banner191

banner148

banner179

banner176

Bir Gemi Ve Petrol Tankeri Çarpıştı

Dubai körfezinde bir konteyner gemisi ile bir petrol yüklü KASHMIR adlı tanker çarpıştı. batmak üzere olan petrol yüklü tankerden dev alevler yükseliyor.

KAZALAR 10.02.2009, 12:26
Bir Gemi Ve Petrol Tankeri Çarpıştı

Dubai körfezinde yangın   
 
Dubai körfezinde bir gemi ile bir petrol yüklü tanker çarpıştı. Petrol yüklü tankerden dev alevler yükseliyor.

Çarpışan gemilerden birinin Sima Sahba adlı  gemi, diğerinin M/T KASHMIR adlı tanker olduğu öğrenildi.

1988 yılı yapımı Kashmir adlı tankerin İran'dan Birleşik Arap Emirlikleri'nin Jebel Ali limanına petrol taşımakta olduğu gemide yaklaşık 30 bin ton petrol olduğu bildiriliyor.

kaza bu sabah Türkiye Saati ile saat 10.35 te Jebel Ali limanının 7 deniz mili açığında meydana geldi.

Bir görgü tanığı petrol tankerinin çarpışmada büyük hasar aldığını ifade etti.

Matthias Seifert adlı kişi Reuters'e konuşurken "ben deniz uçağı firmasında çalışıyorum sahilden dumanları gördüğümüzde uçakla gidip baktık, her iki gemiyi de gördük, birisi çok fena hasarlıydı. Her iki gemi de yanıyordu ve tanker ise batmak üzereydi" dedi.

FOTOĞRAFLAR: SABAH GAZETESİ

 

 

AŞAĞIDAKİ FOTOĞRAFLAR: SHIPSPOTTING.COM

Ship Picture Sima Sahba

Ship Picture KASHMIR

Full sizeFull size
">Ship Picture KASHMIR

Yorumlar (2)
İsmail C. Ünlü 12 yıl önce
Haberi okuduğumuzda ve fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla büyük bir faciadan dönülmüş.

Kaza tankerlerin çift cidarlı olmasının önemini bir kez daha gösterdi. Kaza geçiren geminin 1988 yapımı ve tek cidarlı olduğu gözüküyor.

Konu ile ilgili Uluslararası bir kamuoyu oluşturulması ve Tek cidarlı tankerlerin çalışmasına izin veren ülkeler üzerinde (Özellikle Arap ülkeleri) kamuoyu baskısı oluşturulması gerektiği kanaatindeyim. Tek cidarlı gemilerin çalışması tamamen yasaklanır ise Tanker inşaası piyasasında canlanma olacaktır.
Kenan Kabakçı 12 yıl önce
Sayın İ.C.Ünlü

Son alınan IMO(International Maritime Organization)kararları neticesinde 2015 yılından itibaren yapımı için sipariş verilen tüm tankerlerin çift cidarlı olarak inşa edilmesi ayrıca Cift cidarlı olmayan gemilerinde ISPS kuralları neticesinde limanlara alınmaması ön görülmüştür.Bu alınan kararlar neticesinde filolar yenilenecek ve şirketlere cok büyük ek maliyetlere sebebiyet olacaktır.Hatta bu maliyetlerin milyarlarca dolarlık yatırım gerektireceği ifade ediliyor.

Çift cidarlı tanker zorunluluğuna Türkiye'nin kısıtlamaları nedeniyle ortaya çıkan taşıma maliyeti de eklenince Rusya ve petrol şirketleri önemli bir fatura ile karşılaşıyor. 2002'den önce bir üst sınır yokken şu anda Boğazlardan günde (yazın) 10, (kışın 7) büyük tanker geçebiliyor. 2002'den önce tankerler Rusya'nın Novorossisk Limanı'ndan Sicilya Adası'ndaki bir limana 12 günde giderken Türkiye'nin kısıtlamaları ardından yolculuk 18 güne çıktı. Bu da taşıma maliyetini varil başına 2.4, ton başına 17.5 dolar artırıyor. Bu artış da 10 yılda ortaya çıkacak çift cidarlı tanker inşası faturasına eklenince petrol şirketlerini milyarlarca dolarlık bir fatura bekliyor.

Rusya, uluslararası platformlarda Türkiye'nin önlemleri abarttığını savunuyor. Ancak kazalar sonunda oluşan kamuoyu Rusya'nın yalnız kalmasına neden oluyor. Rus şirketlerin görüş birliğine vardığı, Putin'in de Ankara'da inşası için lobi yapacağı Kıyıköy-İbrikbaba hattı kabarık faturadan kaçmaya çalışan petrol şirketlerinin hesabına geliyor. Hesaplamaya göre bu hat yapılırsa 18 günde Novorossisk'ten Sicilya'ya giden petrol, 11 günde Novorrossisk'ten ABD'nin Houston Limanı'na ulaşabilecek. Bu da taşıma maliyetini 1 tonda 7 dolar düşürüyor. 2009'da Boğazlardan 200 milyon ton petrol geçeceği varsayımı ile petrol şirketlerinin yıllık kârı ile söz konusu boru hattının maliyetinin karşılanabileceğine dikkat çekiliyor.KENAN KABAKÇI

GÜverte Öğrencisi

23°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?