banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Kilyos'da Römorkör ve 2 Barç Karaya Oturdu

Yedeğinde ' adet barç ile Köstence - Aliağa seferini yapan Panama Bayraklı ANYA isimli römorkör, denizde bir süre sürüklendikten sonra karaya oturdu.

KAZALAR 06.12.2010, 14:24
2639
Kilyos'da Römorkör ve 2 Barç Karaya Oturdu

05.12.2010 tarihinde yedeğinde 2 adet barç bulunan Panama Bayraklı ANYA isimli römorkör, Köstence - Aliağa seferinde deniz tehlikesine maruz kalarak sürüklenmek suretiyle İstanbul Kilyos köyü Ağaçlı mevkiinde yedeklerindeki barçlarla beraber karaya oturmuştur. Pancevo 2 isimli barç ikiye bölünerek diğer barç ise karaya çok yakın bir şekilde yürüme mesafesinde kumsala oturmuştur.

Olay mahalline kara tahlisiye ekipleri ile Kıyı Emniyeti 1 hızlı tahlisiye botu sevk edilmiş, römorkörde bulunan Bengaldeş uyruklu 6 personel kolluk kuvvetlerine teslim edilmişlerdir.

 

 

Yorumlar (6)
Kpt şevket Özdemir 10 yıl önce
Çok geçmiş olsun.Bu köşelerden zaman zaman bu konuları dile getiriyoruz.Tekrardan da vazgeçmeye hiç niyetim yok.Sanırım diğer arkadaşlarımında düşüncesi aynen benim gibidir.

Türkeli demir bölgesi kuzeylı havalar için çok tehlikelidir.Bu durumlarda derhal özelliklede ufak tonajlı gemiler marmara denizine alınmalıdır.

Güneyli havalarda kumkapı aynı durumdadır ve işlemin tersi yapılmalıdır.

Fakat nedense bu kadar ufak bir konu çözüme kavuşturulamadı ve

gemiler kırılmakta-karaya oturmakta ve can ve mal kaybına sebep olmaktadır.

NERDE KALDI SAFETY FİRST

HANİ DENİZDE ÖNCE EMNİYET GELİRDİ.

BU AKSAKLIKLARIN EN KISA SÜREDE GİDERİLMESİ DİLEKLERİMLE



KAZASIZ BELASIZ YOLCULUKLARA

ALLAH SELAMET VERSİN



KPT.ŞEVKET ÖZDEMİR
musa koç 10 yıl önce
Dostlarımız için üzüldük çok şükür can kaybı olmamış. gemi sahiplerinin ALLAH yardımcıları olsun büyük geçmiş olsun.
arif ertik 10 yıl önce
KONU 1 :KAZA 05 ARALIK SAAT 9 DA OLUYOR AYNI GÜN BİR TV KANALINDA YAYINLANIYOR

BİR GÜN SONRA KIYI EMNİYETİNİN SAYFASINA 10 CİVARINDA AÇIKLAMA GELİYOR ANA ARAMA KURTARMA SAYFASINDA TIK YOK SİZ KONUYU BU AÇIKLAMALARDAN4 SAAT SONRA KAZADAN 41 SAAT SONRA DUYURUYORSUNUZ CAMİADA DUYMAYAN KALMAMIŞ BİR AÇIKLAMA BORCUNUZ VAR
arif ertik 10 yıl önce
KONU 2:BAYRAM ÖNCESİ 4500 TONLUK BİR HURDA GEMİYİ TUZLADAN ALİAGAYA PAŞALİMANI ROMORKÖRÜYLE ÇEKTİK.ARİFE GÜNÜ TUZLAYA VARDIK 15 KASIM BU ROMORKÖR VE YÜKLERİNİN ALİAGAYA ÇEKİLMESİNDE YARDIMCI OLABİLİRMİYİZ DİYE BİR FİRMATARAFINDAN BİZE SORULDU KAZADAN 20 GÜN ÖNCE BU ARADADA HAVA KUVVETLİ LODOSA DÖNMÜŞTÜ.

YARDIMCI OLACAGIMIZI BELİRTTİK ÜSTÜNE HIZLI DAVRANILMASI HAVANIN GÜNEYDEN KUZEYLİ HAVALARA DÖNDÜĞÜNDE BAGELARIN KARAYA GİDECEGİNİN KESİN OLDUGUNU BELİRTTİK ROMORKÖRÜN KARAYA GİDECEGİNİ DÜŞÜNEMEDİK. SORUM ŞU BİZDEN BAŞKA KİMSE BUNU FARK EDEMEMİŞMİYDİ?
arif ertik 10 yıl önce
KONU 3:KARABURUN AÇIKLARINDAKİ BU KRİTİK DURUM İÇİN PAŞALİMANINI STANDT BY TUTTUGUMUZ İÇİN PROGRAMLI İŞİNE CERNO46 ROMORKÖRÜMÜZÜ GÖNDERDİK.

GÖREV ANBARLI LİMANINDAN GEMLİK LİMANINA BİR ŞAHMERDAN DUBASI ÇEKİLECEK BU TARİHTEN 10 GÜN ÖNCE

BİR GÜN LODOS FIRTINASI BİRGÜN HAVA DÜŞÜYOR ERTESİ GÜN GENE KUVVETLİ BU ANDA DUBA ANBARLIDA ZOR ANLAR YAŞIYOR ETRAFI İÇİN RİSK YARATIYOR.İŞVERENİN BASKILARI ALTINDA UYGUN HAVAYI YAKALAYINCA 46 ROMORKÖRÜNÜ ANBARLI LİMANINA GÖNDERDİK İSTANBUL BÖLGEYE BİR ARKADAŞIMIZI GÖNDERİP ÇEKİ RAPORU TALEP ETTİK.İLK GÜN EVRAKLAR BİTMEDİ ERTESİ GÜN SABAH ALACAGIZ.İKİNCİ GÜN RAPORU ALAMIYORUZ ANBARLIDA DUBAYI BATIRACAGIZ HAVA SERTLEDİ MAHVOLUYORUZ.İSTANBUL BÖLGEYE BEN GİTTİM SURVEY ARKADAŞIMIZ A ULAŞTIM SORUNU ÖGRENDİM ÇEKECEGİMİZ DUBANIN SUB (suya uygunluk belgesi)OLMADIGI İÇİN RAPOR VERİLEMİYOR.SURVEYİMİZ GENÇ BİR MÜHENDİS ARKADAŞIMIZ BİR HAFTA ÖNCE PAŞALİMANI ROMORKÖRÜYLE 4500 TONLUK BİR HURDA GEMİ ÇEKERKEN BİZDEN DEB İSTENMEDİĞİNİ BUNU İSTEMEKTEDE MANTIK OLMADIGINI AYRICA TALİMAT UYGULAMA KANUN YÖNETMELİK HİÇ BİR YERDE ROMORKÖR TARAFINDAN ÇEKİLECEK VASITADA DEB SUB MÜRETTEBAT ARANIR DİYE İBARE OLMADIGINI BELİRTTİM.MÜHENDİS ABİSİNE HAK VEREN ARKADAŞIMIZ MÜSADE İSTEDİ KONUYU ÜSTLERİYLE KONUŞTU ŞÖYLE ÇÖZÜM BULUNDU.

ÇÖZÜM:KLASLI BİR SU ALTI ŞİRKETİ TARAFINDAN YAPILAN SURVEY SONUCU ÇEKİLECEK DUBAYA SUB DÜZENLENMESİ

İNANIN ÇEKİLECEK VASITALAR İÇİN BÖYLE BİR ŞART YOK

2. GÜN BİTTİ

ANBARLIDA NE ÇEKTİĞİMİZİ SİZLERE ANLATAMAM

ALLAHTAN HAVA 3, GÜN TEKRAR YAVAŞLADI.

İST BÖLGEYE GİTTİK UZMANIMIZ BAŞKA GÖREVE GİDECEGİ İÇİN BİZE GELEMİYECEGİNİ ÖGRENDİK YIKILDIK

BU ARADA KARADENİZDEKİ ROMORKÖR YADEGİNDEKİ BARÇLAR VE PAŞALİMANI HALEN EMNİYETTELER.DURUMUMUZUN KRİTİKLİĞİNİ İSTANBUL BÖLGEDE ANLATTIK SAGOLSUNLAR BİR UZMAN ACİL BİZE YÖNLENDİRİLDİ KLASLI DALGIÇ ŞİRKETİYLE BİRLİKTE AYNI GÜN SUB MİZE KAVUŞTUK.

ÇOK MUTLUYUZ ÇÜNKÜ ANBARLIDA HAVA BİNDİRMEYE BAŞLADI GECE FIRTINA KOPACAK ROMORKÖR VE DUBAYI ÜST ÜSTE KAYBEDEBİLİRİZ.

HADİ RAPORUMUZU VERİN LÜTFEN DEDİK.

RAPORUNUZU İLK SURVEY ARKADAŞ VERECEK DEDİLER O NA GİTTİK ÇOK MEŞGUL YARIN DA YOGUN BİZE GELEMEYEBİLİRMİŞ ANBARLI KOYVERDİ MAHVOLUYORUZ.

ÇEKİRDEKTEN YETİŞMİŞ DENİZCİ OLARAK TALİMATI VERDİM ;

YÜKÜ ADALARIN ARKASINA HEMEN ÇEKİN!

BASİRETLİ TÜCCAR.İYİ DENİZCİ,EGİTİMLİ MÜHENDİS,MANTIKLI VATANDAŞ OLARAK FIRTINALI GECEDE RAHAT BİR UYKU UYUDUM.

4. GÜNSABAH İLK İŞİM TUZLA LİMANA KENDİMİ İHBAR ETTİM İŞLEMİNİZİ BİTİRİN SORUN OLMAZ DEDİLER

VASITALARIMIZI GÖRMEK İSTEYEN UZMAN ARKADAŞIMIZIN BU GÜN DE BİZE GELEMİYECEGİ ANLAŞILINCA RİCACI OLDUK HALİMİZE ACIDILAR PENDİKTEKİ BAŞKA BİR GEMİDEN ÜÇÜNCÜ UZMAN KARDEŞİMİZ GELDİ VE ÇEKİ RAPORUNU BİZE SAAT 1500 DE VERDİ

HEYYOO

ANBARLI LİMANINDA YIZ HER ŞEY KANUNİ EVRAK YAPACAK OLAN DENET MEMURU ARKADAŞIM FARKETTİKİ

BU ROMORKÖR GECE SEYİR YAPAMAZ DİYE BİR İBARE VAR RAPORDA

ŞİMDİ AKŞAM OLDU BEN EVRAGI YAPARSAN ŞUÇ İŞLERİM SABAH GELİN LÜTFEN DEDİ

HADDİM OLMAYARAK BUNA KATILMIYORUM RAPORA UYGUN OLARAK HAREKET EDİP ETMEMEK ROMORKÖR FİRMASININ SORUMLULUGUNDADIR.

AYRICA ROMORKÖRLER GECE ÇEKİ YAPAMAZLAR DİYE NE ÜLKEMİZDE NEDE DIŞARDA BİR KURAL YOKTUR.

SİNİRLERİM BOZULDU DENET MEMURU ARKADAŞIMA HER ŞEYİ ANLATTIM TEKNELERİ BİR GÜN ÖNCE TUZLAYA ALDIGIMI LÜTFEN EVRAGI YAPMASINI RİCA ETTİM YALVARDIM.

SABAH KENDİSİNİ ARAMAMI İSTEDİ

GEREKLİ GÖRÜŞMELER YAPILDIKTAN BİR GÜN SONRA HAKKIMIZDA YAPILAN İDARİ İŞLEM NETİCESİNDE CEZAMIZI ÖDEDİK VE TUZLA LİMAN BAŞKANLIĞINDAN EVRAMIZI YAPIP GEMLİGE ULAŞTIK

SONUÇTA GEMLİKTEDE BİR DEVLET İŞİ YAPACAGIZ.

BİZ VARDIKTAK BİR GÜN SONRA KARADENİZDE BU KAZA OLDU

BİZ İDARİ SUÇ İŞLEDİK

ONLAR KURALLARA UYDULAR.

NE DİYEYİM
ARİF ERTİK 10 yıl önce
sn kpt özdemir

3. yazım az sonra sayfaya düşer aynı anda aynı şeyleri yazmışız inanın kendimi yarım türkçem ile çinde iş yapıyor gibi hissediyorum
10
açık
Günün Karikatürü Tümü