banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Osman Gazi 1 Feribotu Kaptanından Suçlama

Osman Gazi-1 feribotunun, denizin ortasında aniden durarak büyük bir facianın önüne geçildiği iddia edildi.

KAZALAR 31.12.2011, 11:55
2756
Osman Gazi 1 Feribotu Kaptanından Suçlama

Feribota çarpan yük gemisi uyarılara rağmen rotasını değiştirmemiş

Bursa Güzelyalı'dan İstanbul Yenikapı İskelesi'ne geldiği sırada UND Ege gemisiyle çarpışmaktan son anda kurtulan Osman Gazi-1 feribotunun, denizin ortasında aniden durarak büyük bir facianın önüne geçildiği öğrenildi.

UND Ege'nin ise tüm uyarılara rağmen rotasını ve hızını değiştirmediği ortaya çıktı. Osman Gazi-1'in kaptanı kazanın ardından şikâyette bulundu.
 
İstanbul 2. Denizcilik İhtisas Mahkemesi'ne başvuran Osman Gazi-1 feribotunun kaptanı Vural Erol, UND Ege'den şikâyetçi olarak ifade verdi. Kaptan Erol, ifadesinde kazanın oluş şeklini anlattı. Bursa Güzelyalı'dan tüm kontroller yapıldıktan sonra 26 Aralık 2011 günü saat 07.30'da hareket edildiğini anlatan kaptan Erol, ifadesinde şu ayrıntılara yer verdi: "Osman Gazi-1 feribotunda 675 yolcu ve 165 araç vardı. Bozburnu'nu döndükten sonra seyir halindeyken iskele tarafından 19 mil surat ile gelen UND Ege gemisi radarda görüldü. Sivriada'ya yaklaşırken rüzgârın etkisi azalınca hızımızı biraz arttırdık. Bu arada radarımız çarpışma alarmı vermeye başladı. Yaklaşık 40 bin tonluk UND Ege gemisi bizimle aynı yönde ilerliyordu. UND Ege gemisinin rotasını sancağa çevirerek geçeceğini düşünerek kendi rotamızı sabit tutup ilerlemeye devam ettik."
 
UND EGE YOL VERMEDİ

Geçiş üstünlüğünün Osman Gazi-1 feribotuna ait olmasına rağmen UND Ege gemisinin, rotasını değiştirmeyerek yoluna devam ettiğinin belirtildiği dilekçede kaza anı şöyle anlatıldı: "Osman Gazi-1 feribotunun kaptanı, çarpışmaya çok az kala telsizle UND Ege gemisine çağrı yaptı. Gemi kaptanı Vural Erol, telsizle iletişime geçtiği UND Ege gemisi kaptanına, Osman Gazi-1'in yolcu feribotu olduğunu, kendilerine yol verilmesinin mecburi olduğunu ve tehlikeli biçimde yaklaştığını, yolcuların paniklediğini söyledi. Kaptan Vural Erol'un yaptığı uyarılar üzerine UND Ege gemisi, rotasını değiştireceğini telsizle bildirdi. UND Ege gemisinin köprü üstünde bulunan vardiya zabiti veya kaptanının, rotasını çevireceğini söylediği ancak herhangi bir değişiklik yaşanmadığı görüldü. Her ihtimale karşı Osman Gazi-1'in kaptanı, gemisini biraz daha sancak tarafına alarak emniyetli bir şekilde ilerlemeye devam etti.
 
GEMİ DURDURULARAK FACİANIN ÖNÜNE GEÇİLDİ

Dilekçede anlatılanlara göre, UND Ege gemisi tüm uyarılara rağmen yönünü değiştirmedi. Bunun üzerine Osman Gazi-1'in kaptanı Erol, son bir manevra yaparak gemiyi aniden durdurdu. UND Ege gemisi ise aniden duran Osman Gazi-1'in üzerine doğru gelerek iskele kısmından sürterek geçti. Feribotu durdurarak daha büyük bir kazayı önleyen Osman Gazi-1'in kaptanı, tekrar telsizle UND Ege gemisini anons etti ancak çağrıya cevap alamadı. Hasar tespiti yapıldıktan sonra seyire engel bir durumun olmadığı anlaşıldı. Osman Gazi-1 feribotu tekrar, Yenikapı'ya doğru tekrar hareket etti.
 
Kaza anının anlatıldığı raporda Osman Gazi-1'in kaptanı Vural Erol, "Yapılan defalarca uyarılara rağmen kazanın meydana gelmesindeki suç UND Ege gemisindedir. Şikâyetçi olduğum UND Ege gemisi, kurallara uymayarak bir yolcu gemisine tehlikeli bir şekilde yaklaşmıştır. Can ve mal kaybı yaşanabilecek olay ucuz atlatılmıştır." dedi.
 
Osman Gazi-1 feribotunun Baş Mühendisi Tugay Ertekin de ifadesinde kaptan ve 1. Zabit ile birlikte köprü üzerinde olduklarını anlattı. UND Ege'nin tehlikeli biçimde kendilerine doğru gelmesi üzerine telsiz iletişimi kurduklarını anlatan Ertekin, şöyle devam etti: "UND Ege gemisinin vardiya zabiti ile temasa geçildi. Yanlarından gelip geçmesi hususunda anlaşıldı. Ancak diğer gemi, rotasında ve hızında herhangi bir değişiklik yapmayınca kaptanımız makineye tam yol tornistan talimatı verdi. Çarpışmanın önüne geçmek için kaptanımızın yaptığı tüm çabalara rağmen diğer gemi iskele baş omuzluğundan bizim gemimizi sıyırarak geçti."
 

Yorumlar (24)
11 yıl önce
Kurdoğlu Muslihiddin Reis'ten alıntı."Karşındaki -farzımahal- deli. Senin de 800 küsür yolcun ve altında 35 knots giden ferrari var. Kaçıp gitsen yakalamasına imkan yok delinin (!). Ve adam seni tornistan yapmak zorunda bırakıyor. Ve sonra açıklama açıklama açıklama. Ve bunu marifetmiş gibi sunuyorsun.Bu hikayeden kahraman filan değil, başka bir şey çıkar ki ben çektirilerimde böyle bir manevra yapılmasına asla izin vermezdim, onu o kadar ifade edeyim."Bu da "Collisions and their Causes" adlı, "sea chest"ime koyduğum ve her gemiye giderken götürdüğüm göz açıcı kitabın yazarı Captain Richard A. Cahill'den alıntı."A superior seaman uses his superior judgement to keep out of situations requiring his superior skills"Her gittiğim gemide bu sözü asetatlatıp astırırım.Kurdoğlu haklı, bu hikayeden "Kahraman Kaptan" çıkmaz.Kurdoğlu Muslihiddin Reis 11 yıl önce
"UND Ege gemisinin vardiya zabiti ile temasa geçildi. Yanlarından gelip geçmesi hususunda anlaşıldı. Ancak diğer gemi, rotasında ve hızında herhangi bir değişiklik yapmayınca kaptanımız makineye tam yol tornistan talimatı verdi"makineye tam yol tornistan yaptırmak büyük hata. Ya o esnada diğer gemi de rotasını (anlaşmış olduğunuz gibi) sancağa değiştirseydi? hareketsiz kabak gibi önünde kalmışsın. Tornistan yapıp gemiyi hareketsiz bırakmak büyük hata.Yolcu gemisini tornistana mecbur bırakacak kadar gemiye yaklaştırmak büyük hata.Karşındaki -farzımahal- deli. Senin de 800 küsür yolcun ve altında 35 knots giden ferrari var. Kaçıp gitsen yakalamasına imkan yok delinin (!). Ve adam seni tornistan yapmak zorunda bırakıyor. Ve sonra açıklama açıklama açıklama. Ve bunu marifetmiş gibi sunuyorsun.Bu hikayeden kahraman filan değil, başka bir şey çıkar ki ben çektirilerimde böyle bir manevra yapılmasına asla izin vermezdim, onu o kadar ifade edeyim.
kpt.şevket özdemir 11 yıl önce
kuşkusuz yaptığımız iş bakımından kazalara en fazla maruz kalan bir sektörüz.çünkü altımız su,üstümüz gök.tutunacak hiç bir yer yok.sadece makine ve dümen.bunlarda insan imalatı hertürlü riske açık.kazalardan korunmak için yapılması gerekenler ve uyulması zorunlu kurallar var ki,buda tam olarak uygulandığında bile hiç bir zaman kaptanı sorumluluktan kurtarmaz.bende kaza yaşadım.yılların kaptanı yanıma 2.kpt geldi.birde gözcü koydum yanına ama gitti koskoca adaya bindirdi.tabii bu benim bahanem olamazdı.neticesinde sorumlu bendim.gerekli bütün işlemler yapıldı.benim için sevindirici yanı, gemi bugün çalışmasına devam etmesidir.suçlu aramadım.böyle bir seçeneğim yok.ama burda görüyorumda olmaması gerekli durumlar var.bunları değerli meslektaşlarım anlamıştır.ben bahsetmeyeceğim.olay yargıdadır.suçlama kültüründen kendimizi kurtarmamız gerek.bu tür kazalarda yapılması gereken en doğru hareket olayı olduğu gibi anlatmaktır.kazasız belasız hayırlı seyirler dileklerimle allah selamet versin11 yıl önce
Bozburnu'nu döndükten sonra seyir halindeyken iskele tarafından 19 mil surat ile gelen UND Ege gemisi radarda görüldü. Sivriada'ya yaklaşırken rüzgârın etkisi azalınca hızımızı biraz arttırdık. Bu arada radarımız çarpışma alarmı vermeye başladı. Yaklaşık 40 bin tonluk UND Ege gemisi bizimle aynı yönde ilerliyordu. UND Ege gemisinin rotasını sancağa çevirerek geçeceğini düşünerek kendi rotamızı sabit tutup ilerlemeye devam ettik."

madem adamı radarda gördün neden adamın gerekli manevra yapmamma ihtimalini düşünmedin ve dahada hızını artırdın.
Ozan Eritmen 11 yıl önce
Osman Gazi-1 'in Kaptanının konuşmalarını okuduktan sonra düşündüm,tamam haklı Colreg'e göre Roro'nun rota değiştirmesini beklemiş hatta çatışmaya az bir zaman kala VHF üzerinden iletişime de geçmiş ancak Roro burada ne kadar hatalı olsada Osman Gazi-1'in kaptanının da gemiisini çatışma riskine sokmayacak her önlemi alması gerekmez miydi?
11 yıl önce
Basit bir hesap :1-Deniz haber'in 26 Aralık günü 12:51 de yayınladığı gemilerin izleri bilgisayar ekranında % 400 büyütülür.2- İzler bir A4 kağıdın üzerine transfer edilir.3- Aralarındaki açı 53 derece ölçülür4- OG1 denildiği gibi 036'ya seyrediyorsa U-E nin 089'a seyrettiği bulunur5- Çarpışma anında U-E den OG1 in nisbi kerterizi 127 derece bulunur.6- Sancak borda fenerinin görünme açısı 112,5 derece ve OG1 U-E den daha hızlı olduğuna göre OG1 yetişen gemidir. U-E yol hakkına sahiptir.İlgilenen arkadaşların hesabın sağlamasını yapmaları rica
denizden korkulur 11 yıl önce
kimseyi rencide etme adına yazmıyorum lakin yüzlerce can taşıyan bir feribot kaptanının sadece und ege kaptanınıda suçlamasını etik bulmuyorum açıkcası
Ahmet CAN 11 yıl önce
Yine bir İDO klasiği, defalarca kaptan hatasından ve inatlarından vazgeçmiyorlar.Tamam yol vermesi gereken gemi yol vermedi diyelim, tornistan yapmak herhalde bu gibi bir durumda yapılacak en büyük yanlış.35 knot hızla gidiyorsun her şekilde çizik almadan bu olay atlatılabilirdi.

Sancağa sadece 5 derece alsa yeterli olabilecekken inatla gidersen panikle makinayı stop edersin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
25
az bulutlu
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü