banner191

banner148

banner179

banner176

İstanbul Boğazında Kaza... Dev gemi yalıya çıktı.

İstanbul Boğazı'nda dümeni kilitlenen bir geminin yalıya çarptığı öğrenildi.

KAZALAR 07.04.2018, 15:52 09.04.2018, 10:59 Nermin İstikbal

İstanbul Boğazında Gemi yalıya Çarptı

İstanbul Boğazı'nda makine arızası yapan geminin yalıya çarptığı öğrenildi.

Yalıya çarpan gemi 225 metre boyunda VITASPIRIT adlı dökme yük gemisi.

Gemi, Karadeniz-Marmara yönlü geçişinde Fatih köprüsü altında dümen gücünü kaybederek Lacivert ve Uskumru restoranlarının olduğu bölgede Hekimbaşı Salih Efendi yalısına çarptı. Yalı Organizasyon ve özel  davetler için kullanılıyor. Yalıda hasar büyük ancak can kaybı olmadığı öğrenildi.

 Kaza sonrası, olay yerine Kıyı Emniyeti tahlisiye kurtarma 3 Römorkörü ve römorkörler sevk edilirken, İstanbul Boğazı gemi trafiğine kapatıldı.

Hekimbaşı Salih Efendi* Yalısı, ilk bina 18. yy. sonu, bugünkü bina ise 19. yy başlarında ahşap bağdadi tekniğinde inşa edilmiştir. 
*Sultan Abdülmecit’in saray hekimlerinden Dr. Mehmet Salih Efendi ölümüne kadar Tıp fakültesinde Nebatat ( Botanik) dersleri verdi . Tıp eğitiminin Fransızca yerine Türkçe okutulması için mücadele etti ve sultanı bu konuda ikna etti. Ders kitaplarının Fransızcadan Türkçeye çevrilmesinde büyük katkıları oldu.

Yorumlar (1)
Ahmet Oral 2 yıl önce
Geçişlerin en tehlikeli bölgesi olan Boğaz köprülerinin ayaklarının yakınlarında Kıyı Emniyeti römorkörlerine yer tahsis etmeyenler şimdi ne düşünüyorlar acaba?
20°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?