banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Kemal Ka Gemisinde Kaza; 1 Ölü 2 Yaralı

Cadiz kenti limanında bulunan "Kemal Ka" adlı Türk yük gemisinde patlama meydana geldi. Güverte lostromosu yaşamını yitirdi, 1. Zabit ve bir gemici ağır yaralı.

KAZALAR 11.06.2010, 02:02
3188
Kemal Ka Gemisinde Kaza; 1 Ölü 2 Yaralı

Türk Gemisinde Kaza; 1 Ölü 2 Yaralı

Kemal Ka adlı ürün tankerinin (Product tanker), taşıdığı ayçiçek yağı yükünü Huelva Limanı'na boşalttığı, armatörden gelecek talimatı beklediği sırada olayın meydana geldiği belirtildi.

Geminin patlama esnasında Cadiz yakınlarında Salmedina kasabasının 13 mil açığından geçmekte olduğu öğrenildi.

Cadiz'deki Sahil Güvenlik sözcüsü Oscar Lobato, 13 mil kadar açıkta seyir halinde olan “Kemal Ka” adlı Türk gemisinden yerel saat ile 16.00 (TSİ 17.00) sıralarında bir telefon aldıklarını ve kendilerine “gemide patlama meydana geldiğinin ve üç yaralı olduğunun” söylendiğini belirtti. Gemiye gönderilen bir helikopter ile yaralıların Jerez kentindeki hastaneye taşındığını kaydeden Lobato, bir kişinin öldüğünü, diğer iki yaralıdan birinin durumunun ağır olduğunu bildirdi.

Verilen bilgilerde, ilk izlenimlere göre gemide tanklardan birinde küçük bir patlamanın olduğu ya da gaz zehirlenmesi yaşandığı sanılırken gemide hiçbir hasarın bulunmadığı ifade edildi. Türk vatandaşı olan üç mürettebatın, geminin yaklaşık 7 metrelik bir tankında üst üste yere düşmüş halde bulundukları da açıklandı.

Patlamada güverte lostromosu yaşamını yitirirken, geminin 1. Zabiti ve bir gemicinin de ağır yaralandığı bildiriliyor.

Gemi kaptanı, meydana gelen patlamadan sonra gemide yangın veya herhangi bir hasarın meydana gelmediğini bildirdi.

Patlamadan sonra yaralılar helikopterle Jerez de la Frontera havaalanına götürüldü, buradan hastaneye kaldırıldılar. Gemi ise liman başkanlığının özel izniyle Cadiz Limanı'na yanaştı.

Yaralıları kaldırıldıkları Jerez de la Frontera  Hastanesinde yoğun bakıma alındıkları ve durumlarının ciddi olduğu DenizHaber'in edindiği bilgiler arasında.

Kaza neden oldu?

Kazanın patlama nedeniyle mi yoksa gaz zehirlenmesinden mi olduğu henüz tam açıklık kazanmadı. Yaralılarda herhangi bir yanık bulunmaması, gaz zehirlenmesi olması  ve gemide patlamayla ilgili herhangi bir iz bulunamaması gaz zehirlenmesi ihtimalini güçlendiriyor.

Üzerinde durulan iki ihtimal var. Birincisi geminin portuçunda zehirli gaz birikmesi. Ancak uzmanlar bir gaz karışımının bu toksik etkiyi yaratamayacağını söylüyor.

İkinci ihtimal tankların yeterince temizlenmemiş olması. Kurtarma ekipleri, güverte lostromosunu tankın içinde bilincini yitirmiş halde bulduklarını, 1. zabit ve gemiciyi ise biraz daha uzakta bulduklarını söylüyor. Geminin yükünün kalıntıları zehirli gaz etkisi yapmış olabilir.

 

 

 

Yorumlar (17)
Kpt Şevket Özdemir 11 yıl önce
Yazımı okumuşsun anlaşılan ama anlamamışsın.Eğer bir gemi tankında 3 kişi herhangi bir nedenden birlikte kaza geçiriyor ve Bir kardeşimizde rahmetli oluyorsa hatanın nerede olduğunun bulunması,saklanmaması gerekir.Önlemlerin alınması ve yeni yetimlerin geride bırakılmaması lazım.Senden ricam bu kazanın raporlarını elde edebilirsen

cptsevket@hotmail.com dan bana gönder.Çok memnun olurum.Allah selamet versin
Ahmet Haznedar 11 yıl önce
1-Gemi yük gemisi değil Kimyasal tanker.

2-Patlama olmadı zehirlenme oldu.Bu ve benzeri haberleri denizcilik camiasından insanlar okuyor. Neyin ne olduğunu çok iyi bilen insanlar. Haber yaparken daha dikkatli olmanız ve araştırma yapmanız gerek. Yoksa magazin basını gibi algılanırsınız.Saygılarımızla.Kaptan Ahmet Haznedar
DenizHaber Editör 11 yıl önce
1- Kimyasal tanker de bir "yük gemisidir" yani "cargo ship". "Dry cargo ship" yani "kuru yük gemisi" denmiş olsaydı haberde o zaman yanlış olurdu, yük gemisi denilmesinde bir mahzur yoktur. Kaldı ki bahsi geçen gemi kimyasal tanker değil, "Ürün Tankeri" dir. Zaten kimyasal madde değil ayçiçek yağı taşımaktaydı.

2- Zehirlenme olduğu haberde zaten var. Ama bölgede bir patlama sesi duyulduğundan patlamadan da şüphelenilmiş.

3- Haberi yapanların neyin ne olduğunu çok iyi bildiğinden emin olabilirsiniz.Saygılarımızla.
Burak Tinaz 11 yıl önce
Oncelikle vefat eden denizcimize Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı, yaralı kardeşlerimize de acil sifalar dilerim.Bahse konu Ürün tankeri değil Kimyasal Tanker olmali zira Kimyasal Tanker Imo type 2 notasyonu olmayan gemiler aycicek yagi tasiyamaz.

ALİ MEMİŞOĞLU 11 yıl önce
ARKADAŞLAR YAPMAYIN YA ORADA BİR TANE İNSAN ÖLMÜŞ İKİ TANE ARKADAŞIMIZ YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR SİZ HALA YOK KİMYASAL TANKERDİ YOK ÜRÜN TANKERİYDİ BUNUN TARTIŞMASINI YAPIYORSUNUZ ÖLEN DENİZCİ ARKADAŞIMIZA ALLAH RAHMET EYLESİN YARALI ARKADAŞLARIMIZIN DA ALLAH YARDIMCILARI OLSUN BÖYLE BİR OLAYI DA CAMİAMIZA BİR DAHA GÖSTERMESİN.
Şevket Özdemir 11 yıl önce
Hepimize geçmiş olsun.Ölen arkadaşımıza allahtan rahmet yaralı arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyorum.

Sebebi ne olursa olsun buralarda tartışmak neyi geri getirecek.Konuyu gündeme taşıyarak kazanın nedeninin saklanmaması olayın olduğu gibi yansıtılmasınının sağlanmasında herkes elinden geleni yapmak zorundadır.Bundan sonra olmaması için tedbirlerin alınmasında kaptanlara yardımda bulunulması gereklidir.Gemi disiplininden uzaklaşan veya girmek istemeyen personeli kaptan göndermek istediğinde çeşitli bahaneler üretilmemeli.Hepimiz biliyoruzki bu kaza kurallara gereği gibi uyulmamasından kaynaklanmıştır.Gerisi yok ne gemisi yok bu gemisi önemli değil.allah selamet versin
hüseyin yetkin 11 yıl önce
başımız sağolsun kabrin cennet olsun arkadaşım ailelerine yeğenlerine tanidiğım herkese ALLAH sabır versin
Tahir TÜMER 11 yıl önce
Öncelikle şahsım ve Kerim KARA adına Abdullah abime Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun en kısa zamanda naaşını Allah ailesine kavuştursun, ailesine çocuklarına ve şuan gemide çalışmakta olan akrabalarına allah sabır versin diyorum ve şevket özdemir içinde bilmediğiniz tanımadığınız kişiler hakkında yorum yapmayın bahsi konu geçen rahmetli arkadaşım ve şuan yoğun bakımda olan zeki abimin en az 20 yıllık kimyasal tankerde bir geçmişi var o yüzden acımız büyük ve dikkat edelim arkadaşlar konuşmalarımıza bu konu tartışılacak bir konu değil, allah sabır versin ailesine vede yakınlarına umarım TRANS KA ve EMDEN DNZ. olarak bu arkadaşımızın geride bıraktığı 4 çocuğu ve eşi için şirkete vermiş olduğu hizmetler karşılıksız bırakılmaz...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
26
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü