banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Deniz otobüsü yük gemisi ile çarpıştı

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş'nin (İDO) Bandırma-Yenikapı seferini yapan deniz otobüsüne bir gemi çarptı. Çarpma sonucu 2 yolcu hafif şekilde yaralandı.

KAZALAR 29.01.2010, 19:07
3817
Deniz otobüsü yük gemisi ile çarpıştı

Deniz otobüsü yük gemisi ile çarpıştı
  
Küçükçekmece açıklarında Bandırma-Yenikapı seferini yapan deniz otobüsüne bir gemi çarptı.

İstanbul Deniz Otobüsleri A.Ş'nin (İDO) Bandırma-Yenikapı seferini yapan deniz otobüsüne bir gemi çarptı. Çarpma sonucu 2 yolcu hafif şekilde yaralandı.

Alınan ilk bilgilere göre, İDO'nun Yenikapı seferini yapmak üzere saat 15.30'da Bandırma'dan 358 yolcusuyla hareket eden ''Mehmet Reis'' adlı deniz otobüsüne, Marmara Denizi'ndeki güzergahında ilerlediği sırada Küçükçekmece açıklarında ''New Breeze'' adlı bir gemi çarptı.

Yolcular arasında paniğe neden olan kazada 15 yolcunun hafif şekilde yaralandığı, yan kısmında hasar meydana gelen deniz otobüsünün Yenikapı iskelesine doğru ilerlediği öğrenildi.

Gemi Kazasında Yaralanan 15 Kişi Tedavi Altına Alındı

Küçükçekmece açıklarında meydana gelen gemi kazasında 15 kişinin yaralandığı bildirildi. Yaralıların sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Kazanın ardından Fatih Medical Park Hastanesi'ne kaldırılan ve çoğu ayakta tedavi edilen yaralıların isimleri belli oldu. Kazada yaralanan kişilerin isimleri şöyle:

"Nefise Altıntaş (86), Kamil Obuz (38), Esra Uçar (36), Emine Yılmaz (45), Tuba İncesu (25), Günay Sadıkoğlu (50), Sennur Yıldırım (54), Özlem Sadıkoğlu (6), Hasan Yumak (56), Hüseyin Doğanga, Elif Zehra Yılmaz (5), Ziya Avcı (38), Sinem Tunay (25), Ayşe İncesoy (79) ve Zeynep Barut (35)."

Hastane yetkilileri bacağı kırılan Hatice İncesoy'un ameliyata alınacağını diğer yaralıların ise bir süre müşahede altında tutulduktan sonra taburcu edilebileceğini bildirdi.

İşte Deniz Otobüsünün Çarpıştığı Gemi...

Bu akşam Küçükçekmece açıklarında Bandırma-Yenikapı seferini yapan "Mehmet Reis" adlı deniz otobüsü ile çarpışan New Breeze adlı gemi, Mısır'ın Abu Kir limanından hareket etmişti.

Malta bandıralı frigorifik gemi, Ukrayna'nın Oddesa limanına muhtelif dondurulmuş narenciye götürmekteydi.

1983 yılında inşa edilmiş olan gemi, 137 metre boyunda, 19 metre genişliğinde, yüklü olarak 6386 DWT ağırlığında.

Frigorifik gemiler genellikle 20 Knots üzeri hız yapabilmelerine rağmen, New Breeze'in kaydedilen en yüksek hızı 15,7 knots olarak görünüyor.

Ship Picture NEW BREEZE

Kazanın meydana geldiği yer (Tahminlere dayalı çizilmiştir)

 

Yorumlar (22)
Turgut Uzun 12 yıl önce
Sayın Ercan bey kardeşim,ben de sizin bahsettiğiniz kaptanı deryaların yetiştiği okul mezunuyum.Kaza her zaman olur allah kimsenin başına vermesin,hangi okuldan yetiştiğini yazmamışsınammaherhalde sizin okul mezunlarıda kaza yapmış olabilir.Hukuktan bahsediyorsun amma bir yerde okuduğun iki satırlık yazı ile hemen biletikeşmissin.Önce olayın detaylarını öğren,Bu okul mezunlarınakarşı bu ne hırçınlık böyle.Ben her zaman hangi ülkeden,hangi okuldan mezun olursa olsun hepsinin selametle yol almasını dilerim.Allah sanada selamet versin.

Saygılarımla.
ali ak 12 yıl önce
kazada yaralanan herkeze geçmiş olsun...

sn. ercan kaptan seperasyon bölgeside seyreden gemi aykırı geçişte iskelesinde görgüğü gemiye yol vermelidir seperasyonda olması durumu değiştirmiyor yani ydo ile uğraşacağınıza colreg okumanızı tavsiye ederim saygılarımla...

abdulaziz damar 12 yıl önce
ercan hicbilmez (soy ismi buysa eger) beyi gercekten tebrik ederim, bir insan ancak bu kadar geri kafalı ve dar dusunceli olabilir. kazanın olusma sebebinin veya davanın sonuclanmasında ki surecin, gemi kaptanının hangi okuldan mezun olduguyla nasıl bir ilişkisi oldugunu acıklarsa bizleri gercekten sevindirir. en azından bu aradaki ilişkiyi nasıl kurdugunu soylesin. cunku gercekten takdire şayan bir tespitmiş...yuksek denizcilik okulunda okuyan bir kaptan adayı olarak bu dusuncenizi esefle kınıyorum. allah selamet versin sayın ersin kaptan.
Kerim Ak 12 yıl önce
20 gün önce istifa etmiştim kaptanı olduğum bu kurumdan,ekabir takımının yapmadığı zulüm kalmamıştı,43 yaşında pes etmiştim,giderken de ekabir takımına,haksızlık yapıyorsunuz, size kapı kulluğu icrasını beceremeyenlere her türlü eziyeti hak görüyorsunuz ve çok ah alıyorsunuz ancak bu ah yerde kalmaz demiştim.Çok şükür ki ucuz atlatıldı.Yıllarca günde 18 saat boğaz'da ve marmara'da seyir yaptım,Şartlar o kadar farklı ki,olay dışarıdan bakıldığı gibi değil,"bu işin YDO'lusu yok bilmem nelisi ile alakası yok".Kazaları o bu diye bir yerlere çekmenin en azından bir denizciye yakışmadığını ve doğru bir tespit olmadığını belirtmek isterim.Kazanın oluşmasına zemin hazırlayan bir çok faktör var

Kaza İle İlgili Yapılan Kurum Açıklamasın dada Ekabir takımı;

Kazaya karışan transit geminin portakal yüklü olması(na kadar kazayla ilgisi olmayan bir çok konudan söz ediliyor)nın beklenen basın açıklamasında ki kaza konusu ile ne alakası var,elma yüklü olsaydı kaza olmayacak mıydı?:).Kurumda ki ekabir takımının olaylara bakış açısı bile aslın da bir çok kazaların gerekçelerini ortaya koyuyuor.

"Bir önceki yorumda sn.SERDAR GÜMRÜKÇÜ'nün Gn.Müdürle ilgili görüşlerine katılmıyorum",Sn.Gn.Müdürle 6 yıl mesai yaptım bana göre kurumu ayakta tutan tek kişi,Kişiliği ve özverisiyle tüm mesaisini şirketi 1 numara yapmaya harcayan ve gerçekten sevdiğim ve saygı duyduğum,çalışanıyla gece 0215 lerde çay içebilen samimi,dürüst bir insandır.

Burada ki ana sorun Gn.Md.Sn.Ahmet PAKSOY'u gerçek dışı ve düzmece fikirlerle kendi rantlarına göre yönlendiren ekabir takımıdır,yıllardır bu makamlarda her siyasi parti döneminde kalmayı becermişlerdir!Siz milyonlarca dolar değerinde ve binlerce yolcunun canını teslim ettiğiniz kişilere huzur,adalet ve eşitlik sağlayarak motive etmediğiniz sürece bu tür üzücü

kazalar artarak devam edecektir zaten son iki yıldır kaza grafiği çok hızlı şekilde yükselişe geçmiştir.Kaza oranlarını TDİ ile kıyaslayınız,bu kadar bakıma ve elektronik seyir aletlerinin ilavesiyle birlikte Gn.Müdürün bu konuda kaptanlara sunduğu takdire şayan desteğe rağmen hatta istatistiklere göre Boğaz ve Marmara'da trafik yoğunluğunda düşüş olması hatta tek yönlü trafiğe geçilmesi bile kazaların artarak devam etmesine engel olmamıştır.

Kaptanları suçlamak sorunu nereye ve ne zamana kadar çözecektir? Takdir edersiniz ki bu iş ekip işidir,faturayı kaptana kesmek,kaptanın neli olduğu kazaları ortadan kaldıracak mıdır?

Burada bir noktayıda belirtmeden geçemeyeceğim,Denizde çalışan YDO'lularla kurumlara çöreklenip,bu işin rantını yiyen YDO'luları lütfen bir tutmayınız,Onların büyük bir kısmı kendi okul arkadaşlarına bile rantlarının devamını sağlamak için her türlü haksızlığı reva görmektedirler.

Gn.Müdürün acilen bu ekabir takımından kurtulması gerekmektedir,bu ekabir takımı olduğu sürece özellikle gemilere verilecek kaptanları kendilerine kapı kulluğu icrasında ki başarılarına göre atamaya devam ederlerse daha çok canlar yanacaktır,işin garibi de zerre kadar suçu olmayan genel müdür suçlanacak ve bu ekabir takımı yine perde arkasında icraatlarına

(rantlarına) devam edeceklerdir.

ALLAH CC.BU İŞİN EMEKCİLERİNİN PRUVALARINI NETA KILSIN,SELAMETİNİ ÜZERİMİZDEN EKSİK ETMESİN.
A.Yasin Şenay 12 yıl önce
Biraz erken olmamış mı? Kimin suçlu olduğunu ilan etmişsiniz ancak ithamınızı destekleyecek detay verilmemiş.
DenizHaber Editor 12 yıl önce
Yorumunuzda haklısınız. Ancak bilmenizi isteriz ki bu haber Anadolu Ajansı'nın haberi olup tarafımızdan değişiklik yapılmamıştır.

HSC'ler ile klasik gemiler sürat bakımından çok farklı olduklarından değerlendirmenizde haklısınız. Haberde yorum olmamalı hak veriyoruz.

Saygılarımızla.
ercan hiçbilmez 12 yıl önce
haberde veriliş şekliyle geminin deniz otobüse çarptığı söylenmiş..biraz mantıklı olan hiç kimse buna inanmaz,inanamaz!!

saatte 30-35knot süratle seyreden manevra kabiliyeti çok yüksek ve su kesimi neredeyse yok denecek kadar az olan bir deniz otobüsüne saatteki hızı 10-15knot olan yük gemisi nasıl çarpar??

ayrıca bandırma-yenikapı hattında kendi güzergahında ilerleyen ibaresi kullanılmışki bu demek oluyorki transit gemi hattına cross geçiş yapan bir rotada seyretmekte!!

bu durumda kural gayet açık ve net şekilde derki.. transit gemi geçiş hattında aykırı geçiş yapan gemiler transit hat içerisindeki gemilerden neta bulunmak zorundadırlar.

bilmem anlatabildimmi ama yinede itü mezunu kaptan-ı derya'lara hukukçu abileri arka çıkar nasılsa:)

ercan kpt
AVNİ AKPINAR 12 yıl önce
Bilirkişi raporu; yük gemisi hatalı sollama yaparken bu olay olmuştur.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
30
parçalı az bulutlu
banner102
banner85
Namaz Vakti 07 Temmuz 2022
İmsak 03:34
Güneş 05:32
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:35
Günün Karikatürü Tümü