Azak Denizindeki kaza nasıl Oldu?

Gürcü Bayraklı Beryl gemisi, kendisi için tahsis edilen bölgeye yakın demirledi. Bu sırada Comoros bandıralı Saint Victoria adlı gemi tam yol Beryl gemisine bindirerek mahmuzladı.

Azak Denizindeki kaza nasıl Oldu?

Azak Denizindeki kaza nasıl Oldu?

Türkiye saati ile bu sabah 8 sularında meydana gelen kazada, Don nehri üzerindeki Rostov Limanından Türkiye'ye hurdademir taşımakta olan Gürcü Bayraklı Beryl gemisi, kendisi için tahsis edilen demiryerinin 1,5 kilometre açığına demirledi. Bu sırada Comoros bandıralı Saint Victoria adlı gemi tam yol Beryl gemisine bindirerek mahmuzladı.

Kaza esnasında yoğun sis olduğu bildirildi.

Acil Durumlar Bakanlığından yapılan açıklamada, "Saint Victoria gemisinde 11 mürettebat ve kılavuz kaptan bulunuyordu. Gemi kaptanının raporuna göre, kazada mürettebattan yaralanan olmadı. Beryl gemisinin mürettabatının da tamamı yaralanmadan kurtarıldı. Saint Victoria gemisinin hasarı önemli değil ve kolayca tamir edilebilecek durumda" denildi.

Bölgede deniz kirlilişğinin meydana gelmediği bildirildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ATIL YILMAZ
ATIL YILMAZ - 10 yıl Önce

Ben, MV Santa Victoria gemisini Yeisk/Samsun buğday yüküne baglayan, Ukrayna'nın Berdyansk ve Donetsk şehirlerinde mukim VitalCo firmasının genel muduruyum.

Bağladığımız MV Santa Victoria gemisi, yine yakın arkadaşlarımızca işletlen MV Beryl gemisi ile çatıştıktan sonra, tayfasını batmadan önce kurtarmıştır, şu ana kadar da bordasında misafir etmektedir. Çok şükür can kaybı yoktur, yaralanma dahi olmamıştır.

MV Santa Victoria gemisi yük üstündedir ve makinasında, bordasında hasar yoktur, sefer ve yük emniyeti devam etmektedir, yüke şimdiye kadar sızıntı veya herhangi bir zarar olmamıştır.

Bundan sonra, gerekiyorsa çatışma yerinde raporlar tutulduktan sonra, en yakın limana gelerek kalan formaliteleri bitirmek ve misafir ettiğimiz tayfayı gemiden çıkarmak ve sefere devam etmek gereği vardır. Sonrası sigortaların işidir.

Ancak Russian Immigration Office ve Ministry of Transport gemiye silahlı adamlar dikmiş ve gereksiz katı davranışlarla durumu kontrol altında(!) tutmaya çalışmaktadır.

Ayrıca bu merciler ilgili sigorta ve avukatların, dahası eşiti kurumların mektuplarını da yanıtsız bırakmaktadır.

Olayın üstünden 48 saatten fazla zaman geçti. Geminin hangi sebepten ve ne zamana kadar tutulacağı sorularına yanıt bile alınamadı.

Bu konuda yorumları siz sayın Meslektaşlarıma bırakıyorum.

Bu vesileyle, bu haberi okuyan okumayan tüm Denizcilik Camiası'na sağlık ve bereket dolu nice bayramlar diliyorum.Saygılarımla,

Atıl Yılmaz

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176