banner191

banner148

banner179

banner176

Pendik Tersanesinde Gemide Yangın...

Pendik tersanesinde bulunan Yıldızlar adlı geminin makine dairesinde yangın çıktığı öğrenildi.Yangın kısa sürede söndürüldü...

KAZALAR 21.04.2013, 16:04
Pendik Tersanesinde Gemide Yangın...

Pendik tersanesinde bulunan Yıldızlar adlı geminin makine dairesinde yangın çıktığı öğrenildi.

Pendik Tersanesinde tamirde bulunan 199 metre uzunluğundaki talaş taşıyıcı gemi olarak bilinin ve ismi "SOUL OF LUCK" iken 2011 yılında 11 milyon dolara Türk armatör trarafından satın alınarak Türk Bayrağına geçen YILDIZLAR adlı gemide yangın çıktı..

Geminin makine dairesinde çıktığı bildirilen ve muhtemelen yakıt tankından kaynaklanan yangın için kara itfaiyesi devreye girerken denizden de Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait yangın söndürme imkanına sahip Kurtarma 5 ve Kurtarma 7 adlı römorkörler olay yerine sevkedildi.

GÜNCELLEME: YANGIN SAAT 17:00 sularında tamamen söndürüldü. 

Geminin kazan dairesinde çıktığı belirtilen yangına müdahale için Tuzla, Pendik ve Kartal itfaiye ekipleri olay yerine gönderildi.

Yaralı ve can kaybının olmadığı yangın itfaiyenin yaklaşık 1 saat süren çalışmasının ardından söndürüldü.

Sivil geminin bakım için askeri tersanede olduğu öğrenildi. 

 

Gemi Detayları

Gemi Tipi: Wood chips carrier
Yapım Yılı: 1991
Boy x Genişlik: 199 m X 32 m
Gross Tonnage: 38716, Detveyt: 46826 t
Kaydedilen Hız (En Çok / Ortalama): 12.3 / 11.5 knots
Bayrak: Turkey [TR] 
Çağrı İşareti: TCME6
IMO: 9002544, MMSI: 271042625


Konuyla ilgili 28 Şubat 2011 Tarihli Haberimiz:

Talaş Gemisi "Soul of Luck" Türk Alıcıya satıldı

20 yaşındaki Talaş Gemisi "Soul of Luck" 11 Milyon USD bedelle ismi açıklanmayan Türk alıcıya satıldı. 199 metre boyundaki gemi 46.826 DWT'luk...

Gemi, 1991 yılında Japon Kurushima Tersanesinde inşa edilmiş. 6 ambarlı geminin Mitsubishi 10.001 BB makinesi var. Gemi, 10,9 knots azami hız yapabiliyor.

Geminin 3 adet 14,5 tonluk kreyni bulunmakta.

Olumsuz bir nokta olarak geminin Special Survey ve Dry Dock zamanı gelmiş bulunuyor. Yine olumsuz bir husus gemiyi denetleyen uzmanlardan birisi geminin mevcut konveyor sisteminin ahşap talaşı için kullanılamaz olduğunu rapor etmiş.

Tamamını okumak için TIKLAYINIZ

Yorumlar (4)
HABER 6 yıl önce
sn yetkili
Yıldızlar gemisinin ambar içindeki yakıt tankında 16da çıkan küçük çaplı yangın söndürüldü yaralı yok hasar yok bilginize
telefonla rınıza ulaşılamıyor....
Önyargısız Haber 6 yıl önce
Konu geminin yük ambarında yapılan sıcak çalışma sırasında sıçrayan kıvılcımların neden olduğu küçük çaplı bir yangındı. Gemi kendi imkanlarıyla söndürmeye başlamış ancak tedbir amaçlı olarak itfaiye ekiplerine de haber verilerek takviye istenmiştir. Söndüren Römorkörleri de yangının ufak çaplı olmasından dolayı olay yerine intikal etmemişlerdir. Herhangi bir yaralı olmaması da sevindiricidir. Haberinizin ivedilikle yayına verilmiş olduğundan olsa gerek (!!!) gerçeği tam olarak yansıtmayan bilgiler de içermektedir. Düzeltmek için aradım ancak sizlere ulaşmak maalesef mümkün olmadı.
Habersiz Haberciler 6 yıl önce
Haber başlığında "Pendik Tersanesinde Gemi Yanıyor" yazıyor. Zannediyorum siz hiç gerçekten yanan bir gemi görmediniz. Olayları büyütüp olduğundan çok daha büyük göstererek tam bir yanlış anlaşılmaya ve istenmeyen Abartılı Habercilik'e fazlaca meydan veriyorsunuz. Haberi düzeltmenizde yada tamamen kaldırmanızda fayda var. Bu arada ufak da olsa yaşanan yangın olayından dolayı başta gemi Kaptan'ına, personeline ve tüm çalışanlara geçmiş olsun..

Lütfen biraz daha düzeyli habercilik anlayışına sahip olalım..
sos sos 6 yıl önce
Yangın çıksında pendik tersanesinde çıksın söner merak etmeyin bu kadar nizami bir tersane daha yoktur o yüzden sıkıntıda olmaz Söndürürler.
23°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?