banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

"Armarin 3" Sinop'ta Karaya Oturdu

Dün Muğla ve Antalya'yı vuran fırtına, iki gündür Karadeniz'de de etkili. Fırtına yüzünden Sinop açıklarında bir kuru yük gemisi karaya oturdu.

KAZALAR 20.02.2011, 21:27

"Armarin 3" Sinop'ta Karaya Oturdu

Dün Muğla ve Antalya'yı vuran fırtına, iki gündür Karadeniz'de de etkili. Fırtına yüzünden Sinop açıklarında bir kuru yük gemisi karaya oturdu.

İstanbul'dan Giresun'a vinç götüren Türk bayraklı "Armarin 3" adlı yük gemisi 2 gün önce Sinop limanı açıklarına demirlemişti.

Şiddetli fırtına nedeniyle liman içerisine giremeyen geminin zincirleri sabaha karşı koptu ve gemi, sürüklenerek Kumkapı mevkiinde karaya oturdu.

9 mürettebatın, bin 191 grostonluk gemiyi kendi imkanlarıyla kurtarmaya çalıştığı belirtildi.

Sinop limanı Başkanı Kazım Alpay, gemi kaptanının römorkör talebinde bulunduğunu belirtti. Şu an için tehlikeli bir durumun söz konusu olmadığını da sözlerine ekledi.

Kurtarma çalışması için fırtınanın dinmesi bekleniyor.

Yorumlar (10)
cihat AŞKIN 10 yıl önce
ARMARİN 3 gemisinde yaşanan fırtınadan dolayı karaya oturmuş olmasında dolayı duyduğum üzüntüyü belirtmek isterim.

fakat üzüntüyle beraber bu durumdan farklı bir mutluluk yaşadım bu mutluluk ARMARİN 3 karaya oturmasından değil ARMARİN 3 PLATFORMUNUN LASHİNGİNİ yapan bir lashing firması olarak yaptığımız lashing operasyonunun saglam olmasından kaynaklanıryor bunun için operasyonda görev alan tüm ekip arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunarım ARMARİN 3 personeline ve tüm yetkililkerine tekrar geçmiş olsun dileklerimi sunarım

saygılarımla CİHAT AŞKIN
poseidon kaptan 10 yıl önce
demirlediği yer çok riskli bir yer kaptan çok hatalı.iç liman girmeliydi.genede geçmiş olsun.sağlık olsun
ERKAN AYBAR 10 yıl önce
sayın poseydon kaptan ve diyer eleştiren kaptanlar ve vs.... bir kaza olduğunda veya hata olduğunda kişi ve kuruluşları eleştirip küçük görmek vasfını ve kişiliğini düşürmek hele bir kaptana asla yakışmaz orda bir doğa olayı var buna inanıp taktire bütün önlemleri aldıktan sonra inanmak gerekir olmuş birkere allah kötüsünden sakınsın ne malda nede canda var çok büyük geçmiş olsun
Mahmut Toprak 10 yıl önce
Possidion sen kaç senelik Kaptansın ? veya kaptan değilsin ve sen o kaptan'ın çok deneyimli bir kaptan olduğunu ve denizlerin kurdu olduğunu bilmemen ne büyük kayıp,kaptan hatalı dediğin kişi, okyanuslarda ne büyük mücadeleler vermiş biridir. bence konuşmadan önce iyi düşünmek gerekli dimi , herkes kimle dans ettiğini bilmeli diye düşünüyorum .Herkes sağ salim kurtulmuş çok büyük geçmiş olsun
Hilmi erkan 10 yıl önce
Posion kaptan nick'iyle yazan kişi sen Armarin 3'ün kaptanına , Kaptanlık mı öğretiyorsun? yada ders mi vermeye çalışıyorsun... benim tanıdığım kaptan , Türkiyede tek tir. Gelişen bir doğa olayını , kaptanın hatasına çevirmende senin bilgisizliğini ortaya koyar , talihsiz bir açıklama yapmışsın .

Buradan herkese geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum. sağ salim kurtarılmışlar.
10 yıl önce
Denizciler arasında yaşanan bu bilinç - bilinçsizlik, ya da bilgi - bilgisizlik tartışması sadece Türkiye de var olan bir tartışma.Bilgi sistemli hale getirilememiş, eğitimin öneminden ne kadar bahsetselerde sonsuz tecrübeye inanıyorlar. Ancak tecrübenin bilimsel metodlarla analiz edilerek aktarımı konusunda en ufak bir çabaları yok.Denizciliğin fakülte haline getirilmesi veya Armatörlerin kurs fakülte vs açıp yüksek puanlarla öğrenci kazanması olumlu adımlar olarak görülebilir. Ancak algı tüm okulların meslek okulları olduğu yönündedir. Bu enstitüler veya fakültelerden akademik anlamda herhangi bir beklenti yok. Mesleğe hazır kuvvet yetiştirilsin yeter zihniyeti yerleşmiş.Herhangi bir olay olduğunda meseleyi derinine analiz edip yorumlamadan.( Bu herhangi sanayi sitesindeki usta veya kalfanın işin bildiği kısmı ile yorum yapmasına benziyor. Yok yok ondandır kesin de muhataplar bilgisizdir o konuda) Hemen konunun bildiği kısmı kadari ile yorum yapıp karşısındakini bilgisizliğe mahkum etmek dünyanın en büyük cahilliğidir.Ey denizciler okuyun yazın adam olun.

Prof.Dr. Aydın ŞALCI 10 yıl önce
Sayın Yorumcu,

Yazdıklarınızın doğruluğu tartışılmaz, tebrik ederim. Keşke adınızıda yazsaydınız, size isminizle hitap ederdim. Piyasada bir okullu birde alaylı kaptanlar var. Ama suları tersine akıtamazsınız. Sonunda hepsi mektepli olucakta, nasıl olucak ?

İnşallah o zamanlar alaylıları aramayız. Armatörlerin kurduğu o okullar kendi firmaları için ucuz eleman yetiştirme hayalinin bir ürünüdür. Denizcilerin maaşlarını geriye çekmek istiyorlar, ama tezgahladıkları oyun geri tepecek. Yüksek puanla öğrenci falan aldıkları da yok. İyi puanlı öğrencileri çekmek için her türlü taklayı atıp, sonrada gördünüz mü bize gelen öğrencileri diye etrafa sırıtıyorlar. İTÜ, DEÜ ve KTÜ gibi (Devlet Üniversiteleri) hiçbirşey vaadetmesinler öğrenciye, o zaman boylarının ölçüsünü alırlar.

Saygılarımla.
Müh.Kaptan Refik Akdoğan 10 yıl önce
Günümüzde artık kaptanlık san'atı fakülte düzeyinde yapılmış bir eğitimden sonra bunun üzerine kazanılmış engin denizcilik deneyimleri ile mükemmel hale gelmektedir. 1948 yılında Yüksek Denicilik okulunu bitirip gemilerde çalışmaya başlayınca ilk okul, orta okul mezunu kaptanların ve hatta bazı Y.D.O mezunu kaptanların da sadece güzel manevra yapmayı bildiklerini deniz ticaret ilmini bilmediklerini hayretle gördüm, O zamanlarda iyi manevra yapan kaptanlar en büyük kaptan olarak görülüyordu. Hatta Savarona'nın kaptanı orta okul mezunu olup iyi manevra yapmasından dolayı ona Atatürk'ün kaptanı bile deniliyordu. İkinci Dünya Savaşı bitince açık denizlere seferler başlayınca bırakın alaylı kaptanları bazı Y.D.O kaptanların bile deniz ticaret ilmini tam bilmediklerini hayretle gördüm. İşte biz buralarda bunu belirtmeye çalışıyoruz. Bu ilmi de iyi anlayabilmek için fakülte düzeyinde bir eğitimin şart olduğunu söylüyoruz.Elbette açık deniz kaptanlarının yanında şehir hatları, liman araçları, balıkçı tekneleri gibi gemilerde çalılşacak olan kaptanların böyle bir eğitimden geçmelerine gerek yoktur. İşte deniz meslek liseleri bunun için kurulmuşken

iş yozlaştırılarak, araya bir M.Y.O koyarak fakülte düzeyünde verilen eğitimler buralarda verilmiş gibi gösterilerek iş çığrından çıkmıştır.Allah yardımcımız olsun. www.refikakdogan.com
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
8
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102