banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Mirach mürettebatından 15 kişi serbest

Geminin 22 kişilik mürettebatından 15'i 4 Nisan’dan beri Kanyakumari bölge idaresi tarafından alıkonuluyordu.

KAZALAR 23.05.2011, 00:27
Mirach mürettebatından 15 kişi serbest

Hindistan’ın Visakhapatnam Limanı’ndan yüklenen 25 bin 842 ton demir cevheriyle 29 Mart 2011’de Pakistan’ın Karaçi şehrine doğru yola çıkan Türk şirketi Pina Denizcilik’e ait “Mirach” adlı kuru yük gemisi Hindistan'ın güneyinde karaya oturmuştu.

 Hollanda ve Singapur’dan gelen kurtarma ekiplerinin müdahalelerine rağmen geminin baş tarafı 6 gün içinde batmıştı.

Mürettebat balıkçılar tarafından tahliye edilmişti.

Geminin 22 kişilik mürettebatından 15'i  4 Nisan’dan beri  Kanyakumari bölge idaresi tarafından alıkonuluyordu.

Alıkonulan 15 mürettebat ülkelerine dönebilecek.

Serbest bırakılan mürettebatın limnan cüdanları ve diğer belgeleri de iade edildi.

DG Denizcilik tarafından hazırlanan soruşturma raporunda kazanın seyir ile ilgili ihmalden  kaynaklandığı ortaya çıkarılmıştı.

Öte yandan, Singapur'dan gelen özel ekip gemide bulunan 200 ton yakıtın 35 tonunu çıkarmayı başardı.

 

Yorumlar (5)
ozgur aysal 9 yıl önce
Arkadasların Serbest Bırakılmasına Cok Sevındım..
bircan meriç 9 yıl önce
l5 personele geçmiş olsun diyor ailelerinin sevinçlerini de ayrıca paylaşıyoruz.bizim çocuklarımız ise hala 50 gündür zor şartlar altında ordalar.dış işleri bakanlığı ve konsolosluk hiçbir şekilde yardımcı olmuyor.ilgilenmiyorlar bile.
parpali parpali 9 yıl önce
mirach personellerınden ulkesıne gonderılemeyen dıgerlerı hangı hakla tutuluyor ? bunun her hangı bır acıklaması yapıldı mı ? sadece her hafta ertelenen bır umıt deryası mevcut ellerınde.. sunulan kosullarla, acıklanmayan sebeplerle daha ne kadar bır avuc umıde tutunabılecek gerıde kalan personel ? yada aılelerı ? ?
metin talşık 9 yıl önce
arkadaşlar ben mirach gemsi personeli olarak iyiniyetlerinizden dolayı teşekur ederim biz onbeş personelolarak turkiye yegeldik şayet basından gerkse internette yazan yorumlara bakınca gerce uymayan birsuru yazılar yorum larvar geminin batma esnasın da bizi balıkcılar veyaat hindistan kurtarma ekipleri kesinlikle kurtarmadı bunu bilin pianayın ve şirketin göndermişoldugu bütün kurtarma ekibinin batmadan öncekigün durumun kötüyegitmesinedeniyle kiralanan balıkcı teknesinin sayesindekurtulduk başka birolay ise ackaldık muhabetleri arkadaşlar hicalışıkolmadıgımız bir yemek kültürü bize ters geldigiicin ben ve 2arkadaşım haric bütün mütertabat buyemekleriyedi ben ve digerarkadaşların talebi üzerine şirket acantası bizeyemek yaplakilgili bütün ihtiyaclarımızı getirdi buihtiyacları kullanmasını bilmeyen insanlar nedendir encok sesicıkan insanlardır sonraki birhusus ise geminin battıgıyer arkadaşlar sen bir ülkenin yada daha dogrusu dünyanın enbüyük mercan rezervini yok ediyosun gecimini balıkcılıkla yapan insanlarının ekmegini elinden alıyorsun zaten buinsanlar ac vesen onları tamamen ac bırakıyosun rotanın orası olmaması olmadıgıhalde ordan gemiyi götürüp kazaya neden oluyosun gerek geminin mürettabatının hayatını riske atacaksın sonrada feryat figan bagıracaksın gazetelere tv haberlerinde boygöstereceksin biz bir ülkenin dogal zenginligini insanların ekmeginiyok ettik tabiki bunun bir soruşturmsı cezası mutlaka olacak buolayın sorumluları bulunmadan bazı insanlar mutlaka gelmesi uzun sirecek bizimle ilgilenen olmasaydı bizzaten şuanda evimizde olmazdık evimizdeysek bizimle ugraşan birileri vardemektir konsolosumuzda dışişleri bakanlıgıda bu olayla ilgileniyor bir gercekse hindistanda birokrasi türkiyenin en az onkatı daha gecişliyor olması buyorumu okuyan bazı insanlar diyecekki sen şirket adamısın böyle yazıyosun hayır arkadaşlar gercekler acıdır bu olay hayatın gercegi gönül isterdiki herkes gelsin bugün trafik kazaısı geciren bir insan ölüm olmasa yaralıda olmasada devlet malına zarar vermekten dava acvılıyo bunları düşünelim geride kalanlara allahtan sabır diliyorum enkısa zamanda ailesinekavuşmaları tek temennim
Yalçın Börekçi 9 yıl önce
Halen daha hindisdistanda tutukluyuz,bizim için hint hükümeti 25milyon USD istiyormuş. Kimsede bu parayı vermiyeceğini zannnediyorum. Burda verdiğimiz yaşam mücadelesinden bahsetmiyeceğim.

Personelimizin içinde 8 tane gürcü vatandaşı vardı. 4.5 milyonluk nüfüsa sahip, türkiyeye göre küçük olan Gürcistan; gürcü vatandandaşlarını sahip çıkarak personelin pasaportlarını ilgili makamlardan teslim alıp, gürcü personeline her türlü yardımcı olan ve türk personeli olan bizlerede bir ihtiyacınız var mı diye soran, Gürcü hükümetine şükranlarımızı sunarak kendi ülkem adına utanç duyuyorum. Ne kadar acıdırki; Burada 15 türk personeli varken; Türk hükümetinin diş işlerinde ne kadar yetersiz olduğunu vatandaşına sahip çıkmadığını ve Gürcüsitan diş işlerinde bizden kat bi kat güçlü olduğunu gördüm.

Hindistan türk konsolosudaki Mustafa isimli şahış,birkaç görüşmeden sonra, bir daha beni arama dedi. Daha sonra telefonunu kapadı.Tüm personelin aramasına rağmen kendisine ulaşılamadı. Büyük elçikde İrfan isimli şahışla görüşüp, sorunu yetkililere ileteceğini soyledi. Bir daha bizimle görüşmedi.

Sonrasında ise Konsolosluk sekretaryası; "Bizim yapabiliceğimiz bir şey yok, torpiliniz varsa diş işleriyle bağlantı kurun" dedi.

Allah hiçbir denizci arkadaşımızı hint konsolusun eline muhtac etmesin. Bir türk olarak ülkemin vatandaşına sahip çıkmayarak, diş işlerinde ki yetersizliğinden dolayı utaç duyuyorum. Ne zaman yurda döneceğimizde meçhul.

Sevenlerime ve denizci dostalarıma selamlar selametle.
banner225
10°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?