banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Basına göre "seyir hatası"

Çanakkale Boğazında dün sabah 165 bin ton demir cevheri yüküyle karaya oturan "Anangel Dynasty" gemisinin kaza nedenini uzmanlar değil basın buldu!...

KAZALAR 15.01.2006, 14:45
Basına göre

Basına göre "seyir hatası"

Çanakkale Boğazında dün sabaha karşı 165 bin ton demir cevheri yüküyle karaya oturan "Anangel Dynasty" gemisinin karaya oturma nedenini uzmanlar değil basın buldu.

Çeşitli basın organlarında dün ve bugün çıkan haberlerde Nara feneri önlerinde karaya oturan geminin kaza nedeni "seyir hatası" olarak gösterildi.

Milliyet Gazetesi de bugünkü haberinde (http://www.milliyet.com/2006/01/15/guncel/gun14.html) kazayı "Çanakkale Boğazı, Nara Feneri önlerinde önceki sabah seyir hatası nedeniyle karaya oturan...." şeklinde vererek kaza nedenini kesin bir şekilde ortaya koydu.

DenizHaber'in ulaştığı uzmanlar; kaza araştırması ve analizi yapılmadan kaza nedeni hakkında ancak tahminde bulunulabileceğini; kesin kaza nedeni ortaya konulmadan yorumda bulunulmasının yanlış olacağını ve bu konuda ihtiyatlı davranılması gerektiğini belirtiyorlar.

(Şema tahmini verileri gösterir. Fikir verme amaçlı olup başka amaçlarla kullanılamaz)

DenizHaber.Com

Yorumlar (4)
Özden ADA 14 yıl önce
Nara sığlık çakarı 10 metre topuk üzerindedir.Çakarla sahil arası seyire elverişli (yüksek taraflı tekneler için)değildir.Karaya oturan geminin draftı kaç metreydi?!Hatalı şema basının gözünden kaçmaz!İşler , yazar,yorumunu yapar...Burada olduğu gibi noktayı koyar...

Kpt.Ö.ADA

DenizHaber Haber Editörü 14 yıl önce
Sayın Özden Ada; Okuyucumuz olarak yorumunuza saygılıyız.

Dikkat ederseniz DenizHaber; önceki gün Kılavuz Kaptan almadan geçiş yaparken Sait Halim Paşa Yalısı'na çarpan gemiyle ilgili haber yaparken; "Seyir hatası" demedi. Akıntıya kapılmış olabileceği tahmin ediliyor dedi. Keşke aynı özeni herkes gösterebilse.

Şemanın hatalı olması iddianızla ilgili şunu söylemek isteriz:

Şema dediğimiz şey aslında British Admiralty haritası üzerine 18 metre su çekimli geminin mevkiini oturtmaktan ibarettir. Bahsettiğiniz hatalar varsa haritayı yapan kuruluşla ilgili olabilir, ki ihtimal vermiyoruz.

Gemi trafik ayırım şeridi içerisinde karaya oturmuştur. Şemadaki mevkii de yaklaşık mevkiidir. O bölgede deniz derinliği 20 metrenin altındadır.

Katkılarınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla.

14 yıl önce
kpt.ö. ada ya oturan gemi 288 metre boyunda yaklaşık, draftı yaklaşık 18 m ve oturma esnasında pilotlu olarak geçiş yapmaktaydıbir kaptan
fk001 14 yıl önce
sabaha kadar da konuşulsa çıkacak tek sonuç şudur...kılavuz kaptan hatalıııııııı...neden bunu kabul etmiyor da basına camur atıyoruz ki...bence o geminin üzerindeki kılavuz kendi hatasını kabul etmeli ve eğer bir daha gemiye çıkacak sa çıktığı geminin özelliklerini iyice özümsemelidir.gerisi boş laf salatasıdır,afiyet olsun!...
24°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?