banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Üç deniz kazası bir gerçeği ortaya çıkardı

Son altı ayda yaşanan Türk karasularında meydana gelen üç deniz kazası bir gerçeği ortaya çıkardı. Kulüp sigortası olması çevreyi de devletin kesesini de güvence altına almıyor.

KAZALAR 16.03.2010, 12:14
2320
Üç deniz kazası bir gerçeği ortaya çıkardı

İlk önce 7 Eylül 2009 tarihinde Kamboçya bayraklı “Kramco” Kilyos açıklarında fırtına nedeniyle ikiye bölündü. 1968 yapımı 3479 dwt’luk kuru yük gemisi Kramco’nun boş olması daha büyük çevre kirliliğine neden olmaması açısından bir şanstı. Kazanın ardından geminin sigorta poliçesisin, böyle bir kaza sonrası çevreye verebilecek zararları ve enkazın kaldırılma masraflarını kapsamadığı ortaya çıktı.

Bu kazanın ardından Ocak 2010’da ise aynı kulüp tarafından sigortalanmış iki gemi iki gün arayla karaya oturdu.  17 Ocak Pazar günü kötü hava koşulları nedeniyle ambarlarındaki yükü kayan ve bunun sonucunda İğneada yakınlarında karaya oturtulmak zorunda kalan “Ertuğ” gemisinin ambarlarında bulunan bakır, kurşun ve çinkodan oluşan yükler denize döküldü.

İki gün sonra ise 1978 yapımı Orçun C adlı 16.950 dwt’luk kuru yük gemisi Güven Burnu’nda karaya oturup ikiye bölündü. Boş olan geminin yakıt tanklarından yaklaşık 90 ton mazot ve 30 ton makine yağının denize sızdığı belirtildi. Denize dökülen yakıtın temizlenmesini Mare Deniz Temizlik Hizmetleri üstlendi ve hemen çalışmalara başladı. Ancak temizleme maliyetlerini kimin karşılayacağı konusunda armatör veya sigortacı tarafından hala bir açıklama gelmedi. Çünkü Orçun C’nin de total loss diye tabir edilen geminin kurtarılamayacak şekilde kaza geçirmesi sonrası üçüncü şahıslara karşı yaratabileceği zararları sigorta poliçesinde teminat dışı bırakılmış. Nedeniyse geminin yaşlı ve kondisyonunun iyi olmaması.

Temizlik masraflarını karşılayabilir

Poliçeler denetlenemiyor

Yorumlar (4)
12 yıl önce
Bu sekilde bir haber yaptığınız için çok tesekur ederiz. Bazı yetkililer bu haberi okuyup gerekli tetbirleri almasını ümit etmekten başka sansımızda yok heralde..
Tevhit Ahmet Örscü 12 yıl önce
Bir kaç defa başıma geldi, Acenta, Vts'e

sp-1 vermek için P&I sigortamızın kim tarafından verildiğini telsiz ya da telefondan şifaen sorarak gemiden öğrenmiştir.

Demekki bazı acentalar için bu beyan yeterli olabiliyor. Olası bir kaza halinde

beyan edilenle gerçek farklı olursa sorumluları arasına zaman zaman sistemin böyle işlemesine neden olanların da doğal olarak koruyucu sigortaları olmalımı acaba,

Saygılarımla.arif ertik 12 yıl önce
TÜRK LOYDU GİBİ TÜRK P&I NEDEN OLMASIN

2009 SENESİNDE SADECE DAHİLİ SEFERLERDE GEMİLERİMİZ NE KADAR P&I PRİMİ ÖDEDİLER NE KADAR HASAR YARATTILAR.HASAR YOK PRİMLER TAMAMEN KAR HANESİNE YAZILDI.DTO, DENİZCİLİK MÜŞTEŞARLIGI, SULİM (09 NOLU DTO KOMİTE ÜYELERİNİN KURDUGU KOOPERATİF)BİR ARAYA GELİP KOBOTAJDA ÇALIŞAN GEMİLERİMİZE TÜRK TEMİNATINI VERİP DÖVİZ KAYBIMIZI BİR AN ÖNCE DURDURMALIDIR BİZ HİÇ DEGİLSE KENDİ PİSLİGİMİZİ TEMİZLEMEK İÇİN YURT DIŞINDAN SİGORTA ARAMAMALIYIZ.HİÇ ZOR DEGİL BİR YERDEN BAŞLIYALIM.İŞBANKASININ KURRULUŞ HİKAYESİNİ OKUYALIM NE İÇİN KURULMUŞ ANLIYALIM P&I 1926 DA OLSAYDI KABOTAJ KANUNUYLA BİRLİKTE BERABER KURULMUŞTU BU HEPİMİZİN MENFAATİDİR.
12 yıl önce
P&I poliçesi denilip geçilmemeli, boğazdan geçiş için poliçe teminat kapsamları ayrıca boğaz geçiş tüzüğünde belirtilmeli ve bu IMO ya kabul ettirilmelidir.banner255
2
parçalı bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü