banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Edirne Tankeri battı: 3 Ölü...

Hayatını kaybedenlerin geminin Azeri kaptanı, Gürcü vatandaşı güverte lostromosu ve usta gemici oldukları yine DenizHaber'e gelen bilgiler arasında.

KAZALAR 15.01.2012, 21:04
2505
Edirne Tankeri battı: 3 Ölü...

Arnavutluk'un Kuzeybatısındaki Porto Romano açıklarında bugün öğleden sonra meydana gelen kazada, armatörlüğünü Tuzla merkezli Saygı Denizcilik ve Elektrik adlı şirketin yaptığı M/T Edirne adlı ürün tankeri meydana gelen patlamadan sonra battı.

15 kişilik gemi mürettebatından üçü hayatını kaybetti.

SeaNews Turkey'de yer alan habere göre; Türk armatöre ait ancak Sierra Leona bayrağı taşıyan gemi, 92 metre uzunluğında ve 2120 Gross Tonajlı bir ürün tankeri. 1980 yılı yapımı olan gemi 2009 yılından bu yana Edirne adını taşıyordu.

Gelen bilgilere göre kaza  Durres Limanının 3 mil açığında tankerin 3000 tonluk benzin yükünü boşalttıktan 2 gün sonra gemi demiryerinde yeni sefer için beklemekte iken meydana geldi.

Polis sözcüsü Bayan Ornela Cako'nun verdiği bilgiye göre geminin Azerbaycan vatandaşı kaptanı da dahil olmak üzere 2 kişi kayıp. 2 kişinin ise cesetleri denizden çıkarıldı.

Çoğu Gürcistan vatandaşı olan 12 kişi ise gemi battıktan sonra kurtarıldı.

Polis, gemi batmadan öce dumanlar yükseldiğini bildirdi.

Arnavutluk denizcilik dairesi başkanı Gazmenb Tahiri'nin verdiği bilgiye göre gemide bulunan 15 kişilik mürettebattan 2'si kadın. Mürettebat Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye ve Ukrayna vatandaşlarından oluşuyordu.

Gemi, Yunanistan'dan yüklediği 3 bin ton benzini Durres Limanında boşalttıktan sonra Durres Limanının Porto Romano bölgesinde demirde beklemekte iken gemide büyük bir patlama olduğu bildiriliyor. Türkiye saati ile 14:30 da meydana gelen patlamadan hemen sonra geminin battığı da gelen bilgiler arasında.

DenizHaber'e ulaşan özel bilgilere göre, gemide 3 kişinin hayatını kaybettiği kesinleşti.  Gemide bulunan 3 Türk vatandaşının iyi durumda oldukları DenizHaber'in edindiği bilgiler arasında. Hayatını kaybedenlerin ise geminin Azeri kaptanı, Gürcü vatandaşı güverte lostromosu ve usta gemici oldukları öğrenildi.

Gemideki 2 bayanın Ukrayna vatandaşı Tanya Nikonyuk ve Larissa adlı mürettebatın ise sadece ıslandığı ve kazadan yara almadan kurtulduğu bildirildi.aşçı ve kamarot oldukları her ikisinin de durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Gemi armatörünün DenizHaber'e verdiği bilgiye göre ise Azeri uyruklu kaptanın hayatını kaybettiği henüz kesin değil. Sabahın erken saatlerinden itibaren talihsiz Azeri kaptanın aranmasına devam edilecek.

 

Yorumlar (15)
Burak Tınaz 10 yıl önce
Oncelikle olenlere Allah'tan rahmet, yaralılara geçmiş olsun diyorum. Gemi sahibine de sabırlıklar diliyorum. Çok zor hadise, Allah kolaylık versin...10 yıl önce
belki bizim bakanlığın bu olayla ilgisi ne diyen olabilir ama sonuçta gemi türk armatarün vergiyi az vermek daha kolay personel bulmak amaçlı yabancı kolay bayrak kullanıyorlar bu armatörler ama başları sıkıştımı türk devletinden medet umuyorlar.belki personelinden tamamı türk olmayabilir ama gürcistanda kolay ehliyet veren bir ülke ve birde bastır parayı al ehliyeti diyenler var piyasada parayla personelken zabit olanlar var sonra gemilere gidip insanların canlarıyla oynuyorlar bu kazada olduğu gibi buna ülkelerde göz yumuyor açıkcası denetimler yetersiz.türk ehliyetlerine gelince yeni çıkacak personele 45 gun egitim verip sanki kalifiye elemanmış gibi ehliyet verip gemilere çıkmasına olanak veriyorlar,zabitanlık yapanların bir çoğuda parayla yabancı (panama ve gürcü)ehliyet alanlar yada ehliyeti ufak olup daha yüksek ehliyet alan kişilerden oluşuyor.böyle olunca da kaza geliyorum değil geldim diyor.bu yüzden denetimlerde eften püften bahanelerle gemi bağlayacakalrına yok kumanya az yok ıvır zıvır eksik diye önce personellerin ehliyetlerinin sıkı denetimden geçmesi şart kontrollerde yabancı ehliyeti olanların ehliyetlerini kendi ehliyetlerinle karşılaştırsınlar bakalım kaçının ehliyeti kendi ehliyetine göre düzenlenip verilmiş gerçeği görecekler ozaman şçünkü birçoğunun ehliyeti ya kendi ehliyetininin karşılından ya çok yüksek yada hiç karşılığı olmayan ehliyetler.
hmzylmz 10 yıl önce
kaptanı arkadasım hayyam kaptandı, kerch ızmıt calısıyordu gemı genelde ama demekkı sefer degısmıs, gecmıs olsun der vefaat edenlerın yakınlarına bassaglıgı dılerım slmlr
engin haldız 10 yıl önce
hayatımda nede tv'lerde nede başka bir yerde böyle bir patlama görmedim anlatmayla ifade edilecek bir olay yaşamak lazım diyeceğim allah kimseye yaşamayı nasip etmesin gercekten cok kötü bir olay o an hayatınız aileniz bütün yaşadıklarınız gözünüzün önünden salisye denilecek kadar az bir zamanda film şeridi gibi geciyo ve ayıldığınızda artık nasıl kurtulursunuz planları yapmaya calışıyo insan saniyeler sonra 2 inçi patlama oluyo tamam diyosunuz buraya kadarmış her şey bitti ama bilinç altınızda hala yardımlaşma ile filikada oldumu hissettim gemiden 20 metre uzaklaştıktan sonra geminin kıcında dumanlar arasınla 3 kişinin daha el salladığını gördüm yine o an her şeyi unutup gemiye doğru yanaşıp hiç bir tehlikeyi hissetmeden bilincimi kaybetmiş şekilde uzaktan kumanda bir robot gibi desen belkide abartmamış olurum son kalan 3 kişiyide alıp gemiden 10 ile 20 metre arası uzaklaşmadan 3 üncü patlamanın oluşu kopan sac parcalarının üzerimizden geçip denize düştünü seyretmek cok kötü olaydı ve geninin son patlamanın ardından dakikalar içinde suyo gömülmesi işte o an acı bir duygu kaplıyo insanın içini sanki ailenizin bir ferdini kaybediyosunuz hissine kapıldımı hissettim filikada 12 kişi ile diyer kayıpları ararken 1 kişinin cansız bedenini suyun üzerinde göründe tanınmayacak şekilde ne yapacağını şaşırıyo insan 1 inçi patlamada verdiğimiz yardım cağrılarına hiç bir yanıt alamadık bunun üzerine benim istanbulu donatanı arayıp istanbul üzerinden acenteye ulaşılmayı sağladım ve bizi kurtarmaya gelen botu tahmin bile edemezsiniz bizim filikamız ondan daha sağlıklı ve samlam olduna emin ola bilirsiniz yani yazıldığı gibi bizi gemiden kimse kurtarmadı biz kendi imkanlarımızla kurtulduk yılların verdiği deneyimle sahilden gelen bot bizi yarı yolda filika dan aldı sahile cıktıktan sonraki her türlü alaka hizmet ferkuladeydi yerel yönetim olsun turk konsolosluğu olsun ve ayrıca burda bulunan özel turgut özal koleji yönecileri olsun fer kuladenin üstünde bir ilgi gösterdiler hepsine teşekür ederim emniyet yetkilileri emniyet müdürü dures valisi yakından ilgilendiler türkiyeden bizi arayıp bizimle ilgilenen sahil güvenlik komutanlığına teşekür ederim kazada hayatını kaybeden mesahi arkadaşlarıma allahtan rahmet diliyorum mekanları cennet olsun saygılarımla
men men 10 yıl önce
yakininimdi kaptan xayyam,cox uzuldum
10 yıl önce
denizcilik bakanlığı bu olaydan ders almalı diye yazan arkadaşa cevap

vatandaşın acı gününde nerden cıktın sen vergiydi gak guk insanda biraz utanma olur sevgili arkadaş
10 yıl önce
nizcilik bakanlığı bu olaydan ders almalı diya yazan arkadaşa cevap italyada batan dünyanın en büyük yolcu gemisi kaptanı gürcü ehliyetimi vermış veya yeni zellanda da batan geminin kaptanı gürcü ehliyetimi veya ankara feribotunun kaptanı gürcü ehliyetimi gecenler bandımadan gelen deniz otobüsünün kpt gürcü ehliyetlimi bu olaylardan kendilerine rant saglamak icin bu tür yazılar yazmayın arkadaşlar birde vatandaşın acı gününde vergiymiş gakmış gukmuş ayıp şeyler bunlar yazını dikkatle okudum dogru dürüs gecmiş olsun baş saglıgı bile dileneden direk rant saglamak icin yazan arkadaş çok ayıp etmiş
N T 10 yıl önce
Çok üzücü, çok zor.. Hayatını kaybeden denizcilere Allah'tan rahmet, yakinlarina metanet diliyorum..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
24
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü