banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Geminin Altı Hacamat Olmuş!

8 Şubat günü şiddetli fırtınada Samsun'daki küçük bir balıkçı barınağına girmeyi başaran ve bu sayede batmaktan kurtulan Feruz adlı gemi Rusya'da havuzlandı.

KAZALAR 04.05.2012, 00:09
Geminin Altı Hacamat Olmuş!

8 Şubat günü şiddetli fırtınada Samsun'daki küçük bir balıkçı barınağına girmeyi başaran ve bu sayede batmaktan kurtulan Feruz adlı gemi Rusya'da havuzlandı.

Havuzda geminin karinesinde deniz dibine çarpmalardan dolayı önemli ölçüde hasar oluştuğu görülüyor. Pervaneyi çevreleyen kovanlar da hasar görmüş durumda.

M/V Feruz

Barınağa böyle girmişti

8 Şubat 2012 tarihinde meydana gelen şiddetli poyraz fırtınasında Doğupark sahilinde Moldova bandıralı HAY K isimli gemi, sahile çarparken, 16 mürettebatı bulunan Malta bandıralı Feruz adlı kuru yük gemisi ise Mert Plajı açıklarından sürüklenerek kıyıya kadar geldi. Tecrübeli gemi kaptanı, kıyıya vurmamak için gemisini ustaca manevralarıyla plajın içine soktu. Gemisini dalgalardan korumayı başaran gemi kaptanı, plaj içinde 180 derecelik açıyla dönerek agua parkın yanına park etti.

Gemi uzun süren uğraşlar neticesinde buradan kurtarılabilmişti.

feruz, samsun,barınak

Yorumlar (5)
Sinan HAMZA 9 yıl önce
Girerken sinyalde vermiş mi ?

Bazen gülüyorum buradaki haberlere :)
nihat burhan hekim 9 yıl önce
Burada kaptanın tercübeli oldugundan bahsedilmektedir bence kaptan tecrübesiz dir neden derseniz o gemiyi oraya sokmak marifet degil önemli olan olay vuku bulmadan gerekli tebirleri alarak gemiyi o pozisyona sokmamak kaptan gerekli önlemı almış daha erken olayların gelişiceni tehmin edebilmiş olsa idi az ilerde samsun limanı var oraya girse idi gemisine zarar vermezdi dolayısı ilede gemisini kurtarmış olurdu bence kaptan gerekli önlemi almakta gecikmiş gemiyede zarar vermiştir ama yinede meslektaşım can kayıbına neden olmamıştır.gelen cana degil mala gelsin tüm denizci kardeşleime ALLAH selamet versin puruvaları nete olsun selametle........
9 yıl önce
kuruyuk gemisi değil nehir tipi 6500 dwcc on 3.80m draft tren ferisi kavkaz ile samsun arasinda calisir birde Smat isminde kardesi vardirhttp://www.bfi-trans.com/eng.php?cat=4

gemici gemici 9 yıl önce
olur böyle vakalar türk polisi yakalar
alen tirsiyan 9 yıl önce
gemiyi park ederken el freniylemi donmus yoksa park asistance sistemi gemide varmiymis.anlasilan bu sitedeki bazi yazarlarda liman baskanligindaki gorevli personel gibi kagit yeterlilik tavan bilgi sifir.
hafif kar yağışlı
banner102