banner191

banner148

banner179

banner176

M/V VITASPIRIT elektrik kablolarına takıldı

İstanbul Boğazı’nda dümeni kilitlenen arpa yüklü bir gemi, Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na çarptı.Çarpmanın ardından çekilen Malta Bayraklı “VITASPIRIT” adlı geminin çapası, bu kez Boğaz’ın altından geçen elektrik kablolarına takıldı.Yaklaşık bir saatlik çalışmanın ardından, gemi kablolardan kurtarıldı.

KAZALAR 07.04.2018, 22:01 Nermin İstikbal
M/V VITASPIRIT elektrik kablolarına takıldı

M/V VITASPIRIT elektrik kablolarına takıldı

İstanbul Boğazı’nda dümeni kilitlenen arpa yüklü bir gemi, Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na çarptı.

Çarpmanın ardından çekilen Malta Bayraklı “VITASPIRIT” adlı geminin çapası, bu kez Boğaz’ın altından geçen elektrik kablolarına takıldı.Yaklaşık bir saatlik çalışmanın ardından, gemi kablolardan kurtarıldı.

Kaza sonrası Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bağlı römorkörler tarafından Ahırkapı'ya demirletilmek üzere çekilen Malta bayraklı dökme yük gemisinin çıpası boğazın altından geçen elektrik kablolarına takıldı. Yaklaşık 1 saatlik çalışma sonucu kablolardan kurtarılan M/V VITASPIRIT, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne bağlı römorkörler, tarafından Ahırkapı'ya çekiliyor.

AHIRKAPI’YA ÇEKİLDİ

Yaklaşık 1 saatlik çalışma sonucu gemi kablolardan kurtarıldı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne bağlı römorkörler, gemiyi Ahırkapı’ya çekti.

İstanbul Valiliği, İstanbul Boğazı'ndaki gemi kazasında can kaybı ve deniz kirliliği olmadığını, olayın ana makinanın tamamen stop etmesi nedeniyle yaşandığını bildirdi.

Açıklamada şöyle denildi: Saat 15.25'de Malta bayraklı "VITASPIRIT" isimli geminin, Rusya'dan Suudi Arabistan'a gitmek üzere İstanbul Boğazı'nda kuzey-güney yönünde ilerlerken Kanlıca önlerinde gemi makinasının tamamen stop etmesi nedeniyle hem ana makina hem de dümen çalışmadığı için hızla karaya doğru sürüklenirken acil olarak demir atıldığı, ancak karaya giden geminin 15.30'da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Anadolu Yakası'nda yalıya çarptığı tespit edilmiştir. Gemi, kılavuz kaptanla İstanbul Boğaz girişini yapmıştır. Gemi boyu 225 metre olup 62.623 ton arpa yükü bulunmaktadır. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait gamiler ivedi olarak yerine İstanbul Gemi Hizmetleri merkezimizce gönderilmiştir. Nene Hatun Kurtarma Gemisi, Kurtarma-3, Kurtarma-6, Kurtarma-7, Kurtarma-8 römorkörleri ile Kıyı Emniyeti-1 ve Kıyem-1 hızlı tahsiliye botları ve Fener 1 botu ile balık adam ekibi ile kara tahsiliye ekibi ivedi olarak olay yerine intikal etmiştir. Boğaz trafiği çift yönlü olarak askıya alınmıştır. Kazazede geminin demir alması sonrasında çapasının deniz dibi kablosuna takılı olduğu tespit edilmiş, kablodan kurtarma operasyonuna müteakiben römorkörler vasıtasıyla emniyetli bir şekilde Ahırkapı Demir yerine sevki sağlanmaktadır. Olayda can kaybı ve deniz kirliliği olmamıştır. Olay ana makinanın tamamen stop etmesi nedeniyle yaşanmıştır."

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?