banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Türk Gemisi Elbe Adasına Çıktı!

İtalya'dan Cezayir'e demir yükü götüren Mersa 2 adlı 90 metre uzunluğundaki koster, Elbe adasında karaya çıktı!

KAZALAR 03.06.2012, 01:00
Türk Gemisi Elbe Adasına Çıktı!

İtalya'dan Cezayir'e demir yükü götüren Mersa 2 adlı 90 metre uzunluğundaki koster, Elbe adasında karaya çıktı!

1973 yılı yapımı olan gemi, İtalya'nın La Spezia bölgesinden Cezayir'in Becaye Limanı'na 2970 ton hurda demir götürmekteydi.

Mersa Denizcilik tarafından işletilen gemi, Costa Concordia adlı transatlantiğin kayalıklara çarptığı Giglio Adası'nın Kuzeyinde yer alan Elbe Adasında karaya çıktı.

Gemide hepsi Türk Vatandaşı 12 kişilik mürettebat bulunuyor. Mürettebatın sağlık durumu iyi. Gemiden yakıt sızıntısı yok.

Kaza, 31 Mayıs sabahı erken saatlerde meydana geldi. Kazanın meydana geliş nedeni bilinmiyor. İtalyan Basınında çıkan haberler herhangi bir fırtına veya olumsuz hava koşulu bulunmadığını yazıyor insan hatasına işaret ediyor. Ayrıca bölgede etkin bir VTS kurulmaması de medyada çıkan haberlerde sorgulanıyor.

Gemi Tito ve Algerina Neri adlı römorkörler tarafından halat verilerek 2 Haziran Cumartesi günü öğleden sonra 14:00 sularında yüzdürüldü.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (4)
nejat yılmaz 9 yıl önce
köprüüstünde müzik dinleyerek film izleyerek vardiya tutarlarsa

gemi karaya da çıkar koca denizde gemiye de çarpar artık şirketler

böyle sorunlar yaşamak istemiyorlarsa çalışma şartlarını gözden geçirsinler katı kurallar olmalı ve taviz verilmemeli.Gerekirse sözleşme fesih edilmeli.Böyle olaylar zamanla çogalırsa zar zor yük alan armatörler için eksi olabilir.iyi günler.
9 yıl önce
Marina di Carrara dan demir yuku ile Bejaia limanina giden geminin ELBA adasının oralarda ne işi var ???bu gemi en son 16 mayıs 2012 de Marina di Carrara da liman denetine girmis (toplam 8 eksikle gecmis) vede en son alınan AIS sinyali 19 mayis 2012 sabahi mevki Korsika adasının Kuzeybatısı, gittigi yer Tenes (bati cezayir) etası 21 mayıs 2012 aksamı.. ondan sonra ais kayıtlarından çıkmiş bu gemi..gitti tahliye etti döndu gene MDC dan gene cezayir bejaia ya yükledi desen, normalde gene korsika adasının kuzeybatısında olması gerekirdi (hava yok birsey yok..)..ayrica geminin yasi 38, klasi GMB (global shipping bureau-panama) vede avrupalı hicbir kiraci demir yuku gibi degerli bir yuku 38 yasında bunun gibi nonIACS klasli bir gemiye vermez

hadi biryerden girip arap alıcı ile bagladi desen demir yukunu o da zor???bu arada kazadan sonra gemiye cikan elba adası liman denetimi gemiyi tutuyor ama bir italyan romorkor alip gemiyi italyan motherland de Livorno limanina cekiyor.. bu arada gemi personeli yardim etmiyor (ne demekse!!)livorno, portfino ya araba ile en fazla 2 saat.. kaptan bizede bir kartpostal atıverde bizle anlayalim bu nasıl bir denyoluktur...işin kötüsü, bu acaiplikler yüzünden şimdi gene italyan limanlarında kan kusturacaklar bizim gemilere....
ARDA ŞAHİN 9 yıl önce
denyoluktur lafı nasıl bir laf ,adını biidir bakalım.
9 yıl önce
gene konustu...
2
parçalı az bulutlu
banner102