banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

M/V CS JADEN-M/T PAROS WIND Kazası Nasıl Oldu?

İstanbul Boğazı'nın Kuzey girişinde dün gece yarısı meydana gelen ve bir dökme yük gemisi ile bir tankerin çarpıştığı kazanın AIS kayıtları ortaya çıktı.

KAZALAR 01.09.2015, 14:03
926
M/V CS JADEN-M/T PAROS WIND  Kazası Nasıl Oldu?

İstanbul Boğazı'nın Kuzey girişinde dün gece yarısı meydana gelen ve bir dökme yük gemisi ile bir tankerin çarpıştığı kazanın AIS kayıtları ortaya çıktı.

Tankerin rotasını değiştirmesi gerekirken bunu yapmadığı görülüyor. 

AIS kayıtlarına göre, her ikisi de İstanbul Boğazı Kuzey girişine göre ilerleyen gemilerden Paros Wind adlı tanker 11.8 Knots hızla, CS Jaden ise 4,5 knots hızla ilerlerken, Paros Wind adlı tanker, CS Jaden'i kemeresinin ilerisinde ve sancak tarafında görüyor. 

CS Jaden  adlı buğday yüklü dökmeci gemi ise Paros Wind'i kemere hizasında hatta biraz gerisinde ve iskele tarafında görüyor. 

Uluslararası COLREG kurallarına göre Paros Wind adlı geminin çarpışmayı önleyici manevra yapması gerekmekteydi. 

CS Jadenisimli geminin ise son anda rotasını sancağa değiştirerek gemilerin paralel hale gelmesini sağladığı ve bu suretla kazanın bilançosunun ağırlaşmasını engellediği görülüyor.

 

 

 

Yorumlar (4)
avukat 7 yıl önce
Sizin gibi obkektif bir haber kaynağının idari tahkikatın devam ettiği ve muhtemelen yargıya intikal edecek bir çatmaya ilişkin olarak kusur paylaşımı yapmanızın doğru olmadığını ve kanunlara da aykırı olduğunu bilmenizi isterim.
DenizHaber Editör 7 yıl önce
Sayın Okurumuz biz elbette ki kanunlara aykırı bir iş yapmak istemeyiz. Bize resmi bir tekzip gönderirseniz mutlaka yayınlarız. Hangi kanunlara aykırı olduğunu söylerseniz ona da ayrıca memnun oluruz. Sitemizin bir görevi de teknik konularda okuru aydınlatmaktır. Kaza analizlerimiz de buna dahildir. Elbette ki siz çeşitli nedenlerle beğenmeyebilirsiniz. Siz bir avukat olarak zaten bu teknik konuyu bilemezsiniz. Teşekkür ederiz.
Ahmet Okumuş 7 yıl önce
Tankerin bordasına bindirerek burnunu dağıtmış kargo gemisi suçsuz demek. Denizde kazalar farklı demek ki
Nermin Istikbal 7 yıl önce
Bordasına bindirilen tanker değil dökme yük gemisi... Bindiren ve baş bodoslaması hasar gören tanker.. bilginize. (Demek ki fikir sahibi olmadan bilgi sahibi olmak lazım)
20
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak 03:36
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:33
Yatsı 22:18
Günün Karikatürü Tümü