banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Limbo işlemine devam ediliyor

Çanakkale Boğazında 10 gün önce karaya oturan Anangel Dynasty adlı geminin içindeki yük başka gemilere nakledilerek, kurtarma çalışmalarına başlandı.

KAZALAR 24.01.2006, 01:47
Limbo işlemine devam ediliyor

Gemi kurtarma operasyonu

Çanakkale Boğazı'nın en kritik noktası olan Nara Burnu önlerinde 10 gün önce karaya oturan ve bütün müdahalelere rağmen kurtarılamayan geminin içindeki yük başka gemilere nakledilerek, kurtarma çalışmalarına başlandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan yetkililer, Brezilya'nın Tubarao Limanı'ndan Romanya'nın Constanza Limanı'na 164 bin 993 ton demir cevheri götüren 288 metre uzunluğundaki Yunan bayraklı "Anangel Dynasty" isimli yük gemisinin 10 gün önce Nara Feneri önlerinde karaya oturduğunu belirterek, "Gemi bütün müdahalelere rağmen içindeki yük sebebiyle bir türlü kurtarılamadı.
Bunun üzerine geminin içindeki yükün bir başka gemiye limbo adı verilen sistemle aktarılması kararlaştırıldı. İzmir'den Çanakkale'ye gelen 'Barbaros 2' isimli özel vinçle gemideki demir cevherini başka gemilere nakletmeye başladık. Yükün ilk bölümünü 'Hakkı Deval' isimli gemiye nakletmeye başladık.'Kaptan Osman' ve 'Leyla Deval' isimli iki ayrı gemiye daha nakletme işleminin ardından geminin yüzdürülmesi için çalışmalara başlayacağız. Bu çalışmalar tamamen Kıyı Emniyeti Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün sorumluluğunda yürütülüyor" dedi.

Bu arada, Çanakkale Boğazı'nın en kritik noktası olan Nara önlerinde karaya oturan gemi nedeniyle boğazın 10 gündür güvenlik açısından tek taraflı olarak trafiğe kapatılması deniz ulaşımını aksatıyor. Boğaza giriş yapacak gemiler, uzun süre Gelibolu ve Bozcaada açıklarında bekliyor.

Kaynak: Kenthaber

DenizHaber.Com

Yorumlar (0)
banner225
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?