ve bitişi hakkında hiçbir yorum göremedim.Esas olayı aydınlatacak olan Boğazlarımızda Kuş uçurmayan ve hatta gece dürbünleriyle herşeyi görebilen VTS nerede? Anlaşılan esas böyle tehlike oluşabileceği durumlardaki pratik eksiklik ve önlem alamama,tahmin edersem güney yönlü giden konteyner gemisi boğaza girmeden kontrol edile bilseydi bu önlenebilirdi.Müthiş bir iletişimsizlik ve meslek bilgi eksikliği koordinesizliği var.Yazık milyar$ lık yatırımlara.İşi bilen birisinin müdahalesi daha ucuz olurdu.daha kötülerinden korusun
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?